​Sony, Yeni Xperia X Serisi ile “Yıkılmadım Ayaktayım” Dedi!

2
0
0
0
0

Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, LG, HP gibi markalar bombalarını art arta patlatırken, Sony de sessiz kalmadı. Japon şirket farklı segmentlere yönelik 3 yeni cihaz ile “bu savaşta ben de varım” dedi.
Mobil Dünya Kongresi yeni cihazlarının resmi geçidi olmaya devam ediyor. Samsung, LG ve HP’nin ardından Sony de yeni akıllı telefonları ile mücadeleye ortak oldu. Yeni Xperia X ürün ailesinde Xperia X, Xperia XA ve Xperia X Performance modelleri yer alıyor. 3 model ile farklı kullanıcı gruplarını hedef alan Sony, fiyat olarak da 3 farklı segmentte ürün sağlamış oluyor.

Hızlıca ürünlerin özelliklerine göz atmadan önce, her 3 modelin de ortak özelliği olan ekrandan bahsetmek istiyorum. Sony, cihazların tamamında 5 inç’lik bir ekran büyüklüğüne yer vermiş. Sanırım akıllı telefon ekran büyüklüğünün sınırı sayılabilecek (daha da büyüyünce phabet oluyor) bir büyüklük Sony için standart olarak görüldü. Haksız sayılmaz, 5 inç’lik ekran boyutu neredeyse endüstri standartı halini aldı. 

Bu kısa bilgiden sonra cihazların ayrı ayrı özelliklerine, farklarına ve benzerliklerine bir göz atalım:

 Xperia XA: Donanım ve Teknik Özellikler


Xperia XA modelinin üç yeni cihaz arasında en mütevazı cihaz söyleyerek işe başlayabiliriz. Buna rağmen, özelliklerini görünce oldukça şaşırabilirsiniz çünkü Sony giriş sınıfı modelde bile donanım dengesini iyi gözetmiş. Gücünü MediaTek MT6755 çipinden alan cihazda 2 GB bellek ve 16 GB dahili depolama yer alıyor. 720p ekran çözünürlüğüne sahip Xperia XA modelinde 13MP arka kamera, 8MP selfie kamerası bulunuyor. Android Marshmallow ön yüklü olarak gelen cihazda diğer iki modelin aksine parmak izi okuyucu, stereo hoparlör bulunmuyor. Xperia XA’nın tek eksikleri bunlar da değil. Giriş modelinde diğer modellerin aksine 2,300 mAh değerinde bir pile sahip.

 Xperia X, Kamera ve Ekranda Farklı!

Xperia X modelinin, giriş sınıfı Xperia XA’dan ilk farkı ekran çözünürlüğü konusunda ortaya çıkıyor. Xperia XA’nın 720p ekranına karşın Xperia X’de 1080p Full HD ekrana yer verilmiş durumda. İşlem ve grafik gücünü Snapdragon 650 ve Adreno 510 çiplerinden alan Xperia X, 3 GB bellek ve 32 GB dahili hafızaya sahip. Söz konusu Sony olunca Xperia’nın asıl iddialı olduğu alanın fotoğraf olduğunu hepimiz biliyoruz. Xperia X ve X Performance modellerinde de bu durum değişmemiş. Sony Xperia X modelinde Exmor RS sensor ve 22mm geniş açılı f/2.0 diyafram açıklığına sahip bir lens kullanılıyor. Ana kamera 23 MP çözünürlüğe, ön kamera ise 13 MP çözünürlüğe sahip. Sony’nin “Kestirimci Hibrit Otofokus” özelliği ise daha net fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor. İsmi biraz tuhaf görünse de bu gelişmiş teknoloji, yakalamak istediğiniz hareketli objeye odaklandığınızda, onun hareketini tahmin ederek daha net kareler yakalamanızı sağlıyor.

Android 6.0 Marshmallow ön yüklü olarak gelecek cihazın siyah, beyaz, altın ve rose renk seçenekleri bulunuyor.

 Xperia X Performance: Üst Sınıf DonanımXperia X ailesinin üst sınıftaki temsilcisi adından da anlaşılabileceği gibi Xperia X Performance modeli. Kamera tarafında Xperia X ile aynı özellikleri paylaşan Xperia X Performance, işlemci ve grafik çözümü tarafında farkını ortaya koyuyor. 4 çekirdekli Snapdragon 820 işlemciden gücünü alan cihazda, grafik gücünü Adreno 530 GPU sağlıyor. Xperia X gibi 3 GB bellek ve 32 GB dahili hafıza ile gelen Xperia X Performance modelinde 2700 mAh gücünde bir pil kullanılıyor. Xperia X ve X Performance cihazlarında parmak izi tarayıcı ve stereo ses sistemi standart olarak bulunuyor. Bu arada, her iki cihazın çift SIM kart destekli modellerinin de opsiyonel olarak sunulacağını hatırlatalım.

Haziran ayında çeşitli pazarlarda satışına başlanacak cihazların fiyat bilgisi henüz paylaşılmış değil. Sony, konu ile ilgili açıklamanın yakında yapılacağını belirtiyor.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0