• Anasayfa
  • Mobil
  • Uzaktaki Sevgiliyi Yakınlaştıran Teknolojiler

Uzaktaki Sevgiliyi Yakınlaştıran Teknolojiler

5
2
0
0
0
Bazen hayatta en sevdiğimiz insan yanı başımızda olamayabiliyor. Bazen de geçici bir süreliğine de olsa uzağa gitmesi gerekiyor olabilir. Ama iş için ama askerlik için ama eğitim için ciddi ilişkileri en çok bozan şeylerden birisidir aradaki mesafenin açık olması. Erasmus'a giden kız travması da başınıza gelebilir, askerden dönmüş erkek histerisi de olabilir.
Bazen hayatta en sevdiğimiz insan yanı başımızda olamayabiliyor. Bazen de geçici bir süreliğine de olsa uzağa gitmesi gerekiyor olabilir. Ama iş için ama askerlik için ama eğitim için ciddi ilişkileri en çok bozan şeylerden birisidir aradaki mesafenin açık olması. Erasmus'a giden kız travması da başınıza gelebilir, askerden dönmüş erkek histerisi de olabilir.

Bundan 15 yıl öncesine kadar aradaki mesafeler daha uzunken ve sadece sabit ev telefonları hayatımızdayken uzak mesafeli ilişkiler neredeyse imkansıza yakındı. Teknoloji ise her şeyde olduğu gibi ilişkilerimizde de bizim yanımızda olmaya çalışıyor. Elbette giyilebilir teknolojilerden akıllı saatimizden bir hologram çıkarak sevgilimizi Şansölye Palpatine ya da Başbakan Erdoğan'a çevirmiyor henüz (ikisi de korkutucu olmaz mıydı?) ancak uzak mesafeli ilişkileri biraz daha çekilebilir kıldığı da bir gerçek.

Biraz daha geriye yüzlerce yıl öncesine bir bakış atacak olursak da aşk mektuplarının döneme damgasını vuran şeyler olduğunu görebiliriz. Özellikle Fatih Sultan Mehmet'in Papa'ya verdiği cevap gibi mektuplar, bunun en güzel örneklerinden birisi olabilir. Şimdi düşünsenize Devlet Bahçeli'nin Papa'ya "tivit" ile "diss" attığını. Herhangi bir ağırlığı kalmazdı muhtemelen(!). Bu yüzden eski yöntemlerin ağırlığı hala cazibesini korusa da yeni yöntemlerin mobil ve hızlı olması Leyla ile Mecnun'un aşkını daha mümkün kılıyor. Belki de hepsi bir ağaç dalının odaya düşen gölgesidir ama?

Girizgahı uzatmadan başlığa geri dönecek olursak sizler için uzaktaki sevgiliyi kollarınıza olmasa da cebinize(!) getirmenin yollarını derledik. Ufak ilişki tüyoları da bulmak mümkün olabilir.
 

 Önceden belirlediğiniz tarihlerde sanal buluşmalar yapın

Uzaktaki sevgilinin daha da uzakta olmasına sebep olan şeylerden birisi kesinlikle gündelik yaşamın sürükleyiciliğindeki zamansızlık hususu. Bunun ilişkiye olan negatif etkisi, konuşmaların "O kız kim? O çocuk neci?" haline düşmesine sebebiyet vermesi. Uzak ilişki, bir anda uzak raporlamaya dönüyor ve günün sonunda da Z raporu verilip yatağa baş konuluyor. Bunun önüne geçmek için sevgilinizle oluşturacağınız sanal buluşma zamanları takvimi en doğru yöntem. Elbette her an konuşmak, istediğiniz zaman aramak mümkün ancak takvimlerinizi direkt olarak birbirinize ayırabileceğiniz bir ajanda, birbirinize verdiğiniz önemi ortaya koyar. Bunun için akıllı telefonunuz olduğunu varsayarak herhangi bir takvimi kullanabileceğiniz söylemek gerekiyor. Özellikle Google Takvim hizmeti, paylaşılabilir ve hatta tartışılabilir olduğundan bir adım öne çıkıyor.

