• Anasayfa
  • Mobil
  • Telefonunuzu Mucize Sürede Şarj Edecek Akıllı Çip!

Telefonunuzu Mucize Sürede Şarj Edecek Akıllı Çip!

0
0
0
0
0
Araştırmacıların ürettiği akıllı çip, şarj süresini 10 dakikanın altına indirerek rekor bir başarıya imza atabilir.
Hepimiz üç aşağı beş yukarı mobil cihazlarımızdan memnunuz. Ancak elimize telefonlarımızdaki bir özelliği değiştirme gibi bir fırsat geçseydi, muhtemelen çoğumuz daha uzun dayanan ve daha hızlı şarj olan bataryalar isterdik.

Bu durum herkesin ortak sorunu olunca pek çok araştırmacı batarya kapasitelerini ve şarj sürelerini geliştirmek adına ciddi çalışmalar içine girdi. Singapur'daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi de bunlardan biri. Ancak bu araştırma ekibi çözümü, batarya yapısını değiştirmek yerine küçük bir ilave yapmakta bulmuş.Tırnak büyüklüğünde bir akıllı çip geliştiren ekip, bu çip ile telefon şarj süresinin 10 dakikanın altına indirmeyi amaçlamakta. Çipin boyut olarak oldukça küçük oluşu, bataryaya kolayca entegre edilmesini sağlıyor. Yani eğer bu çip araştırma ekibinin istediği şekilde her batarya için verimli bir kullanım sunarsa, yapılacak küçük bir entegre işlemi ile bataryanızın şarj süresi inanılmaz bir seviyeye inmiş olacak.

Ekibin başındaki isim Rachid Yazami, bu çip ile hedef ürünlerinin sadece mobil cihazlar olmadığını söylemekte. Ekibin ana, büyük hedefi elektrikle çalışan arabalar. Bu bağlamda öncelikli hedef de tahmin edebileceğiniz gibi Tesla. Çipin elektrikli araçlar için geliştirilerek benzer şekilde kısa şarj süresi sunabileceğinden bahseden Dr. Yazami, Tesla ile çoktan çip hakkında fikir alışverişi yaptıklarını da açıkladı. Çip hakkında Yazami'nin açıklamasının diğer kısımları şu şekilde; 

''Bu çip, 5 yıllık bir çalışmamızın ürünü. Hedefimiz, bataryaların şarj süresini olabildiğince düşürmek. Ancak akıllı çipin sağladığı özellik sadece bu değil. Çip bataryanın şarj süresini düşürürken aynı zamanda son dönemlerde sıkça karşılaştığımız şişme, yanma, patlama gibi durumların da önüne geçecek. Akıllı çip, bataryanın en uygun ve hızlı şekilde şarj olmasını sağlayacak. Günümüzde oldukça ender olsa da lityum iyon pillerde şişme ve yanma durumu söz konusu. Bizim önceliğimiz bu sorunu tamamen ortadan kaldırarak, rekor bir şarj süresi sunmak''

Geliştirilme aşaması devam eden çip, ekibin beklentisi doğrultusunda 2016 yılının sonunda gerekli lisansları elde ederek mobil cihaz pazarına giriş yapmış olacak.

Kaynak: TechRadar
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0