• Anasayfa
  • Mobil
  • Steve Jobs'ı Apple'dan Kovan CEO'nun Telefonu Obi MV1 Tanıtıldı!

Steve Jobs'ı Apple'dan Kovan CEO'nun Telefonu Obi MV1 Tanıtıldı!

1
0
0
0
0
Zamanında Steve Jobs tarafından Apple'a transfer edilen ve 10 yıl boyunca şirkette CEO'luk görevini yürüten John Sculley'in yeni telefonu Obi MV1 tanıtıldı. 2014 yılında gelişmekte olan pazarlar için Obi Worldphone şirketini kuran Sculley, bugüne kadar sadece 2 modeli satışa sundu.
Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılan yeni akıllı telefonlar arasında dikkat çeken ürünlerden biri de Obi MV1 modeli oldu. Yeni cihaz, donanım ya da özelliklerinden çok üreticisinin kimliği ile öne çıkıyor. Cihazı ilgi çekici kılan ise üretici şirket olan Obi Worldphone’un Apple’ın eski CEO’su John Scully tarafından kurulmuş olması. 

 Pepsi'den Apple'a Geldi, Steve Jobs'ı Kovdu

1983 - 1993 yılları arasında 10 yıl boyunca Apple CEO’su olarak görev yapan John Scully’nin önemli bir isim olmasının ardında, şirkete tartışmalı geliş ve gidiş öyküsü yer alıyor. Konunun anlaşılması için, Apple tarihinden birkaç detayı  paylaşmak istiyorum. Apple’a transferi öncesi Pepsi CEO’su olan Scully için Steve Jobs’ın oldukça istekli davrandığını ve CEO’yu şu sözlerle ikna ediyor; “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?” Bu sözlerle şirketin tepe yöneticisi olan John Scully,  göreve geldikten 2 yıl sonra Steve Jobs’ı Apple’dan uzaklaştıran yönetim kurulunun başındaki isimdi. Bu nedenle Jobs ile araları bozulmuştu ve yıllarca da böyle devam etti. 

 Obi MV1'ın Teknik Özellikleri Neler?

Tarih dersine burada son vererek Obi MV1 modeline hızlıca bir göz atalım. Obi Worldphone şirketinin gelişmekte olan pazarlara yönelik ürünler verdiğini düşünürsek, şirketten üst sınıf bir cihaz beklemek doğru olmaz. Bu nedenle, Obi MV1 modeli de mütevazı donanım ve fiyata sahip bir ürün. Artık standart halini alan 5 inç ekran ile gelen cihazda, 1.2 GHz Snapdragon 212 çip yer alıyor. 1 ve 2 GB bellek seçenekleri bulunan Obi MV1 microSD kart ile artırılabilir 16 GB dahili depolama alanına sahip. 8 MP ön ve 5 MP arka kamera barındıran cihazın ölçüleri de giriş sınıfına ve 2500 mAh piline göre oldukça tatminkar. Obi MV1, 8.95 mm kalınlığında ve 149 gram ağırlığında. 

 Fiyat ve Bulunabilirlik

Obi Worldphone’un gelişmekte olan pazarları hedef aldığını söylemiştik. Bu nedenle, cihazın ilk önce Asya ve Afrika’da satışına başlanacak. Önümüzdeki ay ise Latin Amerika ve Avrupa ülkeleri Obi MV1 ile tanışacak. Cihazın satış fiyatı ise 149 dolar açıklanmış durumda.  Bakalım eski Apple CEO’su John Scully, uygun fiyatlı ürünleri ile başarlı olacak mı?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0