• Anasayfa
  • Mobil
  • Tencent, Kendi Mobil İşletim Sistemini Tanıttı

Tencent, Kendi Mobil İşletim Sistemini Tanıttı

0
0
0
0
0
Çin öyle büyük bir pazar olmaya başladı ki artık şirketler arasında mobil işletim sistemleri de rebaket içerisine girmeye başladı. Son olarak Tencent, Pekin'deki Global Mobil Konferansı'nda kendi mobil işletim sistemini yayınladı.
Pekin’de düzenlenen Global Mobil Konferansı’ndan ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak bu konferansta BlackBerry’nin yeni akıllı telefonları gün yüzüne çıkmıştı. Şimdi de Çin’in internet pazarında söz sahibi olan şirketlerinden Tencent, mobil işletim sistemini tanıttı.

Tencent Operating System ve TOS+, üreticiler ve geliştiriciler tarafından ücretsiz olarak kullanılacak. Sosyal ve dijital ağlarda Çin’in en önemli şirketlerinden olan Tencent, elindeki bu potansiyeli kullanmak adına mobil işletim sistemine yöneldi. Tencent’in halihazırda mobil mesajlaşma uygulaması WeChat bulunuyor. WeChat üzerinden mesajlaşma dışında oyun oynanabiliyor ve alışveriş yapılabiliyor.

Tencent bu hamlesiyle akıllı cihazlarda daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Yani mobil işletim sistemini sadece akıllı telefonlarda değil, akıllı televizyonlar, saatler hatta sanal gerçekliklerde de kullanmayı amaçlıyor.Çin’den artık sürekli olarak bir mobil işletim sistemi üreten şirket duyar olduk. Tencent’in de bu platforma yönelmesi, rekabeti iyice kızıştıracak. Bir de Çin dışından bir şirketin (Apple) Çin’deki en büyük ikinci pazar durumunda olması, dolayısıyla bu rekabet içerisine iOS’un da dahil olmasını sağlıyor. Bakalım ilerleyen yıllarda Çin’deki mobil işletim sistemleri arasında nasıl bir güç dengesi olacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0