Telefon Şarj Süresini Uzatma Yöntemleri

25
9
7
7
5
Akıllı telefonların en önemli sorunlarından biri de hiç şüphesiz ki şarj ömrüdür. Bu yazımızda sizlere telefonunuzun sarj süresini artırmayı anlattık.
Günümüzde çocukların bile ellerinden düşürmediği hemen her insanda bulunan akıllı telefonlar iyi olmasına iyi yalnız şarjın belli saatler diliminde çalışması en yakınılan konulardandır. Şarjın  bitmesi sorununa teknoloji henüz çözüm bulamamış olsa da idare edilebilecek şarjı uzatma metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar çok iç açıcı olmasa da dediğimiz gibi bir kaç saat şarjın dayanma süresini uzatabilmektedir.Telefonların şarjı yüzde sıfır olmadan şarja takılmamalı bilgisi günümüzde çürütülmüş bir bilgidir. Yüzde kırktayken şarja taktığınızda telefonunuzun şarjının daha uzun gittiğini göreceksiniz. 
 

 Telefonunuzun Şarj Ömrünü Artıracak Ayarlar


 Yanlış bilinen bir diğer durumsa telefonu titreşime alınca şarjın daha uzun gideceği düşüncesidir. Aksine telefonunuzu titreşime almak daha hızlı enerji kaybına neden olmaktadır. Özellikle akıllı telefon sahibiyseniz arka planda kalan uygulamaları kapatmanız gerekmektedir. Çünkü onlarda şarjın çabuk bitmesine sebep olmaktadır. Wifi nin kapalı olması önemli bir enerji azaltıcı yöntemdir. Açık olduğunda da wifi çok büyük dosyaları indirmemenizi öneririz. Telefonların GPS özelliğini kapattığınızda da şarjın dayanma süresini uzatmış olursunuz. Ayarlar kısmından bunu yapmak mümkün. Anlık olarak bulunduğunuz konumu algılamaya çalıştıran uygulamalar şarjı en çok tüketen uygulamalardır.


 
Ekran parlaklığını kısmak bir nebze olsun şarjın ömrünü yine uzatır. Telefona tuş kilidi ayarlamakla sadece güvenliği değil telefonunuzun şarjını da önemli ölçüde tasarrufa geçirmiş olursunuz. Çünkü ekran karardığında şarj yine çok gitmez. Telefonunuz kapanmak üzereyken uçak moduna aldığınızda tüm acil aramalardan faydalanma şansınız olacaktır.Sahillerde güneşte telefonunuzu bırakmak çok sakıncalıdır. Sıcak havalarda şarjın hızlı bitmesine sebep olur.
 

 Telefonunuzun Sarj Ömrünü Artıracak Uygulamalar


Facebook, Twitter, Whatsapp, Instagram gibi uygulamaların bildirimlerini kapatmanız sizin için avantajlı olacaktır. Çünkü bu uygulamalarda şarjı hızlı tüketmektedir.Ayrıca teknik açıdan telefonlarınızın şarjının ömrünü uzatmak içinse Android telefonlarınızın google play hesabından battery doctor uygulamasıyla da şarjın ömrünü uzatabilirsiniz. Ne kadar pil süresi kaldığını tahmin edip üç adımlı şarj yöntemi ile telefonunuzun daha uzun süreli şarja sahip olmasına yardımcı olur.DU Battery Saver uygulaması ise ikinci teknik uygulamadır. Ücretsiz bir uygulamadır. Telefonunuzun bataryasının ömrünü takvimlerle bilgi verici özelliğe sahiptir. Optimizasyon seçenekleriyle boş yere arka plan uygulamalarını engeller ve kapatır.Bir diğer teknik yöntem adı Juice Defender'dır. Güç tasarrufu sağlayan yine ücretsiz bir uygulamadır. Özel fonksiyonları ile otomatik olarak boş yere çalışan uygulamaları kapatıp şarjın uzamasını sağlıyor.Easy battery Saver de önemli uygulamalardan biridir şarj tasarrufu adına. Ücretsiz bir uygulama olan easy battery saver indirdiğinizde size beş seçenek sunmaktadır. Bunlar: normal mode general power saving mode intelligent power saving mode super power saving mode advanced customized mode. Siz bu seçeneklerden telefonunuza uygun olanını kullanıp şarjınızın ömrünü uzatabilirsiniz
 
Teknik olarak uygulanan son uygulama ise Battery Widget Reborn uygulamasıdır. Ücretsiz olan bu uygulama Android sistemde en popüler şarj ömrü uzatma yöntemidir. Android 2,3 sürümleri ve üzeri sürümlerde sorunsuzca uygulanabilmektedir. Mevcut bataryanın ne zaman tükeneceği hakkında bilgi vermektedir. Pilin kalan süresi ve sıcaklığı hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca da arka plandan kalan uygulamaları otomatik olarak kapatmaktadır.

Bizler zaman geçirmek içi oyun oynamak için İnternette araştırma yapmak için sosyal paylaşım sitelerinde gezinmek için telefonlarımızda vakit harcıyoruz ve bütün bu vakitler telefonlarımızın şarjından çıkarak geri dönüş sağlıyor. Zaten bu uygulamalar şarjlarımızın çabuk tükenmesine sebep oluyor ve bizi mağdur durumda bırakıyor. Bu yüzden bahsetmiş olduğumuz teknik çözümler ve bizim kolayca yapabileceğimiz  çözümlerle hem istediklerimizi telefondan yönetmek hem de şarjın ömrünü uzatmak mümkün.
25
9
7
7
5
Emoji İle Tepki Ver
25
9
7
7
5