• Anasayfa
  • Mobil
  • Uber Uygulamasını Kullanan Kadın Tecavüze Uğradı

Uber Uygulamasını Kullanan Kadın Tecavüze Uğradı

0
0
0
0
0
Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak adına "mobil taksi çağırma" uygulamaları geliştiriliyor. Uygulamadan taksi çağırmasını istiyorsunuz ve konumunuzu algılayan akıllı telefon size en yakındaki taksi şoförünü yönlendiriyor.
Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak adına "mobil taksi çağırma" uygulamaları geliştiriliyor. Uygulamadan taksi çağırmasını istiyorsunuz ve konumunuzu algılayan akıllı telefon size en yakındaki taksi şoförünü yönlendiriyor. Hindistan'da çok kullanılan akıllı telefon uygulaması Uber'le taksi çağıran bir kadının takside tecavüze uğradığı ortaya çıktı. 26 yaşındaki kadının polise verdiği ifadede, Cuma akşamı lokantada yemek yedikten sonra uygulama ile taksi çağırdığını ifade etti. Arabaya bindikten sonra uyuyakalan kadın, uyandığında arabanın tenha bir bölgeye park edildiğini farketti. 

Taksi şoförü tecavüzden sonra, kadını polise gitmemesi konusunda tehdit etti. Taksi şoförü ardından kadını evine yakın bir bölgede indirdi. Yaşadığı korkunç olayın ardından polise başvuran Yeni Delhili kadın, sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Muayene sonrasında kadının tecavüze uğradığı doğrulanırken, taksi sürücüsü polis tarafından gözaltına alındı. Taksi şoförünün Pazartesi günü mahkemeye çıkartılacağı bildirildi. Soruşturma sürecinde polisle iş birliği yapan Uber uygulaması, taksi şoförlerini yeterince incelememekten suçlanıyor. Hindistan'da kullanımı hızla artan bu program, yaşanan olaylar sonrasında muhakkak tereddütlere neden olacak. Ancak küresel boyutta çalışan Uber uygulaması, Kasım ayında aldığı destek ile şirket değerini 40 milyar dolara çıkarttı. 

Hindistan'da kadın şiddetinin oldukça arttığı son günlerde, insan hakları örgütleri çalışmalarını hızlandırdı. 1.2 milyar nüfuslu Hindistan'da polis kayıtlarına göre, yılda ortalama 25 bin tecavüz vakası yaşanıyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0