USB-C Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar?

18
1
1
1
1
9 Mart'ta Apple tarafından yapılan Spring Forward lansmanıyla tanıtılan ürünlerden biri olan Macbook, kullandığı USB-C bağlantı teknolojisiyle fazlasıyla dikkat çekti. İşte bu teknolojinin detaylarını sizler ile paylaşıyoruz.
9 Mart'ta Apple tarafından yapılan ve en önemli detayının Apple Watch olduğu Spring Forward lansmanında belki de en merak edilen kısım yeni Macbook'da bulunacak USB-C teknolojisi olarak dikkat çekiyor.

USB Type C olarak da bilinen bu bağlantı türü hakkında bir yanlış anlamaya ne olduğuna ve ne işe yaradığına geçmeden belirtelim. USB-C teknolojisi Apple tarafından üretilen bir teknoloji türü değil. USB 3.0 Promoter Group tarafından geliştirilen bir teknoloji olduğunu belirtmiş olalım.


 

 Nedir Bu USB-C?


USB-C yeni bir bağlantı türü olarak dikkat çekiyor. Başında USB kelimesi olsa da all-in-one adı verilen bir yapıdaki, yani her bağlantının tek bir porttan yapılması olarak özetleyebiliri.

USB, güç, VGA, HDMI ve display port girişlerini tek bir yerde toplayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Yani tek bir porttan hem USB bağlantısı sağlayıp hem de yine aynı USB-C portundan güç kablonuzu bağlayarak cihazınızı şarj edebiliyorsunuz. Tabii HDMI, VGA ve display port ile sağladığınız görüntü aktarımlarını da yine bu porttan sağlayabiliyorsunuz.

USB 3.1 ile çıkan bu tek port olayı ve  8.4 mm genişliği ve 2.6 mm kalınlığıyla hem cihazlar için merak edilen daha ince olma kısmı gerçekleştirilebilirken hem de kablo karmaşası durumunu ortadan çıkarma amacıyla üretilen bir teknoloji.Yukarıda gördüğünüz gibi bir yapıda olacak USB-C bağlantısının en önemli yanlarından biri ise USB bağlantılarındaki ters-düz muhabbetinin olmayışı. Yani Apple'ın lightning bağlantısında olduğu gibi ters düz sorunu olmadan porta ilk takışta bağlantı sağlayabileceksiniz.
 

 USB-C İle Şarj Etme


Bildiğiniz gibi USB bağlantıları ile şarj daha yavaş sağlanır. Bu da prize takılıp şarj edilme konusuna göre de yavaşlık sağlar. Bu sebeple de küçük cihazlarda, yani telefon, tablet, fotoğraf makinasi gibi bataryası küçük cihazlar için tercih edilir. Laptop gibi daha büyük batarya ve daha hızlı dolum gereksinimi duyan cihazlarda ise normal güç portları kullanılır.Önümüzdeki dönemde muhtemelen her diz üstü bilgisayarlarda göreceğimiz bu teknoloji yüksek kalitede oyun oynarken bilgisayarın tüketeceği enerjiyi geri sağlayabilir mi? Tabiki!. Çünkü USB Power Delivery v2.0 standardını kullanan USB-C 5 amper/20 volt yani 100 watt enerji geçişi sağlayabilmekte. Örnek vermek gerekirse Lenovo V570 modeli bir laptop için 4400mAh batarya bulunur. Bu batarya da 19 volt/3.2 amper ve 65 watt enerji girişi gerekli. Yani rahatlıkla karşılayabilecek yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

 

 Veri Transfer Hızı


Şimdi, USB-C adı üstünde, tabiki bir USB portu. Ama USB 3.1 teknolojisini kullanan bu port ile ne kadar yüksek veri transferi hızı alabiliriz?Bu konuda da fazlasıyla içiniz rahat olabilir. USB 3.0 bağlantısıyla sağlanabilen (hani şu maviş olanlar) maksimum veri transfer hızı olan 5Gbps, USB 3.1 ile ikiye katlanmış durumda. Yani 10Gbps, Türkçesi saniyede 10 Gigabit. (1.25 gigabyte)  Bu konuda da hiçbir sıkıntısı olmayıp hatta fazlasını veren bir bağlantı hızı ile karşı kaşıyayız.

