• Anasayfa
  • Mobil
  • Windows Ve Android Telefonunuzda Program Kullanmadan Dosyalarınızı Gizleyin

Windows Ve Android Telefonunuzda Program Kullanmadan Dosyalarınızı Gizleyin

1
0
0
0
0
Windows Ve Android Telefonunuzda Program Kullanmadan Dosyalarınızı Gizleyin
Android ve Windows phone yüklü cihazınızda , herhangi bir uygulamaya gereksinim duymadan dosyalarınızı gizleyebilirsiniz.  Üstelik sadece bir nokta yardımıyla.
Bazen hepimizin telefonunda, bizden başka kimsenin görmemesi gereken dosyalar bulunabilir. Zaten o dosyalar genelde Albüm bölümünü oluşturur. Ne hikmetse telefonunuza bakmak isteyen kim olursa olsun ilk önce albüme girer ve karıştırmaya başlar. Eğer telefonunuzdaki gizlenmesi gereken dosyalar gizlenmediyse; o andan itibaren yüzünüzde kırmızıyla karışık, yalancı bir gülümseme görülebilir ve bu andan itibaren Einstein'ın İzafiyet Teorisi gerçekleşmeye başlar. Eğer albümünüz kalabalıksa biraz şanslısınız. Fakat bu o görüntülerin görünmeyeceği anlamına gelmez. Birde görüntüler yavaş yavaş görünmeye başlarsa, yüzünüzdeki kırmızılık tamamen sarıya dönerek, yalanlar üstüne yalanlar söylemeye başlayabilirsiniz. Aslında bu yalanlar yaptığınız işin en son aşamasıdır ve bu bölüme sıvama bölümü adı verilir. Bu duruma düşmeyi hiçbirimiz istemeyiz. Sizleri çok düşündüğümüz için son derece kolay bir yolla Windows ve Android işletim sisteminizdeki gizlenmesini istediğiniz resim, video gibi dosyaların nasıl gizleneceğiniz anlatacağız.

Kullanacağımız gizleme yöntemi için herhangi bir uygulama indirmemize gerek yok. Dosyalarınızı gizleyeceğiniz tonlarca uygulama markette mevcut fakat bu uygulamalar telefonunuzu fazla hırpalıyor ve kasıyor. Eğer sizde benim gibi uygulama kullanmak istemiyorsanız oldukça basit bir yöntemle dosyalarımızı gizleyebiliriz.
 

 Android için dosyaları gizleme işlemi

  -Telefonunuzun dosya yöneticisini açın.
  -Gizlenmesi gereken dosyanızı bulun ve üzerine basılı tutarak seçtiğiniz dosya hakkında seçenekler çıkmasını bekleyin.
  -Çıkan seçeneklerden ''dosya adını değiştirme'' bölümüne girin. Bu bölüm dosya yöneticisine göre değişik isimler alabilir (ad değiştirme,yeni isim atama gibi)
  -Açılan pencerede dosya adını girmeniz istenecek, bu bölümde harf imlecini dosya adının başına getirin. Harf imlecini dosya adının başına getirdikten sonra, dosya adının başına ''.'' koyun ve onayla butonuna basın.( Sadece cümlenin başına nokta koyacaksınız, başka herhangi birşey yazmıyoruz)
  -Adını değiştirdiğiniz dosya kaybolacak ve işlem tamamlanacaktır. 

Şimdi hepiniz bana söyleniyor olabilirsiniz. Çünkü hepiniz bu dosyanın nerde olduğunu merak ediyorsunuz. Siz bana küfretmeye başlamadan önce dosyanın nerde olduğunu söylesem herkes için en hayırlısı olacak.

  -Dosya yöneticinizin ayarlar bölümüne girin > Ayarlar bölümünden görüntü ayalarına gidin (Bu bölüm gizlilik bölümündede olabilir) > Gizli dosya ve klasörleri göster bölümünü küçük bir dokunuşla işaretleyin. Eğer tekrardan gizlemek isterseniz bu bölümü tekrardan etkinleştirin.

Olay tamamdır. Bundan sonra hiç kimseden korkmanıza gerek yok! Artık telefonunuzu rahat rahat komşunun çocuğuna verebilirsiniz.
 

 Windows Phone için gizleme işlemi

Windows için android kadar kapsamlı gizleme yapamıyorsunuz. Sadece Galeri bölümüyle ilgili olanlar gizlenebiliyor. Ve bu gizlediğiniz dosyalar sadece galeri bölümünde görünmüyor.Yapacağımız işlemler sonucunda dosya yöneticisinden girerseniz dosyaların gizlenmediğini görebilirsiniz.Yani sağlam ve iradeli  bir telefon karıştırıcıya denk gelirseniz bu işlem size yeterli gelmeyebilir.

İşleme başlayalım;
  -Dosya yöneticisine girin ve SD Card yada telefon hafızasını seçin.
  -Seçtiğiniz hafızanın içinde büyük harflerle '' LOST.DIR '' adında bir klasör oluşturun.
  -Gizlenmesini istediğiniz her türlü video ve fotoğrafı bu klasöre atın.

Artık bu klasöre attığınız dosyalar galeri bölümünde ve telefonu bilgisayara bağladığınızda gözükmeyecektir. Unutmayın dosya yöneticisinden girdiğimizde görünüyor.
  
Bugünde sizlere yüzlerce sorundan bir tanesi olan Windows ve Android cihazınızda programsız dosya gizlemeyi anlattık. Eğer bizi takip etmeye devam ederseniz sizlerin sorularına cevap olmaya, yaralarınıza parmak atmaya devam edeceğiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0