• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony Akıllı Telefon Pazarından Çıkacak mı?

Sony Akıllı Telefon Pazarından Çıkacak mı?

1
0
0
0
0
Sony firması her ne kadar dünya çapında bilinen ve büyük bir firma olsa da mali raporlar gidişatın pek de iyi olmadığını gösteriyor.
Sony firması her ne kadar dünya çapında bilinen ve büyük bir firma olsa da mali raporlar gidişatın pek de iyi olmadığını gösteriyor. Geride bırakılan son 5 yılın mali raporlarını incelediğimizde şirketin faaliyet gelirlerinin giderleri karşılamadığını ve uzun bir süredir zararda olduğunu görüyoruz. Bu durumdan kurtulmak isteyen yöneticiler yaklaşık 1 yıl önce 2014 yılının başlarında Sony bilgisayar bölümü VAIO’yu başka bir Japon şirkete satmayı tercih etmişti.

Satış haberlerinden sonra yatışan ortamı bu kez Sony Pictures’in hacklenmesi bozdu. Bu sızan konuşmaların arasında Sony’nin müzik birimini satmak için bazı gizli yazışmalar yaptığı gözlenmişti. Sanal korsanların saldırısı ile epey bir gündemde kalan Sony şirketinin zararı oldukça yüksek oldu. Kazuo Hirai 2012 yılında yöneticiliğe gelerek bilgisayar bölümünün de satışına karar verdi. 

CEO Kazuo Hirai dün şirketin video ve ses bölümlerinde Sony’nin hakimiyetinde olacak bir ortaklıktan söz etti. Yatırımcılara yapmış olduğu açıklama da Sony’nin uzun yıllardır süren bu zararı tekrardan pozitif yöne çevirmek için yapılan üretim alanının daralması gerektiğini ifade etti.Konuşmada Tv ve akıllı telefon bölümleri ile ilgili verdiği kararlar sorulduğunda ise, üretim alanını daraltma kararının etkisiyle bu bölümlerinde gözden çıkarılabileceğini dile getirdi. Mali raporlar incelendiğinde ise en çok kazanç getiren iş kollarının medya, oyun / konsol ve görüntüleme sensörü alanları olduğunu belirtti. Sony firmasının en büyük kârının özellikle Playstation ve iPhone için ürettiği kamera sensörlerinden geldiği bilinmekteydi. 

2013 yılında başlayan yapılanmanın hisselere %80 oranında bir değer kazandırdığını ve yatırımcıların ilgi gösterdiğini belirten CEO, ayrıca yeniden yapılandırmanın tamamlanmasıyla birlikte 2018 yılına kadar kârının 500 Milyar Yene çıkmasını hedeflediğini belirtti. 31 Martta bitecek olan mali dönem için ise bu hedef 20 Milyar Yen.

CEO, Sony’nin yeniden kendine gelmesi için ise bulunduğumuz çeyrek dönem ile başlayacağını ve şirketin Playstation, kamera sensörü gibi kâr getirecek alanlara odaklanacağını belirtti.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0