• Anasayfa
  • Mobil
  • Sony Xperia Z6 5GB RAM ve 33 MP Kamerayla Geliyor!!

Sony Xperia Z6 5GB RAM ve 33 MP Kamerayla Geliyor!!

7
3
2
0
0
Çinli bir şirketin sızdırılan raporu sayesinde Xperia Z6 ve Xperia Z6 Compact'ın olası özellikleri belli oldu.
Akıllı telefon sektöründe üretim yapan birçok firma var. Bu firmaları sayarken genelde Samsung veya Apple'ın üzerinde duruyoruz ve sadece onların zirve rekabetinden bahsediyoruz. Satış rakamları veya kar oranları göz önüne alındığında Apple'dan ve Samsung'tan bahsetmemiz normal, ancak konu akıllı telefonların kalitesin olunca bazı telefon üreticilerinden bahsetmeden geçmek pek doğru olmazdı.

Sektörde bulunan en kaliteli akıllı telefon üreticilerinden birisi olan Sony, birkaç senedir her 12 ayda bir piyasaya yeni amiral gemisi sürüyor. Önceki modellerinde bu satış stratejisini uygulamış olan Japon telefon üreticisinin önümüzdeki yaz mevsiminde yeni bir amiral gemisini satışa çıkartmasını bekliyoruz. Xperia Z6 serisine dahil olacak olan bu yeni akıllı telefonların isimleri Xperia Z6 ve Xperia Z6 Compact.Şimdiye kadar resmi bir açıklama yapılmamış olan Xperia Z6 ve Xperia Z6 Compact cihazlarının özellikleri sızdırıldı. Çinli bir şirketin raporu sayesinde öğrenilen bu özelliklerin ne derecede doğru olduğunu bilmiyoruz, ancak iş amacıyla kullanılan bu çeşit raporların yanıldığına çok nadir rastlanır. Yayınlanan raporda bulunan bilgilere göre Xperia Z6'nın en çok merak edilen özelliği, ekran boyutu da belli olan özellikler arasında. Telefonun önceki amiral gemisi modellerinde olduğu gibi 5.2 inch ekrana sahip olacak. Anlaşılan Sony'ye göre 5.2 inch yeterli bir ekran boyutu.

5.2 inch ekran boyutunun yanı sıra Full HD 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip olacak olan Xperia Z6, piyasaya Qualcomm Snapdragon 820 64-bit işlemci ile sürülecek. Qualcomm Snapdragon 820'nin iyi bir performansa sahip olduğunu biliyoruz ancak bu işlemcinin ısındığı yönünde bazı şikayetler vardı. Ancak dün yayınladığımız haberimizde bahsettiğimiz gibi 14nm FinFET işlemci üretim teknolojisini kullanan Samsung, Snapdragon 820'nin yeni nesil işlemcilerinin üretiminde Qualcomm'a yardımcı olacak. Böylece Snapdragon 820'nin ısınma sorunu ortadan kalkabilir.Rapora göre 5GB RAM'e, 64 GB depolama alanına ve kamera üreticisine yakışır bir şekilde canavar gibi çekim yapan 33 megapiksel (f/2.0) kameraya sahip olacak olan Xperia Z6, 6.7 mm kalınlığında olacak ve hızlı şarj özelliğine de sahip olacak. Raporda Xperia Z6 için açıklanan tüm özellikler bu kadar, şimdi Xperia Z6 Compact'ın özelliklerinden bahsetmemizin sırası.

Xperia Z6'ya göre daha az özelliği açıklanmış olan Z6 Compact, "Compact" olmasından da anlayabileceğiniz gibi Z6'dan daha küçük bir ekrana sahip. 4.7 inch Full HD ekrana sahip olacak olan telefonun aynı işlemciyi, Snapdragon 820'yi kullanması bekleniyor. Telefonun 4 GB RAM'e, 64 GB depolama alanına ve 7.9 mm kalınlığa sahip olması bekleniyor. Telefonlarda inceliğe pek önem verdiğim söylenemez ancak keşke Sony telefonlarını biraz daha ince yapabilseydi dediğim oluyor.Bu özelliklerin sadece sızdırılan bir rapordan alınmış olduğunu ve %100 doğru olmayabileceğini hatırlatmakta fayda var. Her iki telefonun da Mayıs ayında resmi olarak tanıtılması bekleniyor. Resmi tanıtımın ardından raporun ne kadar doğruluk payı olup olmadığını görebileceğiz.

Kaynak: GSMDome 
7
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
2
0
0