Buluşmanızı ya da randevunuzu ayarladıktan sonra sıra geldi buluşmanın hangi ortamda gerçekleşeceğine. Bunun en ucuz yöntemi elbette bir webcamli bilgisayar ya da daha mobil bir cihaz. Örneğin bir akıllı telefon. Skype'ın ya da Google Hangout'un hem Android'de hem de iOS cihazlarda olduğunu hatırlatalım. Eğer ikinizin de iPhone'u varsa Facetime da ideal bir buluşma aracı olabilir. "Ben sevgilimi daha büyük ekranda görmek istiyorum" diyen için de Chromecast ya da Apple TV güzel çözümler olacaktır. Hatta bu iki cihazla birlikte film ya da dizi izleme keyfine de varabilirsiniz.

Uzak mesafedeki bu sanal buluşmaların kesinlikle ertelenmemesi, başka bir tarihe atılmaması ya da iptal edilmemesi gerekiyor. Zira sevgilinizin gözündeki değeri kaybetme ihtimaliniz mümkün. Söz verilirse tutulur :)
 
  Skype Mobil Uygulamasını İndir
 

 Mesaj zamanlayıcı uygulamalar kullanın


Farklı zaman dilimlerindeki ilişkiler daha da zorlayıcı olacaktır. Türkiye içerisinde çok da bir sorun olmaz ancak biraz daha doğuya ya da batıya gidildiğinde saat dilimlerinin farklılaşması, ilişkinin de farklılaşmasına sebebiyet verebilir. Kim ABD'deki sevgilisini yarım saatliğine görmek ya da konuşmak için sabah iş ya da okul varken uykusuz kalabilir ki? Bunun için de teknoloji yardımımıza yetişiyor. Text Later (Android) ya da FutureText (iOS), adlarından da belli olacağı üzere ayarlayabileceğiniz bir zamana, yazdığınız mesajları gönderiyor. Bu sayede ne aklınıza bir şey geldiğinde bunu paylaşmak için sevgilinizi uyandırmak zorunda kalmıyorsunuz ne de uykusuz kalmanıza gerek kalıyor.
 
  FutureText(iOS) ve Text Later(Android) Uygulamalarını İndir


WhatsApp veya Kik gibi mesajlaşma servislerinden bahsetmeye bile gerek yok zira herhangi bir telefon numarası üzerinden wi-fi veya başka bir internet bağlantısıyla ücretsiz bir şekilde mesajlaşmaya yaradıkları genel-geçer bilgi oldu artık. Ancak WhatsApp'ta sevgilinize en son ne zaman online olduğunuzu göstermek istemiyorsanız onun da yolunu size söyleyelim. Ancak o bambaşka bir konuya giriyor.

Sadece mesajlaşmak elbette ilişkinin ömrünü kısatan bir şey. Bir de işin içine yazı kısaltmaları girince (sna da slm .s .s) metnin herhangi bir duygusal tarafı kalmıyor. Sinirler zaten sevgili uzakta diye gerginken bir de yazılan en ufak şey, yanlış anlaşılmaya müsait oluyor. O yüzden sadece yazmak yetmez. Yazın elbette, bol bol yazın ama arkadaşlarınızın yanında yazmayın mesela. O da ayrı bir konu. Sosyal bir ortamdayken sadece elinizdeki telefonla ilgilenmek de çok doğru değil. Sadece bir nokta kullanımı bile karşı tarafı histerik bir patatese dönüştürebilir. O yüzden dikkatli olun ve sadece mesaj yazmayın.

Örneğin gergin bir yazılı tartışmanın ortasında yazıyı bir kenara bırakın ve mümkünse direkt olarak video chat olayına girin. Emin olun daha alttan almaya başlayacaktır iki taraf da. Yüzünü, mimiklerini ve sesli ifadesini görmek çok önemli.
 

