• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony, Kendi Mobil Çipsetini Üretecek Söylentilerine Açıklık Getirdi

Sony, Kendi Mobil Çipsetini Üretecek Söylentilerine Açıklık Getirdi

0
0
0
0
0
Sony'nin ilk başta mobil pazardan çekileceği, ardından kendi fabrikasını kurup kendi çipsetlerini üreteceğine dair dolaşan söylentilere Sony tarafından açıklık getirildi.
Sony firması kullanıcı memnuniyeti açısından en yüksek oranlara sahip firmalardan biri olarak dikkat çekiyor. Birkaç senedir piyasada olan üst seviye cihazların olduğu Xperia Z ailesiyle ciddi bir ivme artışı yakalayan ancak son 1-1.5 senedir bu ivmede de ciddi düşüş ve zarar etme durumları oluşan firma için geçtiğimiz günlerde "Sony, telefon bölümünü kapatıp bu ayrılan bütçeyi eğlenyeye ve PlayStation'a aktaracak" söylentileri dolaşmıştı.

Daha sonra Sony tarafından yapılan açıklamayla öyle bir durum olmadığı ve Xperia telefonlarının üretimine devam edileceği bilgisi aktarılarak bu spekülasyonlar ortadan kaldırılmıştı.Daha sonra Sony'nin bir fabrika kurarak mobil cihazlarıyla ilgili tüm bileşenleri oradan buradan alıp toplamak yerine ciddi oranda sadece Sony üretimi parçalar yapacağı söylentileri çıkmış ve Sony markalı çipset geleceği söylentileri Sony kullanıcılarını da heyecanlandırmıştı.

Ancak ilk olarak Samsung'un Exynos çipsetleri, ardından Huawei'nin Kirin'i ve 2016'da piyasaya çıkması beklenlilen LG'nin Nuclun çipsetleri ile tekelleşmekten uzaklaşan bu durumda Sony tarafında kendi üretimi çipseti durumu olmayacağı bilgisi verildi. Bu konuda açıklama yapan Sony CEO'su Kazuo Hirai ilk başta pazardan çekilme gibi bir durumun söz konusu olmadığını aktararak hatırlatma yaptı ve ardından çipset üretimi konusunda hiçbir planlamaları olmadığını belirtti.Hali hazırda oldukça iyi sonuçlar veren Qualcomm ve MediaTek varken böyle bir işe girmek riskli olması ve Sony'nin şu anda yaşadığı gelir azalması durumu neticesinde girmemeleri de doğal gibi geliyor. Ancak daha sonra bu durum değişir mi göreceğiz, fakat şimdilik kesin olarak Sony çipsetleri gelmeyeceğini söyleyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0