• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony’nin İlk Xperia Telefonunun Android'le ‘Çalışmadığını’ Biliyor muydunuz?

Sony’nin İlk Xperia Telefonunun Android'le ‘Çalışmadığını’ Biliyor muydunuz?

1
1
0
0
0
Sony’nin yıllar önce (2008) duyurduğu ilk Xperia telefonu olan Sony Ericsson Xperia X1, Android yerine farklı bir işletim sistemiyle çalışıyor.
Günümüzde herkes Sony’nin Xperia serisinin Android işletim sistemiyle çalıştığını bilir. Fakat Xperia serisinin ilk modeli olan Sony Ericsson Xperia X1, Android yerine farklı bir işletim sistemiyle çalışıyordu. 

Sony’nin 2008 yılında duyurduğu ilk Xperia modeli, zamanının bomba şirketlerinden Ericsson ile yapılan işbirliği sonucu üretilmişti. Android yerine o zamanların hükümdarlığını süren işletim sistemleri Symbian, BlackBerry OS ve Windows Mobile’dı. Sony Ericsson Xperia X1 de Windows Mobile Professional 6.1’le çalışıyordu. Ve ilginç bir şekilde dünyanın ilk Android’le çalışan telefonun T-Mobile G1 de Xperia X1’den 1 ay sonra duyurulmuştu.

X1’in özellikleri zamanının rakiplerine oranla oldukça iyiydi, özellikle ekranıyla. 480 x 800 çözünürlük ve 311 ppi yoğunluğu ile şu andaki giriş seviye telefonların ekranlarına dahi kafa tutabilir. Kızaklı QWERTY klavyeye sahip olan telefonun üretimini aslında HTC yapmıştı fakat bir zamanlar üretici şirketler, kendi isimleri dışında farklı üretici firmalar için telefonlar üretebiliyordu.

Nostaljiye devam etmek isteyenler aşağıdaki görselleri inceleyebilirler :)


1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0