• Anasayfa
  • Mobil
  • Tanınmış Üreticinin mi Telefonlarını Tercih Edersiniz, Yeni Üreticilerin mi?

Tanınmış Üreticinin mi Telefonlarını Tercih Edersiniz, Yeni Üreticilerin mi?

0
0
0
0
0
Herkesin aklında hemen hemen aynı sorunun olduğuna eminim. Webtekno SoruCevap sayfamızda bu soruyu sizlere sordum ve sizlerin verdiği cevaplara göre sizlere ışık tutmaya çalışacağım.
Herkesin aklında hemen hemen aynı sorunun olduğuna eminim. Webtekno SoruCevap sayfamızda bu soruyu sizlere sordum ve sizlerin verdiğiniz cevaplara göre ışık tutmaya çalışacağım.

Öncelikle tanınmış üreticiler ve yeni üreticiler diye sınıflandırdığımız markaları bir tanıyalım. Sizinde az çok bildiğiniz gibi tanınmış olanlara Samsung, LG, HTC ve Sony markalarını örnek verebiliriz. Yeni üreticilere de General Mobile, Victor, Fly ve Pirhana markalarını söyleyebiliriz. (Apple bu işin içinde yok çünkü iOS cihazlarında Apple’dan başka üretici yok maalesef.)


 

 Son dönemin en önemli telefon sınıfı : Fiyat/Performans

Bildiğimiz üzere yeni duyulan markalar iyi performansı uygun fiyatlarda bize getiriyorlar. Tanınmış markalarda ise aynı özellikte cihazları ortalama 200 TL fazla para vererek alıyoruz. Peki aynı özellikte iki telefon için tanınmış olana daha çok para verir miyiz ? Tanınmışları tercih edersek ortalama ödeyeceğimiz 200 TL’ye değer mi? Yoksa 200 TL benim cebimde kalsın benim için fark etmez mi dersiniz? (200 TL sadece sembolik bir rakam. Rakama takılmayalım.)
 

 Neden yeni duyulanlar?

Soru Cevap sayfamızda yeni üreticileri tercih etmemizin nedenlerinden önemlisi aradaki fiyat farkı. Bazılarımız ise bu fiyat farkının eksiklerini biliyorlar ve önemsemiyorlar. Bir diğer konu ise telefonların özelliklerinin hemen hemen amiral gemilerine yakın olmasından kaynaklanıyor. Eksileri olsa da ilk etapta hepimizi etkileyen, fiyat ve performans konusu açıkları kapatıyor. Bir çok arkadaşımız da bu tarz cihazları ilk android deneyimleri için veya az parayla bir cihaz almak isteyenler için uygun olduğunu ifade ediyorlar.

Eksilerine gelcek olursak sizler pek güncel olmadığını, ev teknik servis ağının yaygın olmadığını söylediniz. Bunlar haklı noktalar. Bahsetiğimiz markalarda cihazların güncelleme mevzuları biraz sıkıntılı. Hatta şu dönemde Lollipop yayınlanmış olsa da bazı cihazlar 4.2 Jelly Bean ile geliyorlar. Teknik servis konusu hepimiz için önemli ve can sıkıcı bir olay. Hepimiz servisimiz bizimle ilgilensin, sorunlarımızı çözsün isteriz. Böyle markalarda bu konu biraz sıkıntı olacaktır. Benim fark ettiğim bir diğer husus ise işlemcileri. Geneli MediaTek işlemci ile gelen bu cihazlar çok uzun ömür sunmuyorlar bizlere. (Ben bu kanaatteyim. Yorumlarınızı yazıp fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.) Üstelik istediğimiz aksesuar ve yedek parça konusunda biraz sıkıntıya düşebiliriz.

 Tanınmış (Android Üstadları) Üreticiler

Hepimizin çoğunlukla ortak kararı kesinlikle tanınmış üreticiler. Fiyat farkını hak ederler mi tartışılır. (Tartışmaya da açığız Buradan Soru Cevap sayfasındaki konumuza ulaşabilir, fikirlerinizi belirtebilirsiniz.) En büyük etki ise ödediğiniz fiyat farkına karşılık arkanıza Samsung, Lg gibi bir devi almanızdır. Bir sorun olduğunda içiniz rahat gönderirsiniz servisinize. Sadece bununla ibaret değil konumuz. Tanınmış üreticiler bizlere daha güncel cihazlar sunarlar. En azından 2014’te çıkmış bir cihazı büyük üreticiler 4.2 Jelly Bean ile göndermezler.(Daha denk gelmiş sayılmam) Güncelleme gelmese bile tanınmış üreticilere çeşit çeşit Costum Rom var ve bu romlar size her zaman her şekilde güncel tutar.(ki bazen sizin kendi romunuzdan daha hızlıdır.)

Aksesuar ve yedek parça konusunda da diğer firmalara göre daha çok çeşit bulabilirsiniz. En azından bir kılıf bir ekran koruyucu bulabilirsiniz. İşlemci konusunda kendi fikrimce daha güvenilir işlemciler bu cihazlarda kullanılıyor. (Fiyat farkının en büyük etkisi belkide) Şu sıralar orta seviyelerde kullanılan işlemci Snapdragon 400. Belkide MediaTek daha hızlıdır ama arkanızda Qualcomm gibi bir devin durması size güven verecektir. Snapdragon’un daha güncel ve daha sağlıklı çalışan bir işlemci olduğunu söyleyebilirim. Pil tasarufu konusunda da daha efektif bir işlemcidir.
 

 Kıyaslamalara gelirsek:

Son senelerin en büyük kıyaslamalarını sizlerle paylaşacağım. Geçmiş senelerde GM Discovery ile fırtınalar estirdi ve Galaxy S3 kadar iyi olduğunu savundu. Kimileri daha iyi dedi kimileri ise (benim gibi) asla ısınamadı bu cihaza. Aralarındaki yazılımsal ve işlemci farkından başka hemen hemen bir fark yoktu. S3 yazılım anlamında daha dolu olduğu için Discovery daha seri deniliyor. (Bir ayrıntı : GMD: MTK GS3: Exynox işlemciye sahip)

Ardından ise GM bir kez daha devrim yapmaya hazırlandı ve bu sefer bende üst düzeyde varım dedi( ya da demeyi denedi) Discovery Elite! Neredeyse aynı özelliklere sahip LG G2 ile karşılaştırıldı. İşte asıl can alıcı karşılaştırma buydu. Çünkü Elite ve G2 aynı işlemciyi kullanıyordu ve neredeyse aynı kameralara sahiplerdi. Önemli farkları yazılımlar ve markalardı. Fiyatları da birbirine çok yakındı. Ya dev bir markayı alacaktınız ya da gerçekten 200 TL daha az ödeyerek yeni adım atanı. 


 

 Sonuç

Bu savaşın kazananı yok tabiki de. Çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz demişler. Biraz önce G2- Elite örneğindeki gibi hangisini beğenirseniz onu alırsınız. Benim tercihim kesinlikle bilindik markalardan yana. Çünkü bilindik markalar gerek yazılım gerekse donanım konusunda daha tecrübeliler. Teknik servis konusunu söylemiyorum bile. Bir de işin Costum Rom kısmı var ki bu da tanınmış üreticilerin cihazlarında daha kolay ve daha çok çeşit bulunuyor. Dediğim gibi tercihler yine sizindir. 

Sizde düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Sizce tanındık markalar mı? Yoksa yeni markalar mı?  
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0