• Anasayfa
  • Mobil
  • Türkiye'deki Android Kullanıcılarına Virüs Uyarısı!

Türkiye'deki Android Kullanıcılarına Uyarı: "Banka Hesaplarınıza Göz Diken Bir Virüs Var!"

0
0
0
0
0
Güvenlik yazılımları üreticisi Eset, Türkiye'deki Android kullanıcılarını uyardı. Güvenlik şirketi bir trojanın Türkiye ve birkaç ülkedeki Android kullanıcılarının banka hesaplarını hedeflediğini duyurdu.
Güvenlik yazılımları üreticisi Eset’den ülkemizdeki Android kullanıcılarına yönelik bir uyarı geldi. Eset resmi blogunda yayınlanan bir makalede Türkiye, Yeni Zelanda ve Avusturalya’da etkili olan bir virüsün kullanıcıların banka hesaplarını hedeflediği belirtildi. Hatırlayacağınız gibi, daha önce de Android’de banka hesaplarını ele geçirmeye çalışan virüsler ortaya çıkmıştı ve bazılarının haberini sizlerle paylaşmıştık.

 Virüs Nasıl Bulaşıyor?

Eset’in uyarısına konu olan yeni virüs ise oldukça güncel. Konu ile ilgili yayınlanan uyarı Eset araştırmacıları tarafından dün hazırlanmış. Aralarında ülkemizin de bulunduğu adı geçen 3 ülkede faaliyet gösteren 20 bankada etkili olan zararlı yazılımın oldukça gelişmiş olduğu belirtiliyor. Girdiği sistemde bankacılık ve finans uygulamalarını tespit eden virüs, Adobe Flash Player uygulaması imitasyonu üzerinden sisteme bulaşıyor.  

 Kendi Cihazımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Benzer dolandırıcılık uygulamaları gibi kullanıcıları sahte login ekranına yönlendiren virüs, giriş bilgilerinin kendi sunucusuna aktarılmasını sağlıyor. Bankalar tarafından dolandırıcılık tedbiri olarak geliştirilen 2 adımlı doğrulama sisteminin de zararlı yazılım tarafından by-pass edildiği verilen bilgiler arasında. Konu ile ilgili tek sevindirici haber ise, virüslü yazılımın Google Play Store dışındaki kaynaklardan bulaştığı. Yani, resmi uygulama mağazası dışından bir uygulama indirmediyseniz şu an için endişelenmenize gerek yok. Her ihtimale karşı uygulamalarınızı gözden geçirmenizi ve akıllı telefonunuzu desteklenen en güncel Android sürümüne güncellemenizi öneririz. Eğer virüsün sisteminize bulaştığından şüpheleniyorsanız, Eset sayfalarındaki bu makaleye göz atabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0