• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony Xperia Z5 Kamerasının Otomatik Odaklanması Ne Kadar Hızlı?!

Sony Xperia Z5 Kamerasının Otomatik Odaklanması Ne Kadar Hızlı?!

0
0
0
0
0
Sony Xperia Z5 Kamerasının Otomatik Odaklanması Ne Kadar Hızlı?!
Sony'nin yeni akıllı telefonu Xperia Z5'in kamerasında bulunan otomatik odaklanma özelliğinin ne kadar hızlı olduğu test edildi.
IFA 2015'te Sony'nin en yeni Android cihazlarının tanıtımı yapıldı. Bu cihazların arasında Sony Xperia Z5, Xperia Z5 Compact, ve Xperia Z5 Premium da bulunuyordu. Sony, bu üç telefonda da bulunan kameraları isimlerinden bahsettirecek kadar özel bir şekilde tasarladığını belirtmişti.

Bu üç telefonunun da arka kamerası 23 MP ve kameralar, Sony'nin telefonlarını en iyiler arasında bulunabilmesi için özel olarak hazırlandı. Kameraların sahip oldukları fotoğraf kalitesi ve kamera hızı tabii ki çok önemli özellikler.Fakat Sony, anı yakalayabilmeniz için gerekli olan başka bir özelliğe de oldukça önem vermiş; otomatik odaklanma.
 

Odaklanma, fotoğraf kamerasının çekeceği cisimin rengine, kontrastına, çevresine ve yakınlığına göre kameranın lens açısının ayarlanmasına verilen isimdir. Günümüzde telefonlarımızda bulunan sistemler sayesinde odaklanacağımız cismi ekrandan seçiyoruz ve telefon lensini ona göre ayarlıyor. Bu işlem kameraların bir cisme odakladığı için elbette daha iyi görüntü kalitesi elde etmemizi sağlıyor.

Bunu bilen Sony, telefonlarında bu özelliği geliştirmek üzerine otomatik odak özelliğine çok farklı bir boyuttan yaklaşmış ve odaklanma hızını, insanın göz kırpma hızından 10 kat daha hızlı yapmış. Sadece 0.03 saniyede bir cisme odaklanabilen telefonlar "anı yakalayabilmek" olayında size hiçbir türlü engel olmayacak ve kalitesi ile mükemmel fotoğraflar çekebilmenizi sağlayacak.
 
(IFA 2015'te tanıtılan Sony Xperia Z5 incelememiz)

Otomatik odaklanma özelliği videoda da görebileceğiniz gibi daha çok hareket halindeyken veya hareketli cisimleri çekerken kullanıcının işine yarıyor. Günlük hayatımızda ne kadar kullanışlı olur bu bilinmez fakat Sony'nin bu etkileyici teknolojisinin takdiri hakettiği kesin.

Kaynak: PhoneArena 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0