• Anasayfa
  • Mobil
  • WhatsApp'tan Cevap Yazacağım Derken Canınızdan Olmayın!

WhatsApp'tan Cevap Yazacağım Derken Canınızdan Olmayın!

0
0
0
0
0
Son dönemde aşırı derecede artan WhatsApp kullanımı için uzmanlar uyarıyor; Trafikteyken elinize telefon almanız kaza oranını 20 kattan daha fazla arttırıyor!
Bildiğiniz gibi günümüzün temel haberleşme sistemi haline gelen WhatsApp ile tüm mesajlaşma ve görüşmelerimiz için kullandığımız ana uygulama haline geldi. Günde milyonlarca mesajın ve binlerce aramanın yapıldığı platform olan WhatsApp'ı özellikle trafikte kullanıyor olmak da tehlikeyi yükseltiyor.

Uzmanlara göre direksiyon başında iken WhatsApp ve benzeri program kullanımı, yani elinize telefon almak kaza riskinizi minimum olarak 20 kattan fazla oranında arttırıyor. Bu da ölüm ile burun buruna gelmek demek.Vatan'ın haberine göre, son araştırmalar akıllı telefonların bağımlılık yaratma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Bu da direksiyon başında gerçek bir tehlike haline dönüşüyor. Bunun için işe koyulan Duisburg-Essen Üniversitesi’nden trafik araştırmacısı Michael Schreckenberg tarafından yapılan açıklamaya göre WhatsApp çıktı çıkalı trafik kazalarında büyük artış olabileceği uyarısında bulundu.

Schreckenberg, yılda meydana gelen 2 milyon 400 bin trafik kazasının 300 bininin internet bağlantılı cep telefonlarından kaynaklandığını kaydetti. Özellikle de direksiyon başında WhatsApp mesajları okuyup yazmanın tehlikesine işaret etti. Alman trafik kulübü ADAC de her on kazadan birinde anlık dikkat dağılmasının büyük kazalara neden olduğunu belirtiyor. Yani seyir halindeyken gelen bir mesaj sizi ölüme götürebilir!Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanı, direksiyon başında metin okuyup yazmanın telefonla konuşmaktan daha tehlikeli olduğunu belirtiyor. Jaeger akıllı telefon kullanımını ‘salgın’ gibi görüyor. Aslında bir nebze de de haklı. "Pek çok kişi ekrana kısaca bir bakmanın büyütecek bir yanı olmadığını düşünüyor. Hiçbir haber, hiçbir arama bir yaşamı tehlikeye atacak kadar önemli değildir.Direksiyon başında tek bir kısa mesaj yazan bir kişinin, kanında 1,1 promil alkol bulunan sürücü tepkilerini vermekte" şeklindeki ifadesi de durumu açıklıyor aslında.

Yani sonuç olarak direksiyon başında siz siz olun telefonunuzu elinize almayın. Arayan mı var? bırakın 5dk sonra geri dönersiniz. Acil bir arama mı yapmanız lazım? Çekin sağa 2dk, öyle yapın. Hele ki mesaj atmaya çalışmak daha uzun süreli dikkat dağılımı olacağı için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Dikkat ediniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0