• Anasayfa
  • Mobil
  • Tabletinizi Güvenli Olarak Nasıl Kullanırsınız?

Tabletinizi Güvenli Olarak Nasıl Kullanırsınız?

0
0
0
0
0
Tayvan merkezli tablet üretici firması Ezcool, tableti nasıl güvenli kullanabileceğinize dair uygulaması basit tedbirler önerdi
Tayvan merkezli tablet üretici firması Ezcool, tableti nasıl güvenli kullanabileceğinize dair uygulaması basit tedbirler önerdi:
 

 Üçüncü Parti Uygulamalardan Sakının!


Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazaları dışında adını sanını bilmediğiniz kaynaklardan uygulama ya da oyun indirmeyin. Resmi uygulama mağazaları dışında kullanacağınız kaynaklar onaylı olmadıkları ve her indirmede tabletinize zarar verebilme ihtimali oldukları için kullanmamalısınız.
 

 Mobil Güvenlik Yazılımı Kullanın!


PC’lerimizde karşımıza çıktığı kadar olmasa da her geçen gün mobil platformda da virüslerin sayısı oldukça artış göstermekte. Neyse ki bu duruma çözüm sağlayabilecek, her kullanıcıya hitap eden, resmi uygulama mağazalarından edinebilecekleri epeyce antivirüs programı var. Bu antivirüs programlarından birini edinerek hem tabletinizdeki olası kötü amaçlı yazılımları temizleyebilir hem de olası tehditlere karşı tabletinizi koruyabilirsiniz. 

 Ebeveyn Kontrolünüzü Sağlayın!


Tabletinizi yalnızca siz kullanmıyorsanız, özellikle çocuklarınız da kullanıyorsa bu duruma karşı önlem almalısınız. Başta çocuklarınızın güvenliği için tabletlerinize onayınız dışında erişime imkan sağlamamalısınız. Ancak ben bu kısıtlama işini takip edemem ya da çocuklarım haylaz, önlerini alamadım diyorsanız buna da çözüm mevcut; Resmi uygulama mağazalarından indirebileceğiniz ebeveyn kontrolü hizmeti sunan uygulamalardan edinerek çocuklarınızı zararlı içeriklerden koruyabilirsiniz.
 

 Kilit Ekranınızı Şifreleyin!


Bu önlemi hali hazırda neredeyse herkes kullanıyordur. O halde kullanmayanlar varsa onları işkillendirmek gerekir. Çünkü tabletiniz şifrelemediğiniz takdirde kısa süreliğine yanından ayrıldığınızda ya da bir yerde unuttuğunuzda tüm kişisel bilgileriniz (banka hesap bilgileri, özel resim vs.) tehlikeye girebilir ve sonrasında başınız çok ağrıyabilir. Bu sebepten tabletinizi, kişisel bilgilerinizi ve özelinizi korumak için mutlaka kilit ekranınıza şifre koyunuz.
 

 Felaketlere Hazırlıklı Olun!


Olur da tabletiniz çalınırsa, şahsi bilgilerinizin artık bir yabancının eline geçtiğine üzülmenize gerek yok. Tabletinizin çalınmasına karşılık önlem alabilirsiniz. Tabletinize yükleyebileceğiniz birtakım güvenlik uygulamaları sayesinde çalındığı takdirde başka bir mobil cihazla tabletinizi kilitleyebilir ve erişime tamamen kapatabilirsiniz. Bu şekilde tabletiniz çalınsa dahi istemediğiniz kişilerin erişimini ve şahsi verilerinize ulaşmalarını engelleyebilirsiniz. Tabii gene en güzeli uyanık olup tableti çaldırmamak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0