Vestel Venüs Telefonların Özellikleri

27
11
10
6
5
Yerli üretim deyip tebrik mi etsek, ne yapıyorsunuz beyaz eşyacısınız siz mi desek yoksa hiç mi bir şey demesek bilemediğimiz Vestel, Venüs serisi ile akıllı telefon pazarını ve ürün yelpazesini genişletmenin peşinde. Peki ama Vestel’in telefonu Venüs serisi nasıl olacak? Ne diye aynı özellikte bir sürü model üretiyorlar?
Yerli üretim deyip tebrik mi etsek, ne yapıyorsunuz beyaz eşyacısınız siz mi desek yoksa hiç mi bir şey demesek bilemediğimiz Vestel, Venüs serisi ile akıllı telefon pazarını ve ürün yelpazesini genişletmenin peşinde. Peki ama Vestel’in telefonu Venüs serisi nasıl olacak? Ne diye aynı özellikte bir sürü model üretiyorlar?

Şunu baştan söyleyelim ki; Venüs serisinin bazı modellerinin gerçekten özellikleri tamamen aynı, sadece tasarım ve boyut farklılıkları bulunuyor. (adamlar resmen işte siz hangi telefonu istiyorsanız onun tasarımına benzeyeni alın demişler)

Vestel ve Akıllı Mobil Teknoloji

Bir süre önce tablet pazarına da giren Vestel, daha önce de masaüstü ve dizüstü bilgisayar modelleri ile beyaz eşya kulvarından dışarı taşmaya başlamış ve çok da beğeni toplamamıştı.

Ya performans ya da fiyat politikası açısından bir şekilde kullanıcılarından şikayet toplamayı başarmış olan Vestel, bakalım Venüs serisi akıllı telefonları ile kullanıcıları memnun edebilecek mi?

Şimdi gelin Venüs serisi telefonların tasarımlarına ve özelliklerine birlikte bir göz atalım.
 

 Venüs 4.5


Adından da anlaşılacağı üzre 4.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Venüs’ün bu en düşük ve en küçük modeli 480 x 854 piksel ekran çözünürlüğü sunuyor ve ekran teknolojisinin bilgisi kendi sitesinde yer almıyor. Dört çekirdekli, 1.2 GHz hızında Snapdragon 200 işlemciye sahip olan Venüs 4.5, 512 MB RAM’e ve 4 GB dahili hazıfaya sahip. Ayrıca Android 4.3 işletim sistemi ile gelen Venüs 4.5, 5 megapiksel arka ve 1.3 megapiksel ön kameraya sahip.

İlk bakışta neden alınsın ki dediğim Venüs 4.5, fiyatına baktıktan sonra acaba bir aile çocuğunun ilk telefonu olarak falan alabilir mi diye sorguladım kendimi. (Almaya gerek yok ama 449 Lira’ya da telefon bulmak zor) (Evet 449 Lira bu cihazın fiyatı)
 

 Venüs 5.0 X


Bu modelinde ekran boyutunu 5 inçe çıkaran Venüs, 960 x 540 çözünürlük sunan IPS ekrana da geçiş yapmış. İşlemci modelini değiştirmeyen Venüs yine 1.2 GHz’lik, dört çekirdekli Snapdragon 200 işlemci kullanıyor. RAM’i de aynı kalmış olan Venüs 5.0, dahili hafızasını 8 GB’a ve kameralarını da genişletmiş. Venüs 5.0X modelinin 8 megapiksel arka ve 2 megapiksel ön kamerası bulunuyor.

649 Lira olan fiyat etiketi ile karşımıza çıkan Venüs 5.0 X, bir de tasarım ödülü kazanmış. (Venüs serisinde birkaç tasarım ödülü var bu arada, tabi yerli çok rakip olmayınca reklam kampanyası için ödül saçılıyor ortalığa)
 

 Venüs 5.0 V

Neden yapıldığını anlamadığım bir model olarak 5.0 X ile aynı fiyat etiketi ile karşımıza çıkan Venüs 5.0 V, ekran boyutundan donanımına kadar, 5.0 X ile aynı özellikleri sunuyor.
Aralarındaki tek farkın tasarım olduğunu düşünürsek Vestel adeta, bunu da belki beğenen olur diyerek üretmiş ve kendisinin de aslında ne yapmak istediğini bilmediğini bizlere göstermiştir. (Teşekkürler Zorlu)
 

 Venüs 5.5 X


Ekran boyutunu son iki modelinde 5.5 inçe çıkaran Venüs ailesi, çözünürlüğü de 1280 x 720’ye çıkartıyor. ;İşlemci olarak 1.2 GHz hızında, dört çekirdekli Snapdragon 400 kullanan Venüs’ün 5.5 X modelinin RAM’i yine 1 GB olarak bırakılmış ayrıca dahili hafıza da 16 GB’a çıkartılmış. Android 4.4 işletim sistemi kullanan bu modelde arka kamera 13 megapiksele çıkarken ön kamera 2 megapiksel olarak kararlılığını göstermiş.

Henüz ülkemizde hizmet sağlayıcısı ve bağlantı imkanı olmasa da 4G desteği de bulunduran Venüs 5.5 X modeli, yine 5 X modelinde olduğu gibi tasarım ödülüne sahip bir telefon ve 899 Lira fiyat etiketine sahip. 
 

 Venüs 5.5 V

Bir başka aynı modelle daha karşınızda Venüs’ün 5.5 V modeli. 5.5 X ile aralarında sadece tasarım farkı bulunan bu model de tasarım ödülü almış ve elbette 5.5X ile aynı fiyat etiketine sahip.

 Son Söz


Sadece teknik özelliklerine baktığım ve görselleri vasıtasıyla tasarımlarını da karşılaştırdığım Vestel’in Venüs serisi akıllı telefonları hakkında söyleyecek çok bir lafım yok aslında. Benim kanaatimce Vestel, kendisi de ne yapmak istediğini bilmediğinden birbirinin aynı olan garip modellerin köşelerini değiştirip kullanıcı beğenisine sunmuş. 

Fiyatları uygun diyebileceğimiz modeller olmasına rağmen piyasada daha yüksek performans gösteren cihazlar mevcut. (işte burdalar)
27
11
10
6
5
Emoji İle Tepki Ver
27
11
10
6
5