• Anasayfa
  • Mobil
  • Taliban Propagandası İçeren Uygulama, Google Tarafından Silindi!

Taliban Propagandası İçeren Uygulama, Google Tarafından Silindi!

0
0
0
0
0
Google, Google Play Store'da bulunan bir uygulamayı Taliban propagandası içerdiği için sildi.
Taliban tarafından geliştirilen bir Android uygulaması, Google tarafından Google Play Store'dan kaldırıldı. Google tarafından yapılan açıklamada bu uygulamanın nefret içerikli söylemler barındırmasından ve Taliban'ın yaptığı söylemleri desteklemesinden dolayı kaldırıldığı belirtildi. Peştuca dilini bilen kişilere hitap eden bu uygulamanın ismi "Alemarah."

Alemarah, terör örgütü olan Taliban'ın videolarını, sözlerini, resmi açıklamalarını ve İslamcı grupla alakası olan diğer içerikleri kullanıcılarıyla paylaşıyordu. Bu nedenle Google tarafından Google Play Store'dan kaldırılmış olan uygulamanın en temel Google Play Store kurallarından birisini ihlal ettiği belirtildi.Bloomberg ile röportaj yapan Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahed, örgütün gelişmiş teknolojiler üzerinde çalışmalar yaptığını ve seslerini Dünya çapında duyurmak istediklerini söylemişti. Mobil uygulama geliştirerek neredeyse herkesin ulaşabileceği bir platform üzerinden bu uygulamayı yayınlamanın da bu çalışmalar sonucunda gerçekleştirildiğini düşünüyorum.

Tabii ki sıradan bir uygulamayı kaldırmakla Taliban'ın propagandasının önüne geçilmiş olmuyor. Google'ın ve diğer diğer şirketlerin bu konuda daha duyarlı olması, daha detaylı araştırmalar yapması gerekiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0