Telefonumu Nasıl Hızlı Şarj Ederim?

4
2
0
0
0
Bataryası çabuk bitmekten illalah getirten cep telefonları için nasıl hızlı şarj edebileceğinizi biliyor musunuz?

Günümüzde birbirinden güzel detaylara sahip olan telefonların ortak sıkıntısı ise artık batarya oldu. Sabah mis gibi %100 doluluk ile evden çıktığımızda akşam üstü "Abi ben kaçar" diyerek kapanan, bizlere taşınabilir şarj aleti ya da yedek batarya aldırtan, kafede şarj aleti sordurtan hale gelen bu bataryalar her zaman sıkıntı oldu. Hızlı şarj özellikleri ile beraber artık bir nebze çabucak dolabileceği için içimize birazcık su serpen bu konuyu ise düzgün kullanmak önemli.

Yani işyerinde ya da evde, arkadaşınızda ya da bir kafede şarj edeceğiniz zaman birkaç basit yöntem ile telefonunuzun daha hızlı şarj edilebilmesini sağlayabilirsiniz.


 

 Doğru Şarj Aleti Kullanmak


İşin en önemli kısmı burada. Çünkü telefonunuzun stok şarj aletindeki değerlere bakıp ona uygun şarj aleti kullanmanız gerekiyor. Çakma ya da diğer model telefonların şarj aletleri cihazınızı elbette şarj edecek, ancak telefonunuzun hızlı şarj olmasını istiyorsanız amper değeri gibi değerler sizin telefonunuzun kendi şarj aletine uygun olmalı. Eğer telefonunuz Quick Charge 2.0 ya da 3.0 vb teknolojileri destekliyorsa, özellikle hızlı şarj özellikli bir şarj aleti kullanmanız mükemmel bir zaman kazanma yolu olacaktır.

Yalnız yeri gelmişken belirtelim. Sony'nin son telefonlarından olan Xperia Z5 ve Xperia Z5 Compact modellerinin kutu içeriğinde çıkan şarj aletinde hızlı şarj özelliği yok. Telefon destekliyor ancak Sony sadece Premium modeline koymuş. Buna dikkat etmeniz ve tavsiye olarak Xperia Z5 ve Compact kullanıcılarının orjinal sony hızlı şarj aleti almalarını tavsiye ediyorum.

Ayrıca orjinal demişken çakmadan uzak durun. Hem ne idüğü belirsiz bir şarj aleti olduğu belli değil, hem de hızlı şarj edeyim derken bataryanızı öldürmeyin. 

 Kablosuz Hızlı Şarj


Bu biraz Samsung spesiyali gibi olacak ama Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5 kullanıyorsanız eğer kablosuz hızlı şarj standını da almanız işinize yarayacaktır. Hem kablo çıkar tak derdi olmaz, hem de bulunduğunuz ortamdayken telefonunuz kolay erişilebilir yerde ve hızlıca şarj oluyor olacak. Kablosuz şarj destekli telefonlar da da ekstra bir katkısı olacaktır. Yani sadece illa Samsung olmasına da gerek yok.


 

 Yazılımsal Düzenlemeler


Eğer telefonunuzu hızlı şarj etmeniz gerekiyorsa arka planda ne kadar az işlem olursa o kadar iyi olacaktır. Bu sebeple buradaki Doze gibi programlarla o sırada kullanmayacağınız uygulamaları kapatabilirsiniz. Ayrıca buradaki Firewall gibi bir uygulama ile de o sırada işinize yaramayacak bir uygulamanın internet bağlantısını da kesmeniz mümkün.

Bunun dışında eğer WiFi ağına bağlıysanız mobil verileri kapatmak, kullanılmayan sırada NFC, Bluetooth gibi bağlantı teknolojilerini devre dışı bırakmak, konum servisleri ve senkronizasyon gibi detayları da kapatabilirsiniz.


 

 Güç Tasarrufu Modu


Eğer şarj edecekken bir telefon ya da mesaj bekliyorsanız bu da fazlasıyla işinize yarayacak, gereksiz ne varsa kapatıp aynı zamanda telefonunuzu erişilebilir yapabilen güç tasarrufu modlarında ekstra olarak WhatspApp, mail uygulamaları gibi çalışmaya devam etmesini istediğiniz uygulamalrı seçerek geri kalan tüm uygulamaların erişimini kapatan bu sistem ciddi manada daha hızlı şarj sağlayacak.


 

 Kapatın Gitsin!


Bu da en net, en güzel yöntem. Eğer o sırada telefonla bir işiniz yoksa, özellikle bir kafede şarja telefonunuzu verecekseniz kapatın gitsin. Nasılsa arayıp sorsalar da ulaşamayacaklar. Böylece hiçbir işlem yapmayan telefonunuz çabucak şarj olacaktır. Hele ki hızlı şarj desteği var ve hızlı bir şarj aletine takılıysa üfff.. 15dk'da sizi baya idare edecek bir şarj süresine ulaşabilirsiniz. 

4
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
0
0
0