Telefonda Sanal Gerçeklik Bekleyenleri Üzen Hareket: Daydream Özelliği Mevcut Telefonlarda Olmayacak!

1
0
0
0
0
Google'ın gelişmiş mobil sanal gerçeklik platformu olan Deydream, mevcut telefonlar tarafından desteklenmeyecek.
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Google I/O 2016'da en dikkat çekici yeniliklerden biri olan Daydream, Google tarafından uzun süredir beklenen ve gereken sanal gerçeklik atağıydı. Tüm sanal gerçeklik platformlarında olduğu gibi kendine has geliştirilmiş bir arayüze sahip olacak olan Google Daydream, gerçekten güzel gelişmeler ve sanal gerçeklik noktasında önemli gelişmeler içerecekti.

Fakat Google kanadından VR bölümünün başındaki Clay Bavor'un yaptığı açıklamaya göre Daydream, şu anda piyasada olan 2 cihaz hariç hiçbir telefon tarafından desteklenmeyeceğini duyurdu.Yani Bavor'un dediklerine bakarsak elinizde Samsung Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, LG G5, HTC 10, Xiaomi Mi5, Sony Xperia X Performance, Huawei P9 vs aklınıza gelebilecek özellikleri şahane olan hiçbir telefon bu Daydream özelliğini kullanamayacak. Ancak istisna olan 2 cihazın Huawei Nexus 6P ve ZTE'nin geçtiğimiz saatlerde buradan aktardığımız sanal gerçeklik gözlüğü olan ZTE VR çalışmalarında Daydream desteği olması sebebiyle Axon 7 de destekleyecek.

Yani Google kendi telefonu olarak sayabileceğimiz LG Nexus 5X'e de bu desteği vermeyecek. Nexus 6P'ye vermesinin sebebi ise açıklamalara göre Daydream için yapılan çalışmaların bu telefon üzerinden yapılmış olması olarak gösteriliyor.Sonuç olarak eğer bir Daydream özelliğine sahip telefon almak isterseniz birkaç ay beklemeniz gerekecek. Fakat bu noktada Samsung cihazlarının Oculus desteği ve Gear VR sayesinde pek de Daydream'e gereksinim duyacağını sanmıyorum. Yani Galaxy S6 ve sonrası cihazlara sahip olanlar bu açıdan avantajlı bile denilebilir.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0