• Anasayfa
  • Mobil
  • Turkcell T60 ve Vodafone Smart 6 Karşılaştırması

Turkcell T60 ve Vodafone Smart 6 Karşılaştırması

1
0
0
0
0
Amerika’da ve Avrupa’da uzun yıllar önce başlayan operatörlere ait telefon modelleri bir süredir ülkemizde de ses getirip beğeni toplamaya başladı. Özellikle geçtiğimiz yılın iyi modelleri arasında adı geçen Turkcell T50 ile de piyasadaki operatör rekabeti kızışmaya başladı.
Turkcell bu yıl da aynı başarıyı sürdürmek için kendi markasını taşıyan telefonu güncelleyip performansını artırarak T60 modeli ile pazarda bir kez daha yerini alırken diğer operatörlerden Vodafone da Smart serisinin yeni modeli Smart 6 ile Turkcell’in karşısına dikiliverdi.

Yaklaşık bir ay önce tanıtımı yapılan Turkcell T60 ile geçtiğimiz günlerde kullanıcıların karşısına çıkan Vodafone Smart 6, tasarımları ile ilk bakışta aynı gibi görünseler de ufak farklılıklarla ayrılıyorlar birbirlerinden.

Peki hangisini tercih etmeniz daha doğru olacak? İşte Vodafone Smart 6 ve Turkcell T60 karşılaştırması
 

 Tasarım

Dizayn çizgileri baz alındığında birebir aynı diyebileceğimiz telefonların bu aşamadaki en büyük farkı boyutları.

5 inç ekranı ile 7,8 milimetre kalınlığa sahip olan Turkcell’in T60’ına Vodafone 5 buçuk inç ekran ve 8,35 milimetre ile cevap veriyor ve T60’ın 129 gram olan ağırlığına karşı Smart 6, hassas terazide 151 gram gösteriyor.

Her iki telefonun da açma kapama ve ses tuşları aynı tarafa konmuş ve bir yanda üstte ses tuşu ve hemen altında da cihazı açıp kapatma tuşu yer alırken diğer tarafı düz bırakılmış.

Çizgilerini iPhone 6’dan almış diyebileceğimiz her iki telefon da boyut dışında neredeyse aynı tasarıma sahip. (Bu round berabere biter, uzatmaya gerek yok)
 

 Donanım


Donanımsal özelliklerine ve kasanın altında taşıdıklarına da baktığımızda çok bir fark göremediğimiz T60 ve Smart 6 modellerinin her ikisi de Qualcomm’un 8 çekirdekli 1.5 GHz hızındaki aynı işlemcisine sahip ve bu işlem hızını 2 GB RAM ile destekliyorlar.

Her iki telefonda da yine aynı olan 16 GB dahili depolama alanına ek olarak Turkcell T60, 32 GB’a kadar SD kart desteği sunarken Vodafone’un Smart 6’sı 128 GB’a kadar depolama alanınızı genişletmenize imkan veriyor.

Donanımın bir parçası olarak sayabileceğimiz ve iki telefon arasındaki asıl farkı belirleyecek unsurlardan birisi de batarya oluyor ki bu noktada Vodafone, büyük ve az daha iri olmasının ekmeğini yiyerek içinde barındırdığı 3000 mAh batarya ile Turkcell’in 2400 mAh’ını geride bırakıyor. (işte ben yumruk diye buna derim)
 

 Kamera ve Ekran


Normalde bu maddeleri birbirinden ayırır ve daha detaylı incelemeye çalışırım; ancak bu iki modelde gerek yazılım, gerekse donanım olarak yazıp yazıp uzatacağım özellikler bulunmuyor. Kamera olarak hemen hemen aynı performansta lensler taşıyan iki cihazın da 13 megapiksellik bir arka kamerası ve 5 megapiksellik bir özçekim kamerası bulunuyor. Her iki telefon da ana kameraları ile 1080p çözünürlükte video kaydı yapabiliyor.

Ekran ise Vodafone’un iddialı olduğu bir başka alan. 5 buçuk inçlik ekranı ile 1920 x 1080 piksel çözünürlük sunan Smart 6’ya Turkcell T60’ın cevabı 1280 x 720’de kalıyor ve T60’ın 294 ppi değerindeki piksel yoğunluğuna Smart 6, 401ppi ile sağlam bir cevap veriyor. (Vodafone’dan bu roundda da güzel bir atak izledik; ama unutmayın yüksek çözünürlük ve bunu sağlamak için kullanılan her bir piksel fazladan enerji harcaması demek)
 

 Yazılım ve Ekstralar

İşletim sistemi olarak cihazlarımızın her ikisi de Android 5.0.2 Lollipop kullanıyor; ancak Turkcell uygulama ve kullanım konusunda biraz daha önde bu round.

Günümüzün en trend akımlarından birisi sanal asistan ve sesli ya da el hareetleri ile verilebilen komutlar iken operatör telefonlarının da bu akımdan etkilenmemesi düşünülemez elbette.

Turkcell’in T60’ı işaretli komutları ve dahili kolay asistan uygulaması ile Vodafone’un Smart 6’sından daha “smart (akıllı)” olduğunu hissettiriyor. (Savunup çok iyi karşılık verdi kerata)
 

 Son Söz


Turkcell’in T60 modeli ve Vodafone’un Smart 6 modelini karşılaştırdığımız bu mücadele için aslında berabere bitiyor diyebilirim ki yazıyı okurken sanıyorum siz de aynı sonucu hissettiniz; ancak kullanım şeklinize ve önceliğinize göre iki telefondan biri sizin için bir adım daha öne çıkacaktır.

Ekran çözünürlüğü ve batarya konusunda Vodafone’un her ikisi birbirini götüren bir üstünlüğü varken Turkcell’in sanal asistan benzeri yazılım parçaları daha güncel ve modaya uygun olduğunu gösteriyor. Ayrıca çok az da olsa Turkcell T60 daha inceyken Vodafone Smart 6, yarım inç daha büyük bir ekran sunuyor.
Donanım konusunda ise her iki cihaz da ayakta kalıp aynı performansı gösteriyor.

Sonuç olarak bu iki cihazdan T60, 799 Lira fiyatı ile Vodafone’un 699 Lira etikete sahip ön sipariş fiyatından az daha yüksek; ancak Vodafone’un da ön sipariş süresinden sonra fiyatı 899 Lira’ya çekeceği söyleniyor.

Kısa ve net bir yorum yapmak gerekirse eğer bu iki telefondan birisini alacaksanız cihazların özelliklerine göre değil, operatörün imkanlarına göre karar vermeniz en sağlıklısı olacaktır.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0