• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony'nin Xperia Z4 Reklamı İçin 'James Bond'a Teklif Ettiği Para Az Geldi

Sony'nin Xperia Z4 Reklamı İçin 'James Bond'a Teklif Ettiği Para Az Geldi

1
0
0
0
0
Herhangi bir ürünü tanıtmanın, kullanım alanını yaygınlaştırmanın en güzel yolu reklamdır. Sony de tıpkı Xperia iON'da olduğu gibi yeni telefonu Z4'ü, beyaz perdeye taşıyarak reklam yapma amacında. Ancak işler pek istediği gibi gitmiyor.
1952 yılında, İngiliz yazar Ian Fleming tarafından yaratılan dünyanın en iyi ajanı James Bond, beyaz perdeye ilk olarak 1962 yılında, Hollywood efsanelerinden Sean Coonery'nin canlandırmasıyla adımını atmıştı.

O tarihten itibaren 25 (evet yanlış okumadınız, yimi beş) adet filmi ile beyaz perdeye gelen James Bond, artık dünyanın en iyisi olmakla kalmamış, en ünlüsü haline de gelmişti. Gerek oynayan oyuncular, gerek 'Bond Kızı' geleneği ile her filminde bir başka güzeli gördüğümüz James Bond serisi, popüler kültürün kült filmlerinden ve karakterlerinden biri haline gelmişti.

Bu zamana kadar yapılan James Bond filmlerinin ortak özelliği şüphesiz harcanan bütçe olmuştur. James Bond her zaman pahalı takımlar giymiş, pahalı içkiler tüketmiş ve on model, bilgisayar oyunlarından çıkma gibi duran efsane arabalarla gezmiştir. Bazen de bu arabalar saniyeler içinde paramparça edilmiştir.

       

Tabiki bu arabalar ya da pahalı içkilerin, saatlerin vs. filmlere nasıl girdiğini artık hepimiz biliyoruz. Reklam -dolayısıyla- sponsorluk . James Bond serilerinin de -özellikle arabalarda- bu tarz sponsorluk anlaşmaları bulunmakta.

       

Haberimizin konusu ise James Bond'un tıpkı arabalarında, ya da diğer şeylerinde olduğu gibi bir sponsorluk üzerine kullandığı akıllı telefonu

James Bond'un son filmi 'Skyfall'u izleyenler hatırlayacaktır, ünlü ajanımızın o filmde kullandığı telefon 'Sony Xperia iON' idi. Hatta Sony, 'Xperia T James Bond Edition' isimli bir telefon bile çıkarmıştı. Ancak firmalar bu işi birbirlerini çok sevdikleri için (diğer bir değişle babalarının hayrına) yapmıyorlar.

       

Sony, son üç filmde James Bond'u canlandırmış ve gelecek yeni filmde de canlandıracak olan oyuncu Daniel Craig'e, filmde yeni telefonları Z4'ü kullanması için tam 5 milyon dolar önermişti. Fakat bu para yeterli olmayacak gibi.

Geçen yıl Sony, şirket bazında önemli zararlara uğradığı bir olay yaşamıştı. Büyük bir hacklenme olayıyla karşı karşıya kalan Sony'nin o dönem henüz vizyona girmemiş birkaç filmi internete düşmüş (özellikle Brad Pitt'in başrolünde olduğu 'Fury' filmi), tüm haklarının elinde bulunduğu Örümcek Adam'ın da gelecekteki yapımları tekrardan Marvel kontrolüne bırakılmıştı (aslında son söz hakkı yine Sony'de ama neyse).

İşte bu hack olayıyla ortaya çıkan e-mailler, James Bond konusunda da bir gerçeği de sundu. Bulunan bu e-maillere göre, filmin başrolü Daniel Craig ve yönetmen Sam Mendes, filmde Sony'nin telefonlarını kullanmak istemiyor. Bunun sebebi ise her ikisinin de James Bond'un sadece ve sadece en iyi şeyleri kullanacağını ve Sony'nin telefonlarının bu kritere uymadığını düşünmeleri (adamlardaki lükse bak).

  

Ayrıca filmin yöneticileri bu e-maillerde sadece Daniel Craig'in değil, filmde 'Q' karakterini canlandıran Ben Whishaw'un da Sony telefon kullanmamasını istedikleri söylemekteler. Ben Whishaw'a da, tıpkı Daniel Craig gibi filmde Sony Z4 kullanması için 1 milyon dolar teklif edilmişti.

Önerdiği büyük paralara karşılık ürününün tanıtımını istediği gibi yaptıramama tehlikesiyle karşı karşıya olan Sony, yeni telefonunun iPhone 6 ya da Galaxy S6 gibi cihazlara oranla daha fazla satılmasını istemekte. Ancak The Verge sitesine göre, Sony'nin bu durumunu öğrenen Samsung çoktan atağa geçmiş durumda. Samsung yeni Bond filminde telefonları ve diğer çeşitli ürünlerinin kullanılması için tam 50 milyon dolar teklifte bulunmuş durumda.

Samsung'dan böyle bir hamle gelince de bu sefer filmin yöneticilerinin, aslında bu hamle ile Sony'den daha fazla para koparmaya çalıştıkları söylentisi de dolaşmakta.

James Bond'un yeni filmi 'Spectre' 6 Kasım'da vizyona girecek. Bakalım bu süreç içinde reklam yarışının galibi kim olacak?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0