• Anasayfa
  • Mobil
  • Telefonunuzun Hafızasında Boş Yer Açmanızı Sağlayacak 7 Önemli İpucu

Telefonunuzun Hafızasında Boş Yer Açmanızı Sağlayacak 7 Önemli İpucu

0
0
0
0
0
Telefonunuzun Hafızasında Boş Yer Açmanızı Sağlayacak 7 Önemli İpucu
Telefonunuzun hafızasıyla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız (microSD de yoksa sinir katsayısı giderek yükselir), size söyleyeceğimiz bu 7 ipucu cihazınızın hafızasına rahat bir nefes aldıracak.
Telefonlarımızın hafızası 128 GB de olsa ne yapıp edip o hafızayı 5 MB boşluk kalacak kadar doldurabiliyoruz. Sonra da ‘ulan silinecek bir şey de yok, ne yapacağım ben şimdi’ diye kara kara düşünürüz. 16 GB hafızalı telefonlardan hiç bahsetmiyorum bile, Allah size de kolaylık versin. Fakat kaderinize boyun eğmek yerine yapabileceğiniz bazı işlemler, telefonlarınızın hafızasını arttırmaya yardımcı olabilir. Biz de bu işlemlerden bazılarını sizlerle paylaşalım istedik.

Medya Dosyalarını Temizleyin

‘Dur bu olmadı, ay bu kötü çıktı’ deyip çektiğimiz onlarca fotoğrafın ardından bir tanesini kullanırız fakat diğerlerini silmeyi genellikle unuturuz. Dolayısıyla çektiğiniz tüm fotoğrafları gözden geçirip kullanmadığınız ya da bir hatıra değeri olmayan fotoğrafları silmenizi tavsiye ederiz. Özellikle de cihazınız yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekiyorsa, bu işlem telefonunuzun hafızasına belirgin şekilde arttıracaktır.

Medyaları Yedekleyin

Silmek istemediğiniz fakat telefonunuzda da durmasını istemediğiniz fotoğraf ya da videoları bulut depolama servisleriyle yedekleyebilirsiniz. Böylelikle internete eriştiğiniz her ortamda bu belgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Daha önce denemek amacıyla indirdiğiniz ya da indirdikten sonra beğenmeyip bir daha kullanmadığınız uygulamaları silmek, telefonunuz için yapacağınız en başarılı işlemlerden bir tanesi olacak. Eğer bununla teker teker uğraşmak istemiyorsanız, HTC’nin bu konu hakkında geliştirdiği HTC Boost uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim.

Online Müzik Servislerini Kullanın

Artık telefonlarda mp3 depolama devri bitti. Bunun yerine ücretli ya da ücretsiz olarak olarak hizmet veren online müzik servislerini kullanmanızı öneriyorum. Bu anlamda tercih edebileceğiniz en iyi online müzik servislerine şuradan bakabilirsiniz.

Yüksek Çözünürlüklerde Fotoğraf ya da Video Çekmeyin

Eğer telefonunuzdaki varsayılan kamerayı kullanıyorsanız, fotoğraf ve videolar maksiumum çözünürlükte çekilir. Eğer ‘müthiş bir netliğe gerek yok, nasıl olsa filtrelerle üzerinden geçeceğim’ diyerek video ve fotoğraf çekiyorsanız, bu çözünürlük standardını biraz daha aşağı çekebilirsiniz.

WhatsApp Fotoğraflarını Temizleyin

Eğer WhatsApp’ta aktif olarak konuştuğunuz bir grup varsa ve birbirinize komikli şakalı fotoğraf / video gönderiyorsanız, hemen şu an telefonunuzun galeri kısmındaki WhatsApp kısmına bakın. ‘1200 tane fotoğrafı ne zaman gönderdiniz lan bana?’ deyipte hiç sinirlenmeye gerek yok, olur öyle şeyler. Yapmanız gereken ya tek tek manuel olarak silmek, ya da Magic Cleaner isimli uygulamayı kullanmak.

Uygulamaların Ön Belleklerini Silmek

Bu işlem belki bir fotoğraf, video ya da uygulama silmek kadar olmasa da cihazınızın hem performansına hem de hafızasına olumlu yönde etki edecektir. Uzun süre kullandığınız Facebook, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları, yüzlerce geçici dosyayı ön belleğinde biriktirmiş olabilir. Çok sık olmasa da bu verileri ara ara temizlemeniz yararınıza olacaktır. Ayarlar > Uygulamalar menüsünden açtığınız herhangi bir uygulamaya tıklayıp ‘verileri temizle’ butonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0