• Anasayfa
  • Mobil
  • Vodafone'dan Müşteri Hizmetlerini Aramak Artık Dk'sı 60 Kuruş!

Vodafone'dan İlginç Karar: Müşteri Hizmetlerini Aramak Artık Dk'sı 60 Kuruş!

11
1
1
1
0
Türkiye'de son dönemde en fazla müşteri kazanan operatör olan Vodafone, ilginç bir karar ile müşteri hizmetlerini ücretli yaptı!
Bildiğiniz gibi ülkemizde 3 adet operatör bulunuyor. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone. Bu noktada hem Telsim ile en eski operatör olan, aynı zamanda tüm dünyada en geniş operatör servisi olmasıyla büyük bir koza sahip Vodafone, son dönemde Turkcell'in yaşadığı Ensar Vakfı durumu ve pahalılığı ile eleştirilmesi, Türk Telekom'un ise birleşme hamlesiyle çok iyi fiyatlar çekmesine rağmen Avea'dan kalan "çekmiyor" düşünceleri nedeniyle son açıklanan rakamlarda en fazla müşteri kazanan operatör haline gelmişti.

Açıkcası objektif olarak bir bakış yaptığımızda Türk Telekom en uygun fiyatlar verdiğini, Vodafone'un ise klasik telefon deyimi olan fiyat/performans çözümleri sunduğunu, Turkcell'in ise Apple gibi yüksek fiyat - iyi kalite hizmeti verdiğini söyleyebilirim.Ancak belki de şahsen de kullandığım Vodafone'un en çok eleştirilen yanı her zaman müşteri hizmetleri olmuştur. Çoğunlukla müşteri hizmetlerinin bilmesi gereken birçok şeyi bilmeyen bu arkadaşlar, özellikle forum ve sosyal medyada ise hazır mesajlar üzerinden yine bilinçsiz bir cevaplama sistemine sahip olduklarını biliyoruz. Bu noktada zaten eleştiri yağmuruna tutulan Vodafone ise ilginç bir karar ile 542 ya da 0 (542) 542 00 00 olan müşteri hizmetlerini, ayrıca 7008 ya da 0 (542) 7008 000 olan Vodefone Red'e özel müşteri hizmetlerinde arama başına 46,25 kuruş ücretlendirme yerine dakika usulü fiyatlandırmaya gitti.

Şu an yaptığım araştırmalarda aynı durum Turkcell ve Türk Telekom için geçerli değil iken (çünkü müşterilerin aramaları arayanın mevcut dk'larından düşüyor ya da tek arama ücreti alıyor) artık Vodafone'lu olsun olmasın tüm kullanıcılar destek için müşteri hizmetlerini aradıklarında dk'sı 60 kuruştan ücretlendirilecek. Vodafone Müşteri Hizmetleri'ne göre bu durum sadece Duran Tarife paketlerinde olan müşteriler için geçerli değil. O tarife üyeleri aradıklarında mavcut dakikalarından düşüleceği bilgisi verildi.Müşteri Hizmetleri'ne bu durumu sorduğumda kendilerine bu değişikliğin sebebi hakkında bir bilgi gelmediğini duyurdular. Ancak Vodafone tarafından bir bilgilendirme yapılması istenirse [email protected] üzerinden bize ya da [email protected].com üzerinden direkt olarak bana bilgi verebilirler. Biz de bu değişikliğin nedenini takipçilerimize aktarmış oluruz.

GÜNCELLEME: Farklı bir operatörde müşteri temsilcisi görevinde olan bir arkadaşımız bize ulaştı. Belirttiğine göre bu fiyatlandırmanın sebebi müşteri hizmetlerinin çok yoğun olması ve az sayıdaki temsilcilerin yükünü hafifletmek. Yani düşünce aynen şu şekilde: "Biz paralı yapınca nasılsa boş yere arayacaklar artık aramamaya başlayacak. Birçoğu müşteri temsilcisini aramak yerine bayilere gider. Böylece hem müşteri temsilci sayısını arttırıp daha iyi hizmet vermek yerine arayacak müşteri sayısını düşürerek bu servisi rahatlatmış olacağız. Hem de aradıkça gelir gelecek."

Evet. Düşünce tam olarak bu. Fakat anladığım kadarıyla Vodafone'un başlattığı bu durum kısa süre içerisinde Türk Telekom ve Turkcell için de dk başı ücretlendirmeye geçiş olacak. Yani sırf saatlerce çalışan müşteri temsilcilerinin yükünü azaltacağız bahanesiyle operatörler müşteri temsilci sayısını arttırıp maaş vererek gelirden düşmek yerine hizmet vermekle mükellef oldukları müşterileriniden daha fazla gelir elde ederek sorunu çözecekler.

Ancak aranızda Vodafone kullanan takipçilerimizin destek için Müşteri Hizmetleri'ni aradıklarında artık dk'lık ücret vermek gerekeceklerini belirtmiş olalım. Sonra durduk yere fazladan faturalar, eksilen kontörler görebilme ihtimaliniz yüksek. Ayrıca biraz önceki güncellememde belirttiğim gibi, bu durum kısa süre içerisinde Türk Telekom ve Turkcell için de geçerli olabilir.
11
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
1
1
1
0