• Anasayfa
  • Mobil
  • Snapdragon 820'nin Mobil Teknolojilere Getireceği Yenilikler

Snapdragon 820'nin Mobil Teknolojilere Getireceği Yenilikler

0
0
0
0
0
Bundan daha önce duyrulan ancak birkaç gün önce lanse edilen yeni nesil üst seviyelerde göreceğimiz Qualcomm'un yepyeni çipseti Snapdragon 820, bizlere birçok yenilik sunacak.
Qualcomm firmasını artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Snapdragon serisi çipsetleriyle mobil cihazlar için çözümler sunan firma bu seneki Snapdragon 810 fiyaskosu dışında oldukça iyi iş çıkaran bir firma olarak dikkat çekiyor. Intel, MediaTek ve Samsung gibi ciddi rakipleri olmasıyla mobil firmaların tercih etmesi ve artık çipsetleri öğrenen kullanıcıların da Qualcomm'u seçmesi için yoğun çalışmalar yapan bu tarz firmalarda gözler Snapdragon 820'ye çevrilmişti.

MediaTek'in Helio X30'u hazırlama aşamaları sonucunda Snapdragon 820'yi tanıtan firma, 8 çekirdekten istediği verimi alamayınca 4 çekirdeğe geri döndü. Ancak bu dönüş oldukça işimize yarayacağa benziyor.Kısaca hatırlatmak gerekirse 4 çekirdekli Kyro mimarisi ile düzenlenen Snapdragon 820'deki her bir çekirdek 2.2GHz hızında çalışıyor. OpenGL ES 3.1+ destekli Adreno 530 grafik işlem biriminin konumlandırıldığı çipsette Hexagon 680 DSP kullanılıyor. Daha basit anlatmak gerekirse Snapdragon 810'dan iki kat daha iyi performansa sahip olacak olan Snapdragon 820'nin tek artısı bunlardan ibaret değil.

Bu sebeple sizlere liste halinde getirmiş olduğu dikkat çekici 5 yeniliği ayrı başlıklardan bahsedelim;
 

 1) Acayip Hızlı Süper İnternet
Şimdi, bu ilk ve en dikkat çekici detaylardan biri olsa da 4.5G gelene kadar bizim pek yaraımıza olmayacak. Ancak biz yine de bahsedelim.

Snapdragon 820 adlı kardeşimizde en ciddi geliştirmelerden biri internet bağlantısı olmuş. LTE desteğini hat safhaya çıkartan ve WiFi performansında da doruklara ulaşan S820, LTE-U desteği sayesinde 600Mbit donwload ve 150Mbit upload hızlarına rahatca ulaşabiliyor. 802.11ad ve MU-MIMO gibi destekleri ile de kablosuz Wi-Fi bağlantısında eğer modeminiz sağlıyorsa gigabit seviyelerinde gezen bir performans görebileceksiniz demek.
 

 2) Hoparlörlerden Surround Ses Desteği

Artık bildiğiniz üzere birçok telefon kullanıcısı gerek kulaklık gerekse direkt telefondan çıkan ses desteğine önem vermeye başladı. Bundan hareketle başta HTC olmak üzere LG vb firmalar gerek Dolby ile işbirliğine giderek gerekse farklı yöntemler ile cihazlarından kalitesi ses çıkışının yolunu arıyorlar. Qualcomm'da pazarda önemli yerde olunca "Tamam siz aramayın ben direkt olarak çipsete ekliyorum bunu koçerolar" diyip Snapdragon 820'ye sorround seviyesinde ses desteği sundu. Böylelikle alacağınız Snapdragon 820 kullanan cihazlarda çatır çatır ve dinlemeye doyamayacağınız ses berraklığı ve güzelliği olacak. Ama şunu da belirtelim. Bunun için cihazlardaki hoparlör ve verecekleri kulaklıkların kaliteleri de bir o kadar önemli olacak.
 

 3) Sanal Gerçekliğe Hazır!
Son dönemin en önemli gelişmelerinden olan VR, yani sanal gerçeklik konusunda da Qualcomm boş durmadı. İşlemci ve bellek bazında zaten iyi geliştirmeler yapan firma Adreno 530'u sadece Adreno 430'dan %40 daha performanslı yapmamış, bunun yanı sıra 3D ve 360 derece görüntü desteği ve işlemlerinde sıkıntısız bir destek sunabiliyor. Hatta %30 oranlarında da daha az enerji tüketerek.
 

 4) 4K Ultra HD İsteyen?
Aslına bakarsanız bu 4K çözünürlük desteği Snapdragon 810'da da vardı ki bunu Sony Xperia Z5 Premium ile de gördük. Ancak bu hem çözünürlük, hem kalite hem de fps olarak geliştirildi. Artık sıkıntısız bir şekilde 4K'yı 30fps'de çatır çatır oynatabilen Snapdragon 820, aynı zamanda çekim olarak da oldukça gelişmiş bir destek veriyor. Yani sizin kameranız ne kadar iyiyse o kadar iyi görüntü alacaksınız. Çipset kısmında sorun yok diyor Qualcomm.
 

 5) Performanslı Olduğu Kadar Güvenli 820
Snapdragon 820 oldukça performanslı ve yenilikler getirdiğini görüyoruz. Ancak güvenlik de bir o kadar önemli olmalı. Bunun bilincinde olan firma ilk güvenlik yeniliğini parmak izi konusunda yapmış. Bir süredir yoğun olarak gördüğümüz parmak izi desteğini ultrasonik tarama ile geliştiren Qualcomm, SenseID adını verdiği sensörü ile bu korma teknolojisine bizzat destek verecek. 

Bunu da bir adım geliştiren firma metal ve ekran üzerinde de bu işlemi yapabilecek duruma gelmiş. Ayrıca bildiğiniz gibi şu anda bulunan cihazlarda parmağınız yağlı ya da ıslak (hatta sadece nemli) olduğunda siz olduğunuzu anlayamıyor. Ancak S820 yağlı ve ıslak parmağı bile algılayabilmesiyle dikkat çekecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0