• Anasayfa
  • Mobil
  • Vodafone 4.5G Testlerinde Tamı Tamına 942 Mbps Hıza Ulaştı!

Vodafone 4.5G Testlerinde Tamı Tamına 942 Mbps Hıza Ulaştı!

1
0
0
0
0
1 Nisan'da hayatımıza girecek olan 4.5G bağlantı teknolojisi için çalışmaları sürdüren Vodafone, yaptığı testler sırasında 942 Mbps hıza ulaşarak rekor kırdı!
Mobil bağlantı teknolojileri noktasında merakla beklediğimiz 4.5G teknolojisi için artık geri sayım başladı diyebiliriz. 2 ay sonra bağlantı hızlarımızın ciddi olarak geliştirilerek 4.5G'ye geçiş yapacağımız için şu anda ülkemizdeki 3 operatör olan Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone da son sürat hazırlıklarına devam ediyor. Bu hazırlık sırasında hız testleri de yapan Vodafone ihale kapsamında satın aldığı bantlar ile gerçekleştirdiği test ile kendi rekoru olan toplam 942 Mbps hıza ulaştı.

Türkiye'de ilk kez, 800, 1800, 2100 ve 2600 MHz olmak üzere 4 farklı bandı birleştirirken, bir veri kodlama çeşidi olan 256-QAM modülasyonunu da Türkiye'de ilk kullanan teknoloji ekibi olan Vodafone İstanbul Tuzla'daki Vodafone binasında noter huzurunda gerçekleştirilen hız testinde, 4CA (4 Carrier Aggregation – 4 Taşıyıcı Birleştirme) teknolojisi, 4T4R (4 Transmitter 4 Receiver – 4 Alıcı 4 Verici) ve 256-QAM (Quadrature Amplitude Modulation - Dikgen Genlik Modülasyonu) kullanılarak ulaştığı 942 Mbps hız ile kendi rekorunu kırmış oldu.Konuyla ilişkili açıklama yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao "Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin lider operatörlerinden biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu global deneyimimizi Türkiye'ye de taşıma hedefiyle Nisan ayında hizmete sunulacak 4.5G teknolojisine yönelik testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Daha önce, lisanslı 2600 MHz ve serbest kullanımlı 5400 MHz'lik iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaşan ilk operatör olmuştuk. Şimdi de Türkiye'de 800, 1800, 2100 ve 2600 MHz olmak üzere 4 farklı bandı taşıyıcı birleştirme için kullanan ilk operatör olduk ve toplam 942 Mbps hıza ulaştık. Ayrıca, aynı kanaldan farklı fazlı sekiz sembol ile bilginin taşındığı 256-QAM modülasyonu da Türkiye'de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından kullanıldı. Vodafone Türkiye olarak, 4.5G'ye hazırlık çalışmalarımız kapsamında, elimizdeki bantları birleştirerek çoklu taşıyıcı ile yüksek hızlara ulaşmak suretiyle tüketicilerimize en hızlı, kapasiteli ve yaygın mobil interneti sunacağız. 4.5G ile çok daha geniş bir coğrafyaya kaliteli hizmet verebilir duruma geleceğiz."  şeklinde açıklama yaptı.

Bu noktada en iyi hizmet vermek için yarışan bu üç operatörde Türk Telekom fiber altyapısı, Vodafone yurtdışında zaten bu hizmetleri veren deneyimleri ve Turkcell ise ülkemizdeki genellikle en hızlı internet bağlantısını sağlamasıyla güzel bir çekişme içine girdi. Umarız bu çekişme ve 4.5G'nin sunacağı avantajlar biz kullanıcılara olumlu yansırken fiyatlandırma noktasında ise çok üzmez.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0