• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony'den Önemli Uyarı: "Telefonlarınızı Suyun Altında Kullanmayın"!

Sony'den Önemli Uyarı: "Telefonlarınızı Suyun Altında Kullanmayın"!

2
0
0
0
0
Sony bugün yaptığı açıklamalarda kullanıcıların telefonlarını suyun altında kullanmamalarını belirtti ve bunun nedenini açıkladı.
Çağımızda telefonlar birçok farklı özelliğe sahipler. Gün geçtikçe artan bu özelliklerin çoğu insan hayatını kolaylaştıran yazılımlar üzerine. Yazılım, oldukça hızlı gelişen ve kullanıcıların daha çok dikkat ettiği bir olgu olsada bu cihazlarda donanımların da işlevi asla yabana atılamaz.

Telefonların en yeni donanım özelliklerinden birisi olan ve belkide şu ana kadar geliştirilmiş en yararlı yenilik olan su geçirmez kaplar, çıktıkları ilk tarihten beri kullanıcıların oldukça dikkatini çekiyorlar.

Markaların, bu özelliğin reklamlarını bol bol su kullanarak yapmasının da bunda payı yok değil tabi. İlk su geçirmez telefon, çoğu kişinin bilmediği şekilde 2006 yılında üretilen Nokia 5500 Sport. Bu telefonun üretimi üzerinden yıllar geçtikten sonra Sony'nin bu özelliği tekrar gündeme getirmesi, su geçirmezlik özelliğinin yaygınlaşmasını sağladı.Bu konuda öncülük yaptığı söylenebilecek markalardan birisi olan Sony, bugün websitesinden çok farklı bir açıklamada bulundu. Açıklamada kullanıcıların telefonlarını suya sokmaması ve mümkün olduğunca sudan uzak tutmalarını belirtti.

Su dayanıklılığını ve bunun basınca göre olan sınırlarını belirten testin adı "IP Rating". Bu testte telefonlar, derinlik ve süreye bağlı olarak bir seviyede suya dayanıklılık başarımına sahip oluyorlar. 1.5 metre derinlikte 30 dakika boyunca dayanabilen Sony IP68 başarımına sahip. Fakat bu başarımına rağmen Sony'nin bile bu uyarıda bulunması, kullanıcıları oldukça meraklandırdı.

Sony açıklamanın sebebini şöyle açıkladı; "Telefonlar teste tabi tutuldukları süre boyunca, kurul tarafından belirlenen derinlikte 'bekleme modunda' kalmak zorundalar. Yani biz telefonlarımızı test ederken bu işlemi bekleme modunda yapıyoruz. Eğer telefonlarınızı su altına kullanırsanız, telefonu su geçirmez kılan özelliklerden bazıları etkisiz hale gelebilir."

Sony'nin açıklamalarına bakarak bu telefonların suyun altında kullanılması için değil, suya maruz kalma durumunda zarar görmemesi için suya dayanıklı olarak üretildiklerini anlıyoruz. Kullanıp kullanmama durumu ise sizlere bağlı.

Kaynak: Engadget 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0