 

 Aynı Anda Birden Fazla Bağlantı


Koskoca laptopta tek bir bağlantı girişi olacaksa ne olur? Örneğin bilgisayarınızın şarjı %30 diyelim. Tabii siz o sırada HDMI ile bilgisayarı televizyona bağlayıp film keyfi sürmektesiniz. Ama filmin ortasında %10 kaldı diye uyarı geldi. Ne yapacağiz?Bunun için de aklınıza ilk gelen şey bulunuyor tabiki. Çoklayıcılar. Yani ekstadan bir ücret gerekiyor olsa da bu tek portu 3'e 5'e çıkaran çoklayıcıları kullanarak bu sorun ile karşılaşmadan bilgisayarınızı hem şarj ederek hem de film keyfinizi sürebileceksiniz.Ayrıca bu çoklayıcıların eski portlara göre dönüştürücüleri de bulunmakta. Yani klasik HDMI, USB portlarını USB-C'ye de dönüştürebileceğiniz bir çoklu dönüştürücüler de bulunuyor olacak.
 

 Desteklenen Bağlantılar


Bu konuya kısaca girişte değindik, ama sonuçta birçok insan hala USB 2.0 bağlantısına sahip. Ancak bildiğiniz gibi USB 3.0 (maviş dediğimiz) portlar USB 2.0'ı da destekliyor. Yani çoklu dönüştürücü aldığınız zaman USB 2.0 bağlantısını bu porta bağlayabilirsiniz.

Ayrıca HDMI'ın mini ve mikro türleriyle de rahatlıkla bağlantı sağlayabileceksiniz. Ama bu da biraz tuzlu olacaktır. Çünkü satışa çıkacak dönüştürücüler büyük ihtimalle USB 3.0, normal HDMI bağlantılarına sahip olacak. Bu da mikro ya da mini gibi bağlantılar için ayrıca bir dönüştürücü almak demek.Bu durum VGA için de geçerli olacaktır. VGA için VGA-HDMI dönüştürücüleri gibi dönüştürücüler de çıkacak. Ya da yine 7-8 portlu tek seferde biraz fazla bir ücret ödeyerek birçok porta sahip olabileceğiniz bir durum ortaya çıkabilir.

DVI kullananlar için ise görünen iki DVI-HDMI dönüştürücüsü alarak bunu da HDMI-USB-C dönüştürücüsü de ekleyerek kullanabilecekler.

 

 Sonuç ve Evrensellik


Sonuç olarak biraz garip gelse de gelecekte bu bağlantı artık tek bağlantı olarak devam edecek gibi duruyor. Yani ilk başta bu dönüştürücüler ile fazlaca haşır neşir olarak geçen zamanda daha sonra artık normal olarak bu bağlantıyla haşır neşir olacağız.

Evrensellik başlığı atılmasının sebebi ise önümüzdeki yıllarda bu USB-C portunun tek kullanılacak port olarak görülmesi. Misal 5 yıl sonra tüm cihazlar bu portu kullanıyor olacak ve telefonunuz, tabletiniz, dizüstü bilgisayarınız ve televizyonlarınız için sadece bu ortak ve evrensel port ile işlemler yaparak daha çabuk ve güzel bir bağlantı sağlanılıyor olabilir."VGA kablosunu nereye koydum ben ya?" "Usta HDMI kablonu ödünç alabilir miyim? Film izleyeceğiz de" "Ayfon 6 pılas 3.500 lira şarj aleti olan var mı?" gibi sorular yerine herkeste sadece USB-C bağlantı kablosu ve bu bağlantı girişi olacak.

Başta bu eski bağlantı türleri nedeniyle sorun ve sıkıntılar olsa da gelecekte inanılmaz kolay bir şey ile tanıştığımızı söyleyebiliriz.

Tabii siz de yorumlarınızı eksik etmeyin, bu bağlantı türü ve geleceği hakkında yorum kısmında görüşlerinizi ve sorularınızı yazarabilirsiniz.
 
18
1
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
18
1
1
1
1