• Anasayfa
  • Mobil
  • Türkiye'de Satılan En İyi Batarya Performansına Sahip 5 Telefon

Türkiye'de Satılan En İyi Batarya Performansına Sahip 5 Telefon

2
1
1
0
0
Artık akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken kıstaslardan biri olan batarya performansı için en iyi 5 telefonu derliyoruz.
Günümüzde günde en az bir kere telefonlarımızı şarj etmemiz gerekiyor. Bu noktada ise bazı telefonları iki kere şarj etmek can sıkıcı olabilmekte. Örneğin ben saat 14:00 gibi %100'de şarjdan çıkardığım telefonumu (Nexus 6) akşam 23:00'te eve geldiğim gibi şarja takmam gerekti. Tabii saat olarak gayet iyi fakat ekranın açık kalma süresi 1 saati bile bulmadan böyle bir durum yaşamak da can sıkıcı.

İşte bu noktada satın almanız ya da kullanmanız halinde size bu tarz sorunları yaşatmayacak, hatta şarjı biten arkadaşınıza telefonunuzdan onun telefonunu şarj ederek şekil yapabileceğiniz telefonları sizler için listeliyoruz. Öncelikle bu listemizdeki telefonların Türkiye'de satılan cihazlar arasından derlediğimizi belirtelim. Genel bir sıralama yapılacak olsa sanırım ülkemizde satılan sadece 1 telefon bu sıralamaya girebilirdi. O sebeple direkt olarak TR pazarına yönelik telefonları listeledim. (Üst seviye modeller arasındaki en iyileri merak edenleri buraya, en kötüleri merak edenleri ise buraya alalım)

Son olarak listeye geçmeden önce ekranın sürekli açık ve 200 nit parlaklık sabit olacak şekilde ölçülen bu değerlerin kullanıcı performansına ve ekran açık kalma süresine göre değişebileceğini belirtmeden geçmeyelim. Yani sizin kullanımıza göre daha iyi ya da daha kötü değerler çıkabilir. Şimdi ise direkt olarak listemize geçiş yapalım;
 

 5) Samsung Galaxy A7 (2016)
Geçen sene Samsung tarafından piyasaya sürülen ve bu sene yenilenen Galaxy A serisinin efendisi konumundaki Galaxy A7, batarya performansı olarak da göz dolduruyor. 3.300mAh gibi orta seviye için yeterli olan bataryası ve Snapdragon 615 gibi hem gayet performanslı hem de pil dostu işlemciye sahip olan telefon yapılan test değerlerine göre 9 saat 57 dakika gibi şahane bir değer ortaya koyuyor. Genel olarak para saçmadan güzel bir telefon isteyenlerin dikkatini çekebilecek olan Galaxy A7, görünüşe göre alacak olanları pil konusunda da üzmeyecek.
 

 4) Sony Xperia Z3 Compact
Üzerinden 2 seri geçmesine rağmen hala performanslı olan Xperia Z3 Compact, küçük boyutu ile büyük telefon kullanamayanların hala favorisi konumunda. 4.6 inç HD ekranı ile Snapdragon 801 gibi hala günümüzde oldukça performanslı kabul edilebilecek bir çipset barındıran cihaz, çıktığı andan bu yana hala en iyi benchmark değerleri konusunda ve özellikle batarya performansı noktasında tepelerde yer alıyor. 2.600mAh bataryasına rağmen sanki 3.500-4.000mAh batarya varmış gibi takılan Xperia Z3 Compact birçok kesime göre Sony'nin çıkarmış olduğu en iyi telefon olma özelliğini koruyor. 10 saat 2 dakika gibi üstün bir değer ile de alan kişilerin rahatlıkla 1 gün geçirmesini sağlayabilmesi de cabası.
 

 3) Sony Xperia T2 Ultra
Eğer sizi Xperia Z3 Compact küçük diye kesmediyse performans noktasında birkaç adım geride kalmasına rağmen batarya konusunda daha iyi olan Xperia T2 Ultra'yı da önerebiliriz. 6 inç gibi devasa bir ekranına rağmen bunda HD çözünürlüğü ile bataryaya katkı sağlayan cihaz Snapdragon 400 ile de mütavazi bir performans ile yine bataryaya destek olmakta. 3.000mAh gibi üst seviyelerde beklediğimiz bir batarya değerine sahip olan cihaz 10 saat 16 dakika ile klasik telefon kullanımı isteyen ama büyük ekranlı telefon arayanlar için ideal gibi gözüküyor. Hem de yanınızda şarj aleti ya da bir powerbank taşımanıza gerek bırakmayarak da takdiri hak ediyor.
 

 2) Huawei Ascend Mate 2
Bu telefon tam 2 sene önce piyasaya çıktığı için piyasada bulması biraz zor. Ama birkaç ay öncesine kadar batarya performansı noktasında ülkemizin en iyisiydi. Sonuçta 4.050mAh gibi hayvani bir bataryayı bitirebilmek her yiğidin harcı değil. Yine Snapdragon 400 gibi mütevazi bir çipset ile 6.1 inç HD devasa ekrana sahip olan Huawei Ascend Mate 2, böylece Xperia T2 Ultra'yı bu noktada geçmiş oluyor. 11 saat 26 dakika gibi artık önünü alamayacağınız bir batarya süresi sunan Mate 2, performans yerine batarya ömrüne önem verenler için bulunmaz bir niğmet.
 

 1) Lenovo Vibe P1
Şimdi ise bambaşka bir noktaya gelelim. Eğer birçok kişi gibi hem performanslı ve her oyunu çatır çatır açabilecek, hem de bataryası uzun gidecek bir telefon arıyorsunuz eminim. Ama gidip 2.000TL üzeri fiyatlara da çıkmak istemiyorsunuz. 1.000-1.500TL arası bir fiyatla rahatlıkla alınabilecek olan ve 5.000mAh gibi birçoğunuzun taşıdığı powerbanklerden bile büyük bataryası ile hayvani saatler çıkartan Lenovo Vibe P1, "yoğun kullanımda bile" 2 günü rahat görüyor. Yani olur da bu telefonu alırsanız artık şarj etmeye etmeye ilerleyen günlerde şarj etmeyi unutabilirsiniz. Hatta şöyle de bir şekli var; şimdi sizde 5.000mAh batarya bulunuyor, biraz önce dediğim gibi telefon özelliği olan bir powerbank taşıyorsunuz. Hal böyle olunca dışarda fazla takıldınız diye o şarjı biten cağnım arkadaşlarınıza telefonunuzu kullanarak kendi telefonlarını şarj ettirebilirsiniz. Sağlam şekliniz olur. 12 saat 46 dakika civarı bir performans ise diğerlerinden açık ara farkla önde olduğunun net göstergesi.
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0