• Telefonun IMEI Kaydı Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?
1
1
1
0
0
İkinci el ya da yurt dışından ithal telefon alan kullanıcıların çoğu kaçak telefonlar sebebi ile mağdur duruma düşmekte. Ancak telefonunuzun IMEI numara kaydını sorgulayarak bu duruma karşı önlem alabilirsiniz.
Akıllı telefon piyasası gün geçtikçe genişleyen bir sektör. Hal böyle olunca telefonların sayısı da ciddi derecede artmakta. Piyasada artık bir marka kirliği söz konusu. Halk arasında 'çakma' olarak adlandırılan telefonlar, zaten hepinizin malumu. Bu telefonların çoğu, sizin de bildiğiniz gibi kaçak olma ihtimali barındırmakta. Bu tarz telefonlarda, ülke sınırları içerisinde yasal olarak çalışabilmeleri için gerekli olan IMEI numara kaydı bulunmuyor.

Bu numara kaydı yapılmadığı takdirde de, cihaz en geç 1 ay içinde kapanıyor ve kullanım dışı duruma düşüyor. Ancak, kaçak telefonların önüne geçme adına yürürlülükte olan bir sistem, telefonların yasallığını kontrol ederek sizin zor durumda kalmamanızı sağlamakta.Özellikle yurtdışından alınan telefonlarda, mutlaka ve mutlaka IMEI kaydı yapılması gerekiyor. Yoksa dediğimiz gibi telefonunuz kullanım dışı duruma düşüyor. Ancak bu durum sadece yurt dışından alınan telefonlarda geçerli değil. Yeni aldığınız herhangi bir telefonun da IMEI numara kaydı olmaması gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Bu tarz durumlarda da IMEI kaydı sorgulaması yapmak, sizin açınızdan en doğru şey. Peki cihazınızın IMEI numarası nasıl sorgulanır? 

Bunu öğrenmek için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmakta. İlki; telefonunuzun arama ekranına (numara çevirme) *#06# yazarak aramak. Bu sistem bazı telefonlarda geçerli olmayabilir. O zaman yapmanız gereken ikinci yöntem; telefonunuzun 'Ayarlar' kısmından 'Hakkında' bölümüne girmek. Buradaki bilgiler içinde mutlaka IMEI numarasını bulacaksınızdır (ben Asus Zenfone 6 kullanıyorum, Hakkında kısmında bulunan 'Durum'a girdiğinizde IMEI karşınıza çıkmakta). Bunların hiçbiri işe yaramadıysa telefonunuzun arka kapağını çıkarıp, oradaki bilgilerden de IMEI numarasına ulaşabilirsiniz.Evet bu yöntemlerden birini uygulayarak cihazınızın IMEI numarasını öğreniyorsunuz. Sonrasında ise bu numaranın sistemde kayıtlı olup olmadığını öğrenmek. Yani IMEI kaydınızı sorgulamak.

e-Devlet kapsamında olan IMEI sorgulama sistemine hemen buradan ulaşarak, numarasınızı sorgulatıp kayıt durumunu öğrenebilirsiniz. Karşınıza çıkan kutucuğa IMEI numaranızı yazdığınızda gerekli bilgiler size sunulacaktır. Ancak olur da IMEI numaranız sistemde kayıt gözükmezse hemen telaşlanmayın. En azından yeni telefon almış olanlarınız. Yeni yani sıfır telefon aldığınız zaman, bu kaydın sisteme düşmesi, ufak bir zaman alabilir. Yani cihazın henüz kayıt işlemi tamamlanmamış demektir. Tabi sonraki süreçte de bu durumu mutlaka kontrol edin ve takipte kalın. İkinci el telefon alanlar içinse durum biraz daha farklı. Aldığınız telefonun IMEI kaydı bu sistemde çıkmıyorsa, derhal telefonu aldığınız yerle iletişime geçin ve bu durumu bildirin.Son dönemlerde sizlerden de bazen yorumlarda geliyor, gözüme de çarptığı oluyor. ''Şu telefonu şurda şu fiyata buldum, sizce alayım mı?'' gibi yorum yapan arkadaşları sizler de mutlaka görmüşsünüzdür. Özellikle bu tarz durumlarda, piyasa değerinin çok daha altına, hiç olmayacak rakamlara satılması demek, o telefonun yurt dışından ithal edilmiş olması ve cihaz garantisinin yine bu ithalatçı firma tarafından sağlanıyor olması. Bu tarz durumlarda, ürünü satın aldıktan sonra hemen IMEI numarasının kayıtlı olup olmadığı kontrol edilmeli. Ancak dediğimiz gibi bazı ürünlerin sisteme kaydı biraz geç düşmekte. Yani bu yazıyı okuduğunuzda elinizdeki birkaç günlük sıfır cihazın IMEI kaydı çıkmazsa hemen telaş yapmayın. Yine de içiniz rahat olsun diye ürünü aldığınız firmayla iletişime geçin derim.

Son olarak birkaç ay önce size IMEI numaranız klonlandığından yapmanız gereken şeyleri detaylı olarak bu haberimizde de sunmuştuk. İnceleyebilirsiniz.
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0