• Anasayfa
  • Mobil
  • Android Cihazınızın Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Android Cihazınızın Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

2
1
1
0
0
Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının ortak bir problemi varsa oda şüphesiz ki batarya konusudur.
Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının ortak bir problemi varsa oda şüphesiz ki batarya konusudur.

Her bir yeni telefon daha gelişmiş teknik özelliklerle geliyor, bu da şarjınızın çabuk bitmesine sebep oluyor.

Belki de birçoğunuzun bildiği yöntemler olabilir fakat soru cevap bölümüne sık sık gelen “Bataryam çabuk bitiyor, ne yapabilirim?” sorusuna bir cevap olabilmek için bazı önemli yöntemler sunuyoruz.

Ömrümüzü prizlerin yanında geçirmemize sebep olan bu problemi ortadan kaldırmak için biraz uzun, basit fakat etkili bir yazı. (Üşenmeyin de bir göz atın derim.)
 

 Arka Planda Çalışan Uygulamalar


Sizin görmediğiniz fakat arka planda çalışan uygulamalar ciddi bir enerji harcar. Bir uygulamayı kapattığımızda aslında o uygulama kapanmıyor ve hala çalışmaya devam eder. Sinyalleri kontrol eder, konumumuzu takip eder, sunuculara ping atar vs. vs. Her ne kadar Android cihazınız bu uygulamaları yönetse de kontrolü sizin almanızda fayda var.Gereksiz RAM kullanımından kurtulmak için yüklediğiniz uygulama yöneticisi programlar, uygulamayı kapatmak yerine uygulama çalışmaya başlamak için çok enerji ürettiği sırada ondan kurtuluyor.

Samsung marka olmayan cihazlarda, Görev Penceresini açıp istemediğiniz uygulamaları yana kaydırmanız yeterli.

Samsung akıllı telefonlarda ise Home butonuna basılı tutun ve görev penceresi butonuna dokunun.

Görselde ki gibi uygulamaların bir listesi karşınıza gelecek. Pay şeklinde bir buton göreceksiniz, pay şekline dokunun. Ekranın üst kısmında yer alan “Çalışan Uygulamalar”a dokunun, sonlandırmak istediğiniz uygulamanın yanında ki “Sonlandır” butonuna dokunun. Size devam etmek isterseniz bazı hatalara sebep olabileceği gibi bir uyarı verecek, buna onay verip geçin.Günün hangi saatinde, nerede olduğunuza bağlı kalarak kapatmak istediğiniz uygulamalar için ise Tasker veya Llama gibi programlar kullanabilirsiniz. Arka planda çalışmasını istediğiniz bu uygulamalara güncelleme geldiği anda programın güncellendiğinden emin olun. Güncellemeler, programı daha verimli bir hale getirmek için enerji kullanımı hakkında geliştirmeler içermektedir.
 

 Kullanmadığınız Hesaplardan Kurtulun


E-posta veya kişiler gibi uygulamalar sürekli çalışan uygulamalardır. Bunlara basit ayarlar yaparak bataryadan tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayarlara girin ve ne sıklıkla e-posta denetlendiğini ayarlayın. Bunu 30 dakika bir denetlenmesi için ayarlarsanız yeterli olacaktır.

Ayalar > Hesaplar girin ve düzenlemek istediğiniz hesaba dokunun. Görselde Google hizmetlerinin neleri denetleyeceğini değiştiriyoruz. Google+ hesabınızı kullanmıyorsanız senkronize olarak çalışmasının pekte mantığı olduğu söylenemez.


 

 Kullanmadıklarınızı Kapatın


Wifi, Bluetooth ve GPS gibi özellikler oldukça fazla enerji harcarlar. Wifi olmayan bir yerdeyseniz veya Bluetooth, GPS gibi özellikleri kullanmadığınız zaman bunları kapatın, "Güç tasarrufu"nu açın. Bu özellikler sürekli olarak Bluetooth cihazları, GPS uyduları gibi yönlendirici ararlar. Konum servisi kullanan uygulamalar, konum belirlemek için GPS uydularıyla kablosuz bağlantı kullanır. Eğer konumunuzun belirlenmesi gibi bir ihtiyaç duymuyorsanız Android’inizin Konum Servislerini kapatabilirsiniz.

Ayarlara girin, daha fazla ve sonrasında Konum Servisleri. Açılan ekranda Konumuma Erişim yazılı seçeneğinin tikini kaldırın. 

 Ekranınızı Siyah Yapın


Uygulama ve hizmetlerin yanı sıra başka enerji tüketen etkenlerde mevcut. Bunlardan biride ekranınızdır. Ekranınızın duvar kağıdını ve kilit ekranını düz siyah yapmanız seçeneklerden biridir. Ekranlar farklı renkler oluşturabilmek için farklı 3 renk olan kırmızı, yeşil ve mavi led kullanırlar. Ekranınız siyah olursa hiçbir led yanmayacak ve ciddi bir enerji tasarrufu yapmış olacaksınız. Yalnız bu sadece AMOLED ekranlarda işe yaramaktadır.Herkesin bilmesine rağmen yine de yazalım diyor ve ekran parlaklığınızı düşürün diye ekliyorum. Yalnız "Otomatik" seçeneğinde ki tiki kaldırın ve parlaklığı elinizle düşürün. Otomatik seçeneği parlaklığı kendi ayarladığı için daha fazla enerji harcamaktadır.


 

 Gereksiz Ekran Özelliklerini Kapatın


Ekranınızın otomatik olarak kapanma ayarlarını gerçekleştirin, 5 veya 10 dakika olan bu ayarı 1 dakikaya kısaltarak ciddi tasarruf elde edebilirsiniz.

Hareketli duvar kağıtları ve ekran widget’ları çok fazla enerji harcamaktadır, sürekli ekranda değiştikleri için ekran piksellerinin sürekli yanıp sönmesine sebep olurlar.

Eğer gerekli değilse akıllı telefonunuz flaş ya da LED ışığını (Yardımcı Işık) kullanmamaya özen gösterin.
 

 Titreşimleri Kapatın


Elektrik motorları titreşim üretecekleri sırada enerjinin bir kısmını sıcaklık için boşuna harcamış olurlar. İhtiyaç duymadığınız taktir de bu titreşimlerden kurtulun. Mesajlarda da olduğu gibi ekrana dokunduğunuzda hafif bir titreşim şeklinde gelen bildirimlerdir.


 

 Soğuk veya Sıcaktan Koruyun


Bataryanızın çok soğumasına veya çok ısınmasına izin vermeyin. Soğuk bataryanızdaki elektriği dışarı akışını arttırır ve bataryanızın çalışma süresini düşürür. Sıcaklık ise, dışsal akışı azaltır ve bu da bataryanızın aşırı yüklenmesine ve aşırı tükenmesine yol açar. Oda sıcaklığı, bataryalar için gayet ideal bir kullanım sıcaklığıdır. Ayrıca belirtmek isterim ki telefonun bataryası tamamen tükendikten sonra şarja takmanız gerekmez, akıllı telefonlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Telefonunuzu istediğiniz zaman şarja takabilirsiniz, zarar vermeyecektir. 

 Telefonunuzu Kapatın


Gece telefonumun şarjını doldurup yatıyorum, sabah kalktığımda yüzde bilmem kaç gitmiş.” diyen arkadaşlar, eğer gece yarısında acil bir telefon görüşmeniz olacağını düşünmüyorsanız gece telefonunuzu kapatın ve öyle yatın. Sabah kalktığınızda bataryanız full olsun.


2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0