 Ona küçük fotoğraflar ya da videolar gönderin


Her an elinizin altındaki telefonla ona küçük fotoğraflar gönderin. Aranızdaki iletişimin binlerce kilometre sebebiyle azalmadığını karşı tarafa her zaman hatırlatın. O an bulunduğunuz yerin bir fotoğrafını çekip göndermek bile yeterli. Aynı fotoğrafı Instagram'da paylaşmayın ama. Instagram'ın Direct özelliğini kullanın. O fotoğrafı sadece onun için çektiğinizi gösterin. (Fotoğrafın içeriğine biz hiç karışmayalım)

Snapchat'i de bu iş için kullanabilirsiniz. Sonradan silinmesi gereken ve yanlış ellere geçmemesi gereken fotoğraf için özellikle Snapchat'i kullanmak hayrınıza olabilir. Zira gönderilen herhangi bir mesajı bir süre sonra sonsuza dek ortadan kaldıran tek uygulama şu anda o.

Ayrıca çektiğiniz ufak videoları da direkt olarak ona gönderin. Yaptığınız yemeğin, içtiğiniz yalnızlık sigarasının ya da hiç arabeske bağlamadan eğlendiğiniz mekanın ufak bir videosunu çekip gönderin. Biraz kıskandırmış olursunuz evet ama en önemli mesajı da vermiş olursunuz: "Eğleniyorum ama yanımda olsaydın bu videoya gerek kalmazdı :)))"
 
  Snapchat Uygulamasını İndir
 

 İkinize özel uygulamalar kullanın


Hayır dünyada sadece ikinizin kullanacağı 8-bitlik bir kuş oyunu değil kastettiğimiz. Çiftler için özel olarak geliştirilmiş uygulamalar. Örneğin eski adıyla Pair olan şimdinin Couple uygulaması. WhatsApp, Kik, Snapchat, Instagram kullanmak istemiyorsanız sadece ikinize özel bu uygulama sayesinde sadece tek bir kişiye tanımlayabileceğiniz Couple sayesinde paylaşımlarınızı daha özel ve romantik yapabilirsiniz. Neden Couple kullanalım diyorsanız da bu uygulamanın fiziki etkileşimi de ön plana çıkarttığını belirtmek gerekiyor. Uygulamayı açıp parmağınızı ekrana bastırdığınızda sevgilinize bir bilgilendirme gidiyor ve sizin onu çağırdığınızı belirtiyor. Sevgiliniz de parmağını ekrana bastırdığında ise iki tarafa da ufak birer titreşim göndererek aynı anda aynı dokunuşu yaptığınız hissini veriyor. Ayrıca ekranın aynı bölgesine basarsanız da ekranda parmak iziniz kırmızıya dönüyor ve telefon titremeye başlıyor. "thumbkiss" isimli bu özellik biraz garip dursa da beğenenler olabilir.
 

Bir diğer çiftlere özel uygulama ise Avocado. Paylaşılmış listeler, paylaşılabilir takvimler ve simultane çizim bölümü barındıran Avocado, gizli ve özel bir fotoğraf albümünün yanında "sarılma" ve "öpücük" gönderebilme gibi seçenekler de sunuyor.

iOS'ta bulunan Romantimatic de adı üzerinde çiftler için hazırlanmış bir uygulama. Romantimatic ile gün içerisinde "Seni özledim." "Uyudun mu? :)" gibi mesajları önceden tarihleyerek sonra gönderebilirsiniz. Ya da doğum gününü unutmamanız için de kullanabilirsiniz.

Çiftlere özel uygulamaların yanında, daha da birbirlerine düşkün sevgililer de birçok farklı uygulamayı kullanabilir. Yeni dönemde teknoloji üreticilerinin yöneldiği fitness uygulamaları da sevgilinizin kalp atışlarını görmek için kullanılabilir. Ya da o gün kaç km koşmuş ona da bakabilirsiniz. Squat yapıyor mu? Bench press basmış mı? Bundan elbette size ne. Ama merak edebilirsiniz. Yeni teknolojiler, onları da size göstermek için can atıyor. Giyilebilir teknolojileri fitness'a odaklayarak sağlıklı yaşamı özendirmeye(!) çalışan şirketlere farklı kullanım alanları olduğunu da bu şekilde gösterebilirsiniz.

Uzaktaki sevgiliyi yakınlaştırabilecek teknolojilerden bahsettik. Sizin de aklınıza gelen varsa bildirin. Bizim aklımıza son bir teknoloji daha geliyor:
5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0