• Anasayfa
  • Mobil
  • Snapdragon 820 Resmi Olarak Tanıtıldı! Tek Kelimeyle Muhteşem!

Snapdragon 820 Resmi Olarak Tanıtıldı! Tek Kelimeyle Muhteşem!

0
0
0
0
0
Qualcomm tarafında üretilen 2016 yılı en iyi çipseti olacak olan Snapdragon 820 nihayet resmi olarak lanse edildi.
Qualcomm adını duyduğumuzda artık teknolojiye az ya da çok ilişkisi olan herkes Snapdragon çipsetlerini söylemeye başladı. Yıllardır oldukça başarılı işler çıkartan Qualcomm'a son dönemde rakip olarak çıkan Intel her ne kadar pek iyi işler ortaya koyamasa da bu sefer de MediaTek ve Samsung gibi iki önemli rakibi var. Hatta bu firma karşısındaki iki önemli rakibin ciddi yükselişe geçtiği anda Snapdragon 810 gibi üst seviye bir işlemcisini daha üretim aşamasında Thermal Throttling denilen ısınmadan dolayı performans düşümü belasını başına almış ve bir türlü kurtulamamıştı.

Bunu fırsat bilen Samsung, Exynos 7420 ile piyasanın tozunu arttırırken MediaTek ise Helio X10 ve Helio X20 çipsetlerini duyurarak Qualcomm'a bir nevi el salladılar.Snapdragon 810'daki ardı arkası kesilmeyen sorunlardan sonra gözler Qualcomm'un ya tamam ya devam gibi bir duruma gelebileceği Snapdragon 820'ye çevrildi. Firmanın Snapdragon 810'daki hatalarını örtbas edebileceği bir fırsat olan S820, aynı zamanda aynı hataların tekrarlanması durumunda güvenin yitirilmesi ve MediaTek'e ve Exynos'a koz verilmesi anlamına gelecekti.Tam bu bağlamda kısa süre önce Snadpragon 820'yi resmi olarak lanse eden Qualcomm, birçok yenilik ve performans artışı sağlarken kendi söylediklerine göre ısınma sorunu da yaşamayacak. (Burada bir bilgi vereyim. Cihazlar illaki ısınacaktır. Ama TT sorununu çözdüklerini ima ediyorlar)

Bu sefer 8 çekirdek yerine 4 çekirdeğe geri dönen Qualcomm, her bir çekirdeği 64 bit Kyro ile 2.2GHz'e çıkarmış. Yani aslına bakarsanız çekirdek sayısı düşürülse de performans olarak Snapdragon 810'un tamı tamına iki katı artış gösteriyor. OpenGL ES 3.1+ destekli Adreno 530 grafik işlem birimi ile S810'daki Adreno 430'a göre %40 performans artışı gösteren çipsette realistik görüntü sağlayacağı da vurgulanmış. Bir de Hexagon 680 dilital sinyal işleyicisi var (DSP)
 


28MP'e kadar 4K UHD çekim desteği ve oynatma sunabilen (haliyle 4K ekran çözünürlüğü de destekliyor) S820 aynı zamanda yeni hızlı şarj sistemi Quick Charge 3.0 ile birlikte geliyor. Bu da şu anda hızlı şarj dediğimiz ve kullandığımız teknolohjiden %38 daha hızlı şarj anlamına geliyor. Bunun yanısıra WiFi'da 802.11ad ve 802.11ac desteği, 2x2 MU-MMO gibi teknik detayları ile tam bir canavar yaratan Qualcomm,  4G/LTE teknolojisini en gelişmiş hali olan LTE-U desteği de sunan ilk çipset olarak dikkat çekmekte. 
 

Bu LTE-U ise yeni X12 LTE modemiyle sağlanmakta ve Cat 12 desteği ile 600Mbit download ve 150Mbit upload hızına varan destek anlamına geliyor. Bir de son olarak RAM konusundan bahsedelim. GB miktarı firmaların tercihinde olacak ancak minimum 3GB seçileceğini tahmin ettiğimiz cihazlarda LPDD4 ve 1866MHz hızında bir bellek desteği olacak. Bu da Snapdragon 820'nin her manada birçok PC'den daha performanslı olması demek olduğunu belirtelim.

Sonuç olarak oldukça üst seviye ve dolu dolu bir işlemci bizleri bekliyor olacak. Bakalım ilk çıkan cihaz ile bu performans farkını göreceğiz. Ancak bu verilere göre gerçekten hatırı sayılır bir çipset bizleri bekliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0