• Anasayfa
  • Mobil
  • Turkcell 4.5G Testlerinde 1.2 Gbps Hıza Ulaştı!

Turkcell 4.5G Testlerinde 1.2 Gbps Hıza Ulaştı!

0
0
0
0
0
Ülkemizde 1 Nisan 2016'dan itibaren kullanılmaya başlanacak olan 4.5G servisinin testlerini hızlandıran Turkcell, 1.2Gbps hıza ulaşarak Türkiye'nin mobil internet hızı rekorunu kırdı.
Şimdiye kadar Nisan 2016'da geçeceğimiz 4.5G ya da LTE-A adındaki mobil servis için birçok şey duymuştuk. Şöyle hızlı olacak, böyle müziği hüp diye indirecek, o videoyu şak diye açıp lak diye FullHD çözünürlükte yükleyecek falan filan. Bu konulara tekrar girmenin gereği yok artık, çünkü hepimiz öğrendik. (Tabii siz merak ettiğiniz birşey varsa yorum olarak sorabilirsiniz)

İşte 2016'da belki de ülkemizde herhangi bir film oyun veya bir organizasyona göre en merak edilen ve en beklenilen servis olan 4.5G için daha önceleri yapılan ihalelerde Turkcell en yüksek hız sunacak bantları almış ve 4.5G teknolojisinde de Türkiye'deki en hızlı mobil veri bağlantısını sunacağını duyurmuştu.Şimdi ise bu yönde devam edilen altyapı çalışmaları ve 4.5G testleri sırasında bir de hız testi yapan Turkcell, bu ay içinde Turkcell Küçükyalı Plaza'da yaptığı testlerden birinde tamı tamına 1.2Gbps hıza ulaşarak Türkiye rekoru kırmış oldu. 1200Mbps olarak daha anlaşılır bir şekilde göstereceğimiz bu durum gerçekten Türkiye'de normal internet bazında bile ulaşılması güç bir değer olarak dikkat çekiyor.

Tabii hemen "Oooo Nisan'da Gbps hızları göreceğiz!" diye sevinen Turkcell kullanıcıları varsa yapmasınlar. Çünkü bunun olmaması için 2 neden zaten hali hazırda var. 1, şu anda o altyapı yok. Yani 300Mbps'leri bile anca göreceğiz, Gbps hızlar istemek Cem Yılmaz'ın "Yer çekimsiz ortamda çilek yiyeyim ama muz gibi gelsin" muhabbetine döner.Neyse, diğer nedenimiz ise elinizdeki hiçbir telefon bu hızları zaten desteklemiyor. Yani hadi Turkcell bunu sundu diyelim, biz zaten kullanamayacağız o hızı. Ama şöyle bir şey var; firma 1 Nisan'da 375Mbps hız sözünü tutacağını, 2 yıl içinde de fiber hızlara çıkacağını iddia ediyor. Aynı zamanda 375Mbps hızı 3 taşıyıcı ile sağlayacağını aktaran firma, 5  taşıyıcı ile 1000Mbps hızlara çıkmanın mümkün olduğunun da altını çizmiş.

Ayrıca Turcell'li kullanıcılar için önemli bir detay da verilmiş. Bu da Nisan'dan itibaren "Fiyatlar ve kotalar ne olacak?" sorusunun cevabını bizlere yansıtıyor. Turckell, fiyatlarda değişiklik yapmadan kota artışı sağlayacağının altını çiziyor. Yani buradan 'tahmini olarak' şu anda mevcut tarifenizin kotası arttırılıp hızınız direkt olarak 4.5G'ye çıkartılabilir. (Çünkü yanlış hatırlamıyorsam Turkcell 3G'ye geçişte de tıpkı bunun gibi birşey yapmıştı)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0