• Anasayfa
  • Mobil
  • Türk Telekom E4 Akıllı Ev Telefonu İncelemesi

Türk Telekom E4 Akıllı Ev Telefonu İncelemesi

0
0
0
0
0
Bir süredir sinir bozucu bir kedi ile birlikte televizyon ekranlarımızdan bizi rahatsız etmekten başka bir işe yaramayan reklam filmlerine sahip akıllı ev telefonu E4'ü inceledik. Kediyi bir kenara atın; bu cihaz bir ev telefonu değil. Anladık ki kedi sadece evde örgüsü kucağında teyzelere durumu anlatabilmek için kullanılmış.
Bir süredir sinir bozucu bir kedi ile birlikte televizyon ekranlarımızdan bizi rahatsız etmekten başka bir işe yaramayan reklam filmlerine sahip akıllı ev telefonu E4'ü inceledik. Kediyi bir kenara atın; bu cihaz bir ev telefonu değil. Anladık ki kedi sadece evde örgüsü kucağında teyzelere durumu anlatabilmek için kullanılmış.

Mobil operatörlerin kampanyaları ve akıllı telefon fırsatları ile yarışabilmek ve sabit hat üzerinden iletişimin devam edebilmesini sağlamak için “akıllı ev telefonu” anlayışını başlatan Türk Telekom, çeşitli kampanyalar dahilinde E4 model, Android işletim sistemli bir ev telefonu veriyor.
Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve yerli sermayenin üretimi olan E4, Android işletim sistemi ile birlikte Türk Telekom’un da birçok iletişim ve abone hizmetinin entegre olduğu, sabit hatlı bir telefon.

Tük Telekom’un sabit hat altyapısını kullanarak aramalarınızı gerçekleştirmenizi sağlayan bu telefon en nihayetinde bir ev telefonu olduğu ve cep telefonlarımız gibi mobil bir veri ağı kullanmıyor olsa da Türk Telekom’un Wirofon hizmeti ile bilgisayarınız ya da cep telefonunuz üzerinden kendi ev telefonu tarifenizden ücretlendirilmenize imkan veriyor.

Birazdan üzerinde hazır gelen uygulamalarına daha detaylı değineceğimiz Türk Telekom E4’ün özelliklerine gelince ise bir ev telefonundan geriye pek bir şey kalmamış gibi görünüyor; zira Android 4.2.2 Jelly Bean yüklü bir ev telefonu, elinize alıp komşuya 5 çayına çıktığınız eski kablosuz ev telefonlarından biraz daha fazlası gibi duruyor.
 

 Donanım ve Özellikler


Android 4.2.2 Jelly Bean yüklü olan bu sözde ev telefonu ile komşularınızı ya da akrabalarınızı aramanın yanı sıra dilerseniz Google Play Store’a girip uygulama ve oyun da indirebiliyor, böylece ev telefonu anlayışını daha en baştan geride bırakmış oluyorsunuz.

Elbette donanımsal olarak piyasadaki pek çok cep telefonu ya da tabletle karşılaştırmak gibi bir hata yapmayacağız; ancak 4 inçlik LCD ekranı ile desteklediği 800 x 480 çözünürlük, 1.3 GHz Dual Core ARM işlemci, Wi-Fi bağlantı desteği, Micro USB 2.0 bağlantı desteği, 32 Gb’a kadar Micro SD kart desteği, görüntülü görüşme yapabilmeniz için ön yüzüne yerleştirilmiş bir VGA kamera, Bluetooth 4.0 desteği ve Akttar uygulaması ile mobil cihazlarla senkronizasyon ve ortak telefon rehberi oluşturma imkanı, internet bağlantısının doğan bir sonucu olarak gelen video, mail vb. hizmetlerden faydalanabilme gibi özellikleri ile ele alındığında E4’e bir ev telefonu demek de hata olur.

VGA kamerası şu an çoğu cep telefonu üreticisi tarafından kullanılmıyor; ama Nokia X serisinde hala kullanılmakta olduğunu gördük. Android 4.2.2 ise işletim sisteminin en yaygın sürümü desek hata yapmış olmayız. Ayrıca şu an maillerimize bakıyor olmak ya da video izlemek bize aslında sözü edilmeyecek özellikler gibi gelse de hey, Bu bir ev telefonu! (üstelik yerli üretim)

 Dahili Uygulamaları


Wirofon sayesinde evinizdeki hattınızı kullanarak dünyanın herhangi bir yerinden cep telefonu ya da bilgisayar aracılığı ile görüşme yapabiliyorsunuz. Mobil cihazınızın yurt dışı görüşmelerine açık olup olmamasını sorun etmiyor ya da hangi tarife sizin için daha hesaplı ise onu tercih edebiliyorsunuz.

Türk Telekom’un belki de en beğenilen hizmeti olan Tivibu hizmetinin de mobil cihazlar için geliştirilmiş olan Tivibu Cep versiyonu yine bu yarım ev telefonu akıllı cihazda yüklü olarak sizin oluyor.

Ayrıca TTNet Müzik servisinden de faydalanabildiğiniz bu telefon Türk Telekom’un Bulutt serivisine de bağlanarak rehberinizi size ait bit bulut (cloud) depolama alanında tutma imkanı veriyor ve Android diğer cihazlarla senkronize olarak ortak rehber kullanımı fırsatı sunuyor.
 

 Son Söz


Bizim de bu cihazı elbette hizmetleri ve kulanım temeli olarak bir cep telefonu gibi görmemiz çok kolay değil; ancak gidişat bu yönde olunca biz de değerlendirmemizi piyasadaki diğer cep telefonlarına göre yapıyor ve Türk Telekom E4’e olan puanımızı bu kıyaslamaya göre veriyoruz. Ancak şunu söylemekte fayda var ki "sözde" Android işletim sistemli bir Nokia X alacağınıza Türk Telekom E4 alın derim ben.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0