• Anasayfa
  • Mobil
  • Telefon Bağımlılığınızı Azaltan Basit Yöntem!

Telefon Bağımlılığınızı Çok Basit Bir Yöntemle Azaltabilirsiniz!

7
4
3
3
3
The Atlantic'te yayınlanan bir videoya göre çok basit bir işlem ile telefon bağımlılığınızı düşürebilirsiniz.
Günümüzde çok küçük yaşlardan büyük yaşlara kadar neredeyse hepimiz telefon bağımlısı olduk. Sosyal medyaların gelişmesi, telefon üzerinden işiniz hakkında mail trafiği ve kontrol sağlayabilme gibi avantajları olan bu cihazlar artık hayatımızın merkezi haline geldi.

Kimimiz kendi şirketi hakkındaki hisse durumu, gelen mailler gibi durumlara sürekli göz atmak durumundayken, bazılarımız dünyada neler oluyor bitiyor diye bakar. Bazılarımız stalk olarak geçen eski sevgiliyi ya da sevmediği birini "acaba ne yapıyor" diye kontrol etmeden duramazken, kimimiz de çok sevdiğimiz bir oyunu oynamadan edemiyoruz.Bu gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan telefon bağımlılığı ise hat safhaya çıktı. Hatta 39 ülke ve 49 bin kişi üzerinden yapılan araştırmaya göre bu haberimizde de görebileceğiniz gibi Türkiye olarak zirvedeyiz. Hal böyle olunca ister istemez bu bağımlılığımızı azaltacak çözümler bulmak gerekli. The Atlantic'ten James Hamblin ise bunun için bir çözüm bulmuş. Telefonun ekranını siyah beyaz yapmak, bildirim ledini kapatmak.Çünkü renklerin beynimizde uyandırdığı etkiye göre sadece siyah beyaz, ya da gri ekrana sahip olan, renkli herhangi bir gösterim yapmayan bir telefona karşı bağımlılık oranımız düşüyor. Eğer "Yok canım, olur mu öyle şey" diyorsanız deneyebilirsiniz.

Bunu yapmak için Android'de Ayarlar kısmından Hakkında bölümüne geçerek "Yapım Numarası" yazan yere birkaç kere basmanızın ardından "Artık Geliştiricisisiniz" uyarısını alın. Sonra ise bir defa geriye giderek Hakkında kısmının üstüne konumlandırılmış Geliştirici Seçeneklerine gelin. Sonrasında alt taraflarda bulunan "Donanım tarafından hızlandırılmış işleme" kısmında bulunan "Renk Alanını Taklit Et" bölümünden Monokromasi'ye tıkladığınızda artık telefonunuz gri renk tonlarında ekrana sahip olacak. iOS'te ise Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik yönergesinden Greyscale bölümünü açmanız halinde telefonunuz siyah beyaz hale gelecek. Hatta bu durum ekrandaki piksellerin çeşitli renkler yerine siyah tonlarını göstereceği için batarya performansına da katkı sağlayacaktır.

Eğer bu durumu daha detaylı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videodan detayları öğrenebilirsiniz. Fakat videonun İngilizce olduğunu hatırlatalım.
 
7
4
3
3
3
Emoji İle Tepki Ver
7
4
3
3
3