• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony Xperia Z5 Premium'un Çözünülüğü Her Zaman 4K Değil!

Sony Xperia Z5 Premium'un Çözünülüğü Her Zaman 4K Değil!

0
0
0
0
0
Sony'nin IFA 2015'de lansmanını yaptığı Xperia Z5 serisinin en dikkat çekici telefonu olan Xperia Z5 Premium 4K ekranı ile dikkat çekti. Ancak ortaya çıkan yeni bilgilere göre bu ekran her zaman 4K değil.
Sony'nin IFA 2015'te yapmış olduğu lansmanda duyurduğu üç telefon olan Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium açıkcası bizim çok hoşumuza gitti. Webtekno olarak favorimiz her ne kadar Z5 Compact olsa da asıl dikkat çeken telefon ise "Dünyanın ilk 4K ekrana sahip telefonu" olarak tarihe geçen Xperia Z5 Premium oldu.

5.5 inç 4K erkanı, Snapdragon 810 çipseti, 3GB RAM'i, 32GB arttırılabilir hafızası, 23MP arka ve 5.1MP ön kamerası ile oldukça üst seviye bir cihaz olan Z5 Premium, kıyaslama videomuzda Lütfi'nin de dediği gibi "Z5 Zengin" olarak dikkatleri üzerine çekmekte. 3.430mAh bataryası ile de uzun kullanım sunmaya çalışacak olan Z5 Premium'da ortaya çıkan detaylara göre ekran her zaman 4K çözünürlüğünde çalışmıyor.Şimdi "Olur mu hiç öyle şey" gibi düşüncelere gidecek arkadaşlar için bir yorum yapayım. Aslına bakarsanız sürekli 4K ekran şarjı su gibi içeceği için Sony, bunu gerekli durumlarda 4K olarak ayarlamış olabilir. Ki bu da açıkcası oldukça mantıklı bir çözüm. Eğer sürekli tam parlaklıkta ve 4K çözünürlükte bir telefonunuz olsa yanınızda powerbank dediğimiz taşınabilir bataryalar ile gezmemiz gerekebilir.Sony lansmanda "2 günlük batarya ömrü"nü neredeyse bağıra bağıra söyledi. Bu değer de sadece Xperia Z5 için değil. Hem Z5 Compact, hem de Z5 Premium modelleri için geçerli. "E kardeşim sen bizimle dalga mı geçiyorsun, 4K ile 3.430mAh batarya nasıl 2 gün dayacanak?" derler adama. Ama 4K çözünürlükte olmayacağı için dayanıyormuş. Haydi sizlere açıklayalım.

Biraz önce sizlere bahsettiğim gibi Xperia Z5 Premium her zaman size 4K görüntü sunmyacak. Sadece 4K videolar, telefon ile çektiğiniz fotoğraflar gibi 4K'nın gerekli görüldüğü zamanlarda erkan size 4K olarak yansıyacak. Diğer türlü ekran kendini 1080p, yani Full HD'ye renderlayarak görüntü aktaracak. Bu da size büyük bir görüntü farkı sunmayacak olsa da batarya konusunda büyük katkı sağlayacak. Hatta 4K'da cayır cayır yanabilecek Snapdragon 810'un bu sorununu da örtbas etmiş olacak.Şimdi bazı kullanıcılar "Ben ekranı 4K diye alacağım bu telefonu, hep 4K olmasını istiyorum" diyenler de olacaktır. Haklılar da. 4K ekran var diye para verip Full HD kullanım sağlayacak arkadaşlar da canı sıkılabilir. O zaman gidip noraml Z5 alabilirdik falan. Haklısınız. Bu konuda da tahminim Sony tahminimce kendi Ayarlar kısmında bu seçimi size sunacaktır. Yani isteyen kullanıcılar 7/24 4K görüntü, istemeyenler, benim bataryam dayansın telefon ısınmasın diyenler ise gerektiğinde 4K ayarı yapabileceklerdir. Ancak bu sadece benim tahminim.

Peki "Ya sizin incelemenizde niye 4K görüntü vardı? Sonuçta siz Premium'da video açana kadar 1080p'de olması gerekmez mi?" Evet kesinlikle gerekmeliydi. Ancak bizlere orada sizler için inceme amacıyla aldığımız telefonlar test cihazları. Yani bir de Sony farkı anlayalım ve sizler de görebilin diye 4K'ya sabitlemiş olabilir. Bunu cihazlar ofisimize gelip sizler için tam detaylı olarak incelediğimizde anlayacağız elbet..

Aşağıdan Xperia Z5 ailesine ait kıyaslama videomuzu izleyebilirsiniz;
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0