• Anasayfa
  • Mobil
  • Teknoloji Şirketlerinin Logolarının Geçirdikleri Evrimler

Teknoloji Şirketlerinin Logolarının Geçirdikleri Evrimler

1
1
1
0
0
Bir şirketi akılda kalıcı yapan nedir? Bu sorunun genelde 2 yanıtı oluyor. Birincisi slogan, ikincisi ise logo. Bu yazımızda büyük teknoloji şirketlerinin, kurulduğu günden itibaren, logolarının geçirdiği evrimleri anlatacağız.
Bir şirketi akılda kalıcı yapan nedir? Bu sorunun genelde 2 yanıtı oluyor. Birincisi slogan, ikincisi ise logo. Bu yazımızda büyük teknoloji şirketlerinin, kurulduğu günden itibaren, logolarının geçirdiği evrimleri anlatacağız. Listemizde genel olarak akıllı telefonların çıkmasıyla büyük yarış içine giren belirli başlı teknoloji şirketleri var. Bazıları bu yarış içinde direkt sıyrıldı, bazıları ise tarihe gömülmekten ucuz yırttı.

Logolar, şirketlerin kuruldukları yıllardan itibaren sıralanmış. Bakalım bu şirketlerden hangileri yakın tarihte büyük değişiklilker yaşamış?  

 

 SAMSUNG:


Samsung ilk kurulduğu yıllarda üç yıldız olarak bilinen Three Stars adı altında satışlarını yapıyordu. Samsung’un tarihi 2. Dünya savaşı öncesine kadar gidiyor. 1938 yılında kurulan şirket, ilk başlarda bakkal ürünleri satarak para kazanıyordu. O zamanlar logosu bir kart üzerine çizilmiş 3 yıldızdan oluşuyordu. 1969 yıllında çoktan elektronik sektörüne giren Samsung, o zamanlar hala uluslararası bir şirket değildi ama 1969 yılında yaptıkları logo değişimi bu amaç için ilk adımlardan biriydi. 1993 yılında ise Samsung hepimizin bildiği, günümüzde hala kullanımda olan logoyu tanıttı. Oval logo,esnekliği ve basitliği temsil ediyor. Ayrıca durağanlık, güvenirlik ve sosyal sorumluluklar için işbirliğini sembol ediyor.

 LG:


LG’nin tarihi 1958 yılında başlıyor. İlk kurulduğu zamanlarda Koreli kimya şirtketi olan Lak-Hui, ( Lucky, yani şanslı ) GoldStar projesini yayınlıyor. Çoğunuz LG’nin açılımını Life is Good olarak biliyor olabilirsiniz ama bu LG’nin sadece sloganı. LG’nin gerçek açılımı Lucky GoldStar’dır. LG’nin ilk logosu beyaz zemin üzerine siyah GoldStar yazısıdır. 1997’ye kadar Gold Star olan şirketin adı, Lucky GoldStar olarak değiştirildi ve yeni logo, günümüzdeki logoya oldukça benzer hale geldi. İlk defa LG harflerini o zaman yanyana duyaran şirket, geçtiğimiz yıl logoda ufak bir değişiklik yaparak logonun tonunu koyulaştırdı.

 

 Nokia:


Nokia’nın kökleri, 1865 yıllarına kadar dayanıyor.  Finlandiya’nın güneybatısında atılan temellere rağmen şirket ilk olarak 1871 yılında resmileşti. Yıllar boyu kauçuk ve elektrik kabloları üreterek geçinen şirket, 1960 yılların başlamasıyla birlikte elektronik alet üretimine de başladı. Bu üretimin başlamasıyla şirket yıllarca cep telefonu üretiminde lider oldu.


 

 Apple:


Apple’ın ilk logosu 1 Nisan 1976 yılında ortaya çıktı ama çok fazla yürürlülükte kalmadı. Logo’da, Isaac Newton ağacın altında kitap okurken başında ki elma parlıyor. Yer çekimi kanununun bulunmasıyla ilişkilendirilen logo 1 yıl içinde değiştirildi. Günümüzde ki haline çok benzeyen bir hal alan logoda, köşesi ısırılmış elmanın içinde, gökkuşağı renkleri bulunuyor. 1977 yılından 1999 yılına kadar kalan bu logo, 2. Dünya savaşında bilgisayarın temeli olan Turing mikenelerinin mucitiylede ilişkilendiriliyor. Elmanın içine siyanür enjekte edip, bir köşesinden ısırarak intihar eden Alan Turing’in anısınıda canlandırdığı söylenen bu logo, 1999 yılında günümüzdeki halini almıştır.


 

 Motorola:


Motorola, araba radyosu yapan bir şirket olan Galvin Manufacturing’in 1930 yılında Chicago’da başlayan küçük bir şirketin şimdiki adıdır. Zamanla adından sık sık bahsettiren şirket, 1947 yılında resmi olarak bu adı aldı. Yarasa kanadı gibi olan logosu 1955 yılında ortaya çıktı. Logonun o zamandan beri sadece renkleri değişiyor.


 

 Sony:


Sony, bu firmalar arasında en az logo değiştiren firma olarak adlandırılabilir. 1955 yılında yayınlanan ilk logosu 2 yıl sonra daha küçük olan bir versiyonu ile hemen değiştirilmiş. Günümüzde de hala bu logoyu kullanan Sony, uzun yıllar boyunca bu logoyu kullanmaya devam edecek gibi gözüküyor.


 

 HTC:


High Tech Computer ( Üst düzey bilgisayar teknolojisi) olarak bilinen HTC, 1997 yılında laptop üretimi ile bu sektöre giriş yaptı. Bu yönde yaptıkları girişimlerde başarılı olamayan HTC, hızlı bir değişim yaparak telefon üretimine başladı.


Kaynak: PhoneArena
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0