• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple'ın Başparmak Takıntısı: Tek Elle iPhone Kullanımı için Yeni Yöntem!

Apple'ın Başparmak Takıntısı: Tek Elle iPhone Kullanımı için Yeni Yöntem!

0
0
0
0
0
iPhone 6 modelinden önceki tüm iPhone'larda en önemli özellik tek elle kullanıma izin vermesiydi. Apple tarafından büyük önem verilen bunu özelliğin büyük ekranlı iPhone'larda da kullanılabilmesi için yeni bir patent alındı.
Kullanım kolaylığı Apple ürünlerinde en önem verilen kriterlerden birisi. iPhone’da da bu kriteri olabildiğince ön planda tutmaya çalışan şirket, 4.7 inç ekranlı iPhone 6’ya kadar ekranı büyütmemişti. Sebebi ise büyük ekrandan dolayı tek elle kullanılamayan telefonların kullanıcı dostu olmamasıydı… Özellikte şirket kurucusu Steve Jobs büyük ekranlara çok karşıydı ancak endüstrinin diğer markaları Apple’ı büyük ekranlara zorladı.

 Büyük Ekranda Tek Elle Kullanım Nasıl Olacak?

iPhone 6’dan beri tek elle kullanım özelliğini yitiren iPhone için bu özellik tekrar gelebilir. Gelen haberler Apple’ın büyük ekranlı iPhone’larda tek elle kullanımı sağlayacak akılcı bir çözüm bulduğu yönünde. Şirketin aldığı patente bakılırsa, yeni teknolojide kullanıcının cihazı hangi elde tuttuğunu tespit edilerek ikonlar o şekilde yerleştirilecek. Görselde de görülebildiği gibi, örneğin kaydırarak açma, cihaz sol eldeyken sağa doğru, sağ eldeyken sola doğru olacak.

 Fiziksel Boyut Sorunu Aşılabilecek Mi?

Tabii ki tüm sorun ekrandaki simgelerin yer değiştirerek minimize edilmesinde bitmiyor. Benzer uygulamalar hem Apple hem Android cephesinde mevcut. Ekranı belli bir oranda küçültmek ya da yarı yarıya bölmek gibi… Yine de cihazın fiziksel büyüklüğü tek elle kullanım açısından sorun yaratmaya devam ediyor. Özellikle elleri küçük olan kullanıcılar için. Bakalım Apple’ın patentlediği sistem tek elle kullanım konusuna çözüm olabilecek mi?

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0