Yeni Bir iPhone ya da Apple Ürünü Satın Almak için 5 Doğru Zaman!

1
1
0
0
0
iPhone, iPad ya da Mac satın almak isteyenler için en doğru zaman hangisi? En güncel cihazlara en uygun fiyatlarla ulaşabilmeniz için hazırladığımız listeye mutlaka göz atın.
Apple ürünleri görünüşü ve özellikleriyle birçoğumuz kışkırtıyor. Bir an önce istediğimiz cihaza kavuşmanın hayalini kuruyoruz. Buna rağmen, fiyatların yüksekliği hesap kitap işlerini de beraberinde getiriyor. Aslında biraz sabır, biraz da akıllı hareket ederek istediğimiz Apple ürününe daha uygun fiyatlarla ve daha yeni donanımlarla kavuşabiliriz. Bu amaçla hazırladığımız satın alma tavsiyelerine gelin birlikte göz atalım…

 En Yeni iPhone için Sonbahar Ayları

En kolayından başlayalım… Birçoğunuzun bildiği ama emin olun birçok kişinin de hiç bilmediği basit bir bilgiyi hemen en başta paylaşalım. Amacınız en güncel ve yeni iPhone’u satın almaksa gözünüzü Eylül ayına dikmelisiniz. Kalkıp da Temmuz, Ağustos aylarında bir iPhone satın almak yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri olur. Çünkü, her Eylül ayında yeni bir iPhone tanıtılır. Eylül’ün ilk ya da ikinci haftasında tanıtılan yeni iPhone modeli sonbahar döneminde raflardaki yerini alır. Toplamda 3-4 aylık bir gecikme ile en güncel iPhone’a sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, en yeni iPhone için en doğru zaman sonbahar aylarıdır.

 En Uygun Fiyatlı Macbook için Eylül - Ekim Dönemi

Yeni bir Macbook almak istiyorsanız en uygun fiyatları Eylül - Ekim aylarında bulabilirsiniz. Bu aylarda Apple’ın geleneksel okula dönüş kampanyası düzenlenir ve özellikle öğrencilere yönelik oldukça uygun indirimler yapılır. Mac’lerin fiyatları zaten yüksek olduğu için yüzde 4’lük, yüzde 5’lik indirimler bile oldukça ciddi rakamlarda tasarruf etmenizi sağlar.

 Tüm Apple Ürünleri İçin Kritik Tarih: Aralık

Aralık ayında Yılbaşı kampanyalarında uygun fiyatlı Apple ürünü bulma şansınız oldukça yükselir. Ürün güncelleme döngüsü açısından da Aralık uygun bir tercih olabilir. Eğer, sonbahar aylarında Mac’ler güncellediyse (ki çoğu zaman güncellenir) bir önceki modellerin fiyatlarında hatırı sayılı indirimler yaşanır. Belki en güncel modeli değil ama sondan bir önceki modeli çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Aralık diğer birçok Apple ürünü için de kritik bir tarihtir çünkü yılbaşı öncesi dibe inen fiyatlar ile Ocak ayı fiyatları arasında uçurum olma ihtimali vardır. Şöyle ki, Yılbaşı kampanyasına giren bir iMac’i ya da Macbook Pro’yu almayıp planınızı Ocak ayına erterlerseniz, yeni yıl zammı ile birlikte aynı modelleri 800 - 1000 TL bile daha pahalı bulma ihtimaliniz var. (Geçen yıl bu durum yaşandı.) iPhone, iPad ve diğer Apple ürünleri için fark bu kadar uçuk olmasa da Aralık kesinlikle önemli bir tarih. Köprüden önce son çıkış diyebiliriz…

 En Güncel Mac’ler İçin Nisan ve Haziran Ayları

Yeni bir Mac alacaksınız ve önceliğiniz fiyattan çok güncellik ise Nisan ve Haziran ayları sizin için önemli. Çünkü Apple’ın geleneksel ilk bahar etkinlikleri Macbook, Macbook Air, Macbook Pro ve iMac için güncellemelere sahne olabilir. Bu da demek oluyor ki, en güncel Mac’lere bu aylarda ulaşabilirsiniz. Yeni cihazların tanıtılması bazen Mart-Nisan dönemi yerine Haziran’daki geliştirici konferansına da kalabiliyor. Bu nedenle, eğer güncellik önemliyse Haziran başındaki WWDC’yi izlemeden Mac almak çok da mantıklı değil. Çünkü, Mayıs ayında alacağınız bir Mac, Haziran ayında eskimiş olabilir. Örneğin, ben olsam şu anda mümkün değil Macbook Pro almazdım. Haziran'a şurada kaç gün kaldı?

 En Uygun Fiyatlı iPhone ve Mac’ler İçin Mayıs - Ekim Ayları

Eğer Mac’ler ilk baharda güncelleme aldıysa, stokta kalan önceki seriler için Mayıs ayında oldukça iyi kampanyalar bulabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz dönemden örnek verecek olursak, 12 inç Retina Macbook Nisan ayında güncellendi ