• Anasayfa
  • Mobil
  • Siri ve Cortana'nın Elde Ettiği Bilgiler Paylaşılıyor Mu?

Siri ve Cortana'nın Elde Ettiği Bilgiler Paylaşılıyor Mu?

0
0
0
0
0
Siri ve Cortana'nın Elde Ettiği Bilgiler Paylaşılıyor Mu?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte açığa çıkan ‘’iyi güzel ama ne kadar güvenli?’’ soruları her geçen gün artıyor. Ortaya atılan negatif yönlü iddialar kullanıcıların güvenini kazanmak bir kenara teknolojiden soğutur nitelikte. 
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte açığa çıkan ‘’iyi güzel ama ne kadar güvenli?’’ soruları her geçen gün artıyor. Ortaya atılan negatif yönlü iddialar kullanıcıların güvenini kazanmak bir kenara teknolojiden soğutur nitelikte. 

Konuyla ilgili bu haberimizde Samsung’un gizlilik sözleşmesinden bahsetmiş ve şirkete ait olan akıllı televizyonlara verilen sesli komutlarda geçen bazı kelimelerin ruhumuz duymadan saklanabileceğini haberimize eklemiştik. Lenovo cephesinden de buna benzer bir haber gelmesiyle birlikte zirveye çıkan ve sıcaklığını koruyan güvenlik sorunu tartışmalarına Microsoft ve Apple’da dahil oldu. 

Tartışmayı başlatan isim ise FallenMyst isimli bir Reddit kullanıcısı oldu. İddialara göre kullanıcı Walk N’ Talk Technologies (Microsoft ve Apple'a ait dijital asistanların geliştirilmesinde aktif rol oynuyor) şirketine iş başvurusu için gitti ve kullanıcıdan Cortana ve Siri’ye yöneltilen komutları dinleyip aralarındaki ortak noktaları bulup bulamayacağı soruldu. 
 

Olan bitene pek anlam veremeyen FallenMyst, bu haberi internet ortamına taşıdıktan sonra sözleşmede her şeyin açık olduğunu, elde edilen bilgilerin ilgili kurumlar ve üçüncü parti kişiler tarafından paylaşabileceği bilgisine ulaştı. Şirketlerden konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmese de söz konusu verilerin, asistanların geliştirilmesi amacıyla kullanıldığı biliniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0