Speedtest ile 4.5G Hız Testi Nasıl Yapılır?

0
0
0
0
0
Nihayet 4.5G'ye kavuştuk... En merak edilen ise yeni mobil internet teknolojisinin sağladığı hızın ne kadar olduğu. Siz de internet hızınızı ölçmek ve karşılaştırmak ister misiniz? Speedtest ile internet hız testi nasıl yapılır, gelin birlikte öğrenelim...
1 Nisan itibarıyla 4.5G’ye kavuştuk! Yeni gündemimiz ise 4.5G’nin sağladığı internet bağlantı hızı… Bildiğiniz gibi bu hızı etkileyen birçok faktör var. 4.5G ile ulaşılabilecek hız, mobil cihazınızın modelinden, bulunduğunuz şehre kadar birçok değişkenden etkileniyor. Durum böyle olunca, kullanıcılar da bulundukları bölgelerde, kendi cihazları üzerinde hız testleri gerçekleştirerek, yeni teknolojinin sağladığı gerçek bağlantı hızını görüntülüyor. 

 Hangi Hız Testi Uygulaması?

Peki ya internet hız testi nasıl yapılıyor? Eğer daha önce hız testi yapmadıysanız, bunu gerçekleştirmenin kolay yolunu aşağıda bulabilirsiniz. Hazırsanız hemen başlayalım…
Hız testi yapmak için birçok uygulama ya da web sitesi bulunuyor. Web sitesi üzerinden de, mobil uygulamalar üzerinden hız testi gerçekleştirmek mümkün. Biz, en yaygın hız testi uygulamalarından biri olan Ookla Speedtest’i ele alacağız. 
 

 Web'ten mi Uygulamadan mı Daha İyi Sonuç Verir?

Ookla Speedtest için iki yöntem bulunuyor. İlki speedtest.net adresine giriş yaparak, site üzerinden hız testi sonucu almak. Diğeri ise uygulama üzerinden testi gerçekleştirmek. Diğer tüm şartlar aynı ise web ya da uygulama arasında kayda değer bir fark çıkmayacaktır. Eğer mobil cihazınızın Adobe Flash Player desteği bulunmuyorsa bu seçeneği unutun, çünkü site Adobe Flash gerektiriyor. Eğer bu sorununuz yoksa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 

 Speedtest ile İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle tarayıcı üzerinden ilerleyelim...

- Tarayıcınızı açın ve “www.speedtest.net” adresine giriş yapın. - Açılan sayfada “Begin Test” butonuna tıklayın ve test işlemini başlatın. Ping, Download ve Upload testlerinin sonuçlarını bekleyin. Test tamamlandığında verilerinizi görebilirsiniz.Web sitesi yerine uygulamayı kullanmak isterseniz, Ookla Speedtest mobil uygulamasını iOS, Android, Windows Phone için indirebilirsiniz. Uygulamayı ilgili mağazadan indirdikten sonra çalıştırın ve aşağıdaki adımları takip edin:

- Uygulamayı ilk açtığınızda, konum servislerini açmanızı ve konumunuzu kullanma izni vermenizi isteyecek. Sağlıklı test sonucu için bu isteğe izin verin.- Ardından “Begin Test” butonuna tıklayarak test işlemini başlatın. - Ping, Download ve Upload testlerinin sonuçlanmasını bekleyin. Test işlemi tamamlandığında indirme, yükleme hızınızı görebilirsiniz. Hız testi işlemleri aslında bu kadar basit. Uygulama üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemlerde, geçmiş sonuçları kaydedebilir ve farklı zamanlarda - farklı bölgelerde gerçekleştireceğiniz sonraki testler ile karşılaştırabilirsiniz. 

En sağlıklı Speedtest sonuçlarını, cihazınızda yüksek veri akışı olmadığı bir anda, diğer uygulamalar kapalıyken alabileceğinizi hatırlatmak isterim. Ayrıca, hız testi gerçekleştirirken kotanızın azalacağını kesinlikle unutmayın. Hız testi ve kota konusu ile ilgili ayrıntılı bilgilenmek için buradaki haberimize göz atabilirsiniz. 
 
  Ookla Speedtest Uygulamasını İndirin!
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0