• Anasayfa
  • Mobil
  • Tüm Android Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 5 Kullanışlı Özellik!

Tüm Android Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 5 Kullanışlı Özellik!

0
0
0
0
0
Android kullanıcılarının işletim sistemlerini ne kadar iyi tanıdığı bilinmez, ancak bu özellikleri her Android kullanıcısının bilmesi son derece faydalı olabilir.
Android işletim sistemi dünya çapında en çok kullanılan işletim sistemi olma ünvanını uzun süredir elinde bulunduruyor. Google'ın açıkladığı verilere göre Android, 2013 senesinde 538 milyon aktif kullanıcıya sahipken (yani Android işletim sistemini kullanan telefonunu günlük yaşantısında kullanan, kaldırıp kenara atmayan kullanıcı) bu sayı sadece 1 senede 1 milyarın üzerine çıktı. 2014 tarihinden beri 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan işletim sistemi, en gelişmiş mobil işletim sistemlerinden birisi ancak milyonlarca kişi tarafından kullanılmasına rağmen, maalesef Android işletim sisteminin neler yapabildiğini bilen "bilgili" kullanıcı sayısı çok az. Bu haberimizde Android'in tüm marifetlerini sıralamadık ancak bilmeniz gereken ve işinize yarayabilecek 5 özellikten bahsettik.
 

 1- Security MessageListemizin ilk maddesi olan Security Message özelliği, telefonunuz kaybolduğu anda kullanabileceğiniz bir özellik. Kilit ekranına koyabileceğiniz basit bir mesajı aktif eden bu özellik, telefonunuzun kilit ekranını şifrelemenizle birlikte kullanılabilir. Security Message'a bir ev adresi veya başka bir telefon adresi yazmanız, telefonunuzun size geri dönmesini sağlayabilir.
 

 2- Smart LockTelefonunuzun kurcalanmasını önleyebilecek bir özellik olan Smart Lock, mükemmel bir özellik. Bu özellik sayesinde telefonunuzla eşleştirdiğiniz Bluetooth cihazı, bir anlamda telefonunuzdaki kilidin anahtarı oluyor. Telefonunuz sadece bu Bluetooth cihazının yanında kullanılabilir hale geliyor ve Bluetooth cihazının algı menzilinin dışına çıkmasıyla birlikte telefon kilitleniyor. Aynı zamanda konum özelliğiyle de kullanılabilen Smart Lock, işe veya eve gittiğinizde Bluetooth cihazıyla uğraşmaya gerek kalmadan telefonunuzu kullanabilmenizi mümkün kılıyor.
 

 3- Google NowGoogle Now'ı bilmeyen Android kullanıcısı yoktur (yoksa var mıdır?). Yardımcı olabilmek adına sizi can kulağıyla dinleyen bu güzel uygulama, eskiden olduğu gibi sadece internet aramaları yapmaktan çok daha fazlasını yapabiliyor. Birçok sistemle birlikte çalışabilen Google Now, eminim ki okuyucularımızdan bazılarının bilmediği ve işine yarayabilecek bazı sistemlerle birlikte çalışabiliyordur. Google Now ile birlikte kullanabileceğiniz Türkçe komutlar için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.
 

 4- System UI TunerSadece Marshmallow kullanıcılarının kullanabileceği bu özellik, telefonunuzda bulunan ikonların şekillerini ve hatta yerini değiştirebilmenizi sağlıyor. Google'ın hala üzerinde çalışmalar yürüttüğü bu özellik sayesinde telefonunuzda artık daha da özgür olabilirsiniz (iOS kullanıcıları?).
 

 5- Bluetooth KumandalarıTelefonunuzdan oyun oynamayı seven bir Android kullanıcısı mısınız? O zaman bu özellik tam size göre. Android işletim sistemi Bluetooth kumandalar ile mükemmel bir şekilde uyarlanabiliyor. Tüm oyunlarınızı bu kumandalar ile oynayabileceğinizi düşünürsek, fiyatları 30-35 liradan başlayan (belki daha ucuzunu da bulabilirsiniz) Bluetooth kumandalardan birisini satın almayı ve bu kumandayı telefonunuz ile kullanmayı düşünebilirsiniz.

Kaynak: TechnoBuffalo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0