• Anasayfa
  • Mobil
  • Telefonlar Hakkında Doğru Bildiğimizi Sandığımız 7 Yanlış

Telefonlar Hakkında Doğru Bildiğimizi Sandığımız 7 Yanlış

0
0
0
0
0
Herkes ayrı bir telden telefonların yapısı ve kullanımıyla ilgili bazı kehanetlerde bulunuyorlar. Kulaktan dolma bilgilerle telefonlar hakkında doğru olduğunu sandığımız 7 yanlıştan bahsettik.
Sizin de etrafınızda muhakkak akıllı telefonların yazılımını ve donanımını yalayıp yutmuş(!) insanlar vardır. Hele bir de telefonunuz yeniyse ‘Telefonunu kesin şu şekilde kullan. Eğer böyle kullanırsan bunlar bunlar olur’ şeklinde milyonlarca tavsiyeye maruz kalırsınız. Bunları duya duya beynimizde doğru olduğunu sandığımız yanlış bilgiler kalıplaşmış durumda. 

Daha önce de birçok incelememizde ve haberlerimizde telefonların yapısı ve kullanımıyla ilgili bilgiler aktarmıştık fakat görünen o ki hala bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Şimdi telefonlarla ilgili doğru olarak bilinen fakat külliyen yanlış olan 7 bilgiyi sizlere aktaralım.

1) Telefonunuzun arka planında çalışan uygulamalar, cihazın yavaşlamasına ve batarya tüketiminin fazla olmasına sebep olur.

‘E ne var bunda, doğru değil mi’ diyebilirsiniz, kısmen de olsa doğru olabilir fakat olay tam olarak böyle değil. iOS ve Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlar, uygulamalar arasında geçişin daha hızlı olması amacıyla uygulamaların arka planda çalışmasına izin verir. Eğer telefonunuz çalışmayacak duruma gelecek şekilde yavaşlarsa, uygulamalar otomatik olarak zaten kapanıyor. 



2) Telefonların şarjı tam olarak tükenmeden tekrar şarj edilmemelidir.

Bu durum bazı batarya çözümleri için kısmen de olsa doğru olabilir ki yapılmasına dahi gerek yok. Fakat Lityum-Ion pillerde bataryanın tükenmeden tekrar şarj edilmesi, cihazın performansına olumlu yönde dahi etki ediyor. Eğer cihazınızın batarya Lityum-Ion pilse, %20 civarına düştüğü sırada tekrar şarj etmenizde fayda var.



3) Telefonunuzun teknik özellikleri üst düzeyse performansı da o kadar iyi olur.

Telefonunuzun özelliklerinin yüksek olması tabii ki cihazın performansını olumlu yönde etkiler, fakat bunu şirketlerin ürünlerini pazarlamak adına geliştirdiği bir strateji olduğunu da unutmamak gerekiyor. Örneğin 4K çözünürlüğe ve üstün kamera özelliklerine sahip olan bir telefonun bataryası 2000mAh dahi değilse, telefonun bataryasıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşarsınız.



4) Orijinal şarj aleti dışında telefonunuzu başka bir şarj aletiyle kullanmanız, ürünün bozulmasına sebep olur.

Telefonu orijinal şarj aletiyle şarj etmek tabii ki doğru bir hareket. Fakat üretici firmanın böyle bir açıklamada bulunmasının arkasında tamamen ticari kaygı yatıyor. Kullandığınız orijinal şarj aletiniz eğer bozulduysa illa da aynı üretici şirketin şarj aletini almak zorunda değilsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şarj kablosunun üretimini gerçekleştiren firmanın güvenlik standartlarını uygulayıp uygulamadığı. Eğer sağlam bir araştırma yaparsanız, güvenli şarj çözümleri sunan şirketlerin şarj aletlerini satın almanızda bir sakınca yok.



5) Gece uyumadan önce telefonu şarjda bırakmayın.

Geçmiş yıllarda bu bilgi bir nebze doğru sayılabilirdi. Pillerin fazla depolanmaya maruz kalmasından dolayı bataryanın ömrü hem kısalıyordu hem de çizilmeler oluşabiliyordu. Fakat pillerin şarj dolumu sırasında maksimum seviyeye ulaşıldığında artık şarj işlemi otomatik olarak kesiliyor.



6) Parlaklığı otomatik olarak ayarlamak, bataryanın ömrünü uzatır.

Parlaklığın otomatik olması, kullanıcı odaklı olarak baktığımızda oldukça işe yarar bir özellik. Fakat bu durum, cihazdaki sensörlerin sürekli çalışmasına sebep olduğu için cihazın işlemcisinin daha fazla enerji tüketmesine yol açıyor. O yüzden parlaklığı otomatik duruma getirdiğinizde bataryanın daha uzun süre gideceği gibi bir fikre kapılmayın.




7) Telefonla şarj olduğu sırada görüşme yapmak çok tehlikeli.

Telefon şarjdayken konuşma yapmak tehlikeli değil. Eğer telefonunuzu orijinal kablosuyla şarj ediyorsanız gönül rahatlığıyla görüşme yapabilirsiniz. Fakat 3. parti bir firmanın ürününü kullanıyorsanız sikinti büyük :)


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0