• Anasayfa
  • Mobil
  • Windows 10 Mobile'ın Yapı 10080 Güncellemesi Çıktı

Windows 10 Mobile'ın Yapı 10080 Güncellemesi Çıktı

0
0
0
0
0
Windows 10 Mobile'ın Teknik Önizleme Sürümü'ne Yapı 10080 güncellemesi dağıtılmaya başlandı.
Dün sizlere bu haberimiz ile aktardığımız Windows 10'un 7 farklı sürümle çıkacağı haberimizde yer alan mobil sürüm Windows 10 Mobile olarak gözükmesiyle bu adı alacağını alan mobil cihazlar sürümünün buradan sizlere aktardığımız haber ile de kesinleştiğini duyurmuştuk.

Ayrıca bugün Microsoft tarafından Windows 10 Mobile'ın Teknik Önizleme Sürümü'ne de Yapı 10080 güncellemesi de dağıtıldı.Cihazlarda 10.0.12562.84 olarak gözükecek olan güncelleme özellikle Lumia 930, Lumia Icon, Lumia 640 ve Lumia 640 XL cihazları tarafından tam destek sağlanıyor. Ayrıca HTC One M8'in Windows Phone versiyonu cihazını da destekleyen bu önizleme sürümü Lumia olmayan ilk cihaza sunulan önizleme sürümü olarak da dikkat çekiyor.

Ancak Verizon tarafından alınan ve şu anda 8.10.15143.154 versiyonuna sahip olan One M8 modelleri için bu güncelleme daha yayınlanmadığı bilgisi de verilmiş.Şimdi ise Gabe Aul tarafından Windows Resmi Blogu'nda yayınlanan bildiriye göre sizlere Windows 10 Mobile Yapı 10080'in getidiklerini sıralayaylım;
 

 Windows 10 Mobile Teknik Önizleme Sürümü Yapı 10080 (10.0.12562.84) İle Gelen Yenilikler

  • Windows Store Beta: Daha önce PC sürümüne çıkarılan Windows Store'un yeni hali olacak olan Windows Store Beta, bu güncelleme ile mobil cihazlar tarafından da kullanılabilir hale geldi. PC'de pek de stabil durmayan bu mağaza eskisine göre daha iyi bir tasarıma sahip. Normal mağadaza bulunan tüm ürünler burada da bulunuyor, indirme ve satın alma işlemlerinin de rahatlıkla yapılabililir halde olan Store Beta'da şu an için sadece mobil ödeme seçeneği bulunmamakta. Bunların yanı sıra müzik, film ve tv şovlarının da eklendiği bu mağazada şimdilik bu yapıda müzik kısmı bulunmayacak.
  • Evrensel Office Uygulamaları: Bu güncellemede yer alan Windows Store Beta ile her cihazda kullanılabilen Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarının önizleme versiyonları da bulunuyor. Artık bu uygulamları indirip deneyebilirsiniz.
  • Xbox Uygulaması: Xbox uygulaması bu güncelleme ile Store Beta'daki yerini de aldı. Telefonlardan da kullanılabilir olacak olan bu uygulama Xbox One'daki tüm bildirimlerinizi sizlere aktarabiliyor. DVR klipleri izleme olanağı da sunan bu uygulama ile mesajlaşmanızı da yapabiliyorsunuz.
  • Müzik Uygulaması Önizlemesi: OneDrive'a eklenen müzik desteği ile beraber OneDrive'a ekleyeceğiniz şarkılarınızı telefonunuzdan yönetebilecek ve çalabileceksiniz. Store Beta üzerinden indirilebilen bu uygulama Radyo desteği de sunuyor.
  • Video Uygulaması Önizlemesi: Müzik uygulamasının yanı sıra Video uygulamasının da önizlemesini yayınlayan Microsoft, MKV dosyalarına da desteği nihayet vermeye başladı. Dosyalama ve listeme özelliği bulunan bu yeni uygulama üzerinden Xbox Video ile satın aldığınız veya kiraladığınız videoları da izleyebiliyorsunuz. Daha sonra gelecek güncelleme ile de offline olarak izlenebilmesi için indirme özelliği de gelecek olan bu uygulama da Store Beta üzerinden indirebilir durumda. Eğer isterseniz buradaki bağlantıdan da cihazınıza indirebilirsiniz.
  • Yeni Kamera Uygulaması: Windows 10 ile gelecek olan kamera uygulamasını bu güncelleme ile artık mobil cihazlarınızda da kullanabiliyorsunuz. Ayarlar > Sistem > Fotoğraflar & Kamera üzerinden varsayılan olarak ayarlayabileceğiniz bu yeni uygulama şu anda 1520, 1020, 930, 830, 640, ve 640XL gibi üst seviye cihazlarında bulunan bazı özellikleri desteklemiyor. Bu sebeple bu cihaz sahipleri yeni uygulamadan pek de hoşnut kalmayabilirler. İlerleyen zamanalarda tam fonksiyonla çalışabilecek olan bu uygulamada HDR, OIS ve yüz algılama özelliklerinin altı çizilerek bahsedilmiş.
  • Bazı Hata Düzeltmeleri: Bilinen bazı hata düzeltmelerini de içeren bu yeni güncellemede de hala hata bulunduğunu hatırlatmış olalım.
  •  


Sonuç olarak birçok yenilik getiren bu güncellemede hala eksiklikler ve hatalar da bulunuyor. Eğer siz de bu güncellemeyi kullanıyor iseniz görüşlerinizi yorum kısmına yazarak diğer WP kullanıcılarına yardımcı olabilir, buradaki bağlantımızda bulunan Windows Phone Kullanıcıları grubumuzda fikir alışverişleri de yapabilirsiniz.

Kaynak: Windows Blog
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0