• Anasayfa
  • Mobil
  • Sodyum Metalle Kaplanarak Patlatılan iPhone 6s, Hala Çalışıyor mudur?

Sodyum Metalle Kaplanarak Patlatılan iPhone 6s, Hala Çalışıyor mudur?

0
0
0
0
0
Sodyum Metalle Kaplanarak Patlatılan iPhone 6s, Hala Çalışıyor mudur?
Üzerine koli bantlarıyla sodyum metalinin yapıştırıldığı iPhone 6s, suya bırakıldıktan sonra sizce hala çalışıyor mudur?
iPhone 6s’le ilgili deneysel çalışmalarına devam eden TechRax, yine farklı bir yol deneyerek cihazın ne kadar sağlam olduğunu test etmeye çalıştı. Üzerine koli bandıyla sodyum metalinin yerleştirildiği iPhone 6s, yanlarına konulan plastik şişelerden destek alarak su yüzeyine bırakılarak patlatıldı. Fakat şunu da belirtelim; patlamanın sağlanması için ekstra bir düzenek yapılmadı, bu tamamen kimyevi reaksiyon sonucu oluşan bir patlama. Şu şekilde anlatalım; sodyum metali su ile temas ettikten sonra bir tepkimeye uğrayarak patlıyor. Hatta yakın bir zamana kadar hangi sebeple tepkime sonucu patlamanın yaşandığına dair bilgi de yoktu. Geçtiğimiz yılın sonlarından itibaren bazı bilimsel dergilerde yer alan makalelerde bunun sebebinin bulunduğu açıklanmıştı. (belki daha eskiye de dayanabilir tam emin değilim. ufak bir arama yaparak gerekli makalelere siz de ulaşabilirsiniz)

Konumuzun dışına fazla çıkmadan videoya tekrar dönelim. Telefonun yanlarına plastik şişelerin bağlanmasının sebebi, cihazın patlama sonrası suyun dibine batması yerine yüzeyde kalmasını sağlamaktı. Fakat ufak bir aksilik çıktı ve olaylar ekibin pek de istediği gibi gitmedi. Ne olduğunu söyleyip videonun tadını çıkarmadan yaşanan olayları aşağıdan izlemenizi tavsiye ederim. (ingilizce sorunsalı için YouTube’un ayarlarından alt yazıyı Türkçe olarak seçip bu şekilde izleyebilirsiniz, hiç yoktan iyidir)
 

Spoiler: Cihazı bulup ne olduğuna dair arkadaşlardan tekrar bir video bekliyoruz, sonunu böyle bırakırsanız iki elimiz yakanızda olur ona göre.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0