• Anasayfa
  • Mobil
  • Teknosa Preo P1 Telefonunu ve Preo Pwatch Akıllı Bilekliğini Tanıtı

Teknosa Preo P1 Telefonunu ve Preo Pwatch Akıllı Bilekliğini Tanıtı

1
1
0
0
0
Ülkemizde hatırı sayılır teknoloji mağazalarından biri olan Teknosa kendi akıllı telefonunu ve akıllı saatini tanıttı. Preo P1 ve Preo Pwatch adındaki bu cihazlar uygun fiyatı ile ülkemiz kullanıcılarından ilgi bekleyecek.
Teknosa mağazasını hepimiz biliyoruz. Aslına bakılırsa fiyatları diğer rakiplerine göre biraz daha yüksek gibi olsa da genel olarak en çok tercih edilen teknoloji mağazaları arasında yer alır. Son dönemde özellikle operatörler tarafından gördüğümüz kendi markalarına ait akıllı telefona bu sefer de ülkemizden bir teknoloji mağazası da dahil olmuş oldu.

Teknosa'ya ait olan Preo markalı bir telefon ve akıllı saat olarak karşımıza çıkan bu cihazlar Preo P1 telefonu ve Preo Pwatch adındaki akıllı saat olarak karşımıza çıktı. Teknik özellikleri ve sunduğu özellikler olarak oldukça mütavazi olan bu cihazlar günümüz fiyatlarına göre uygun diyebileceğimiz fiyatları ile de dikkat çekiyor. 2016'da geçeceğimiz 4G teknolojisini barındıran Teknosa Preo P1 telefonu 5 inçlik HD ekranı ile fiyatına göre ideal bir görüntü ve boyut sunuyor. 1.2GHz hızındaki Snapdragon 410 çipsetini barındıran telefonda 1GB RAM'den güç alacak. Bunun yanı sıra 13MP arka ve 5MP ön kamera ile fiyatına göre gayet iyi bir kamera performansı sunacak gibi görünen P1'de 8GB depolama alanı 32GB'a kadar MicroSD kart desteği de sunarak bu konuda kullanıcılarını üzmeyecek. Ayrıca 2400mAh bataryası ile de günü kurtarabilecek bir performans sunabilir gibi görünüyor.

Şimdilik baktığımızda eh işte, ucuz telefon isteyenler için uygun olabilir dediğimiz Preo P1'de asıl sıkıntı işletim sistemi versiyonunda çıkıyor. Belli olacağı gibi Android işletim sistemini kullanan Teknosa Preo P1'de Android 5.0 yerine 4.4 KitKat sistemi ile geliyor ve Teknosa tarafından Lollipop güncellemesi adına bir bilgi paylaşılmıyor. Yani güncelleme dahi gelmeyebilir. Bu da gerçekten şaşırtıcı bir durum. Çünkü Teknosa gibi bir marka olarak bir telefon çıkartırken 5.1.1'e kadar gelmiş olan Android ekosisteminde geride kalmış olamak ve 5.0 garantisi vermemek kullanıcılar tarafından peş hoş karşılanmayabilir.

Son olarak fiyatından bahsetmek gerekirse 749TL gibi bir fiyat etiketiyle Teknosa mağazalarından satın alınabilecek olan cihazın fiyatı da biraz daha ucuz olabilirmiş gibi geldi. Keza bence Turkcell ve Vodafone genel olarak daha başarılı bir telefonu fiyat/performans noktasına göre güzel bir fiyata çıkarmışlarken Preo P1 pek de bir f/p cihazı olmamış izlenimi bıraktı bende.Sabancı Holding bünyesindeki Teknosa'nın bir diğer cihazı ise Preo Pwatch adındaki akıllı saati olarak dikkat çekiyor. Aslında Pwatch diye saat izlenimi yaratan bir ada sahip olsa da bakıldığında saat yerine akıllı bilekliğe benzeyen bir tasarıma sahip olan Pwatch, özelliklerine bakıldığında da Doğan görünümlü Şahin'i andıran akıllı saatmiş gibi adla karşımıza çıkan bir akıllı bileklik olarak görmekteyiz.

Akıllı bilekliklerde klasikleşen adım sayar, uyku takibi ve mesafe ölçer gibi özelliklerinin yanı sıra gelen telefon aramaları ve mesajları bildirim olarak sunabiliyor. Bunun dışında belirtilen başka bir özelliği bulunmayan Preo Pwatch, Teknosa'nın akıllı telefonu Preo P1 ile beraber alırsanız eğer 50TL gibi bir fiyat ile bileğinize takabileceksiniz. Ayrıca 7 farklı renk seçeneğine sahip kayışları bulunan cihazda 20TL olan bu kayışlardan da ekstra olarak alarak o günkü ruh halinize ve kıyafetinize göre farklı renkleri de kullanabilmeniz düşünülmüş. Tek satın alım fiyatı ise 99TL olarak belirlenen Pwatch yine haliyle Teknosa mağazalarından satın alınacak.Açıkcası bu özelliklere bu fiyatları ben pek iyi bulmadım. Hadi Pwatch için normal fiyatı 50TL olsa imiş eyvallah diyebilirdik fakat Preo P1 için o fiyat şahsen yüksek geldi. Hele ki önümüzde gelecek gümrük vergi zammı ile şu anda en popüler telefonlar 3bin lira gibi fiyatları aşacakken bunu fırsat bilip daha uygun fiyatlarla karşımıza çıkması gerekn Türk firmalarının sanki art niyet varmış gibi fiyatları biraz yüksek tutması da hoş karşılanmayabilir. Hele ki bu zam konusunda Vestel gibi bir markanın %30 isteği ile oldukça sinirlenen teknoloji meraklılarını kendilerine çekmek isteyen markalar fiyatlarda indirime giderek bir anda popülerite kazanabilir. Keza bunu General Mobile daha önce Discovery modeli ile yapmış ve "Sat Discovery al" gibi bir deyimin oluşmasını bile başarmıştı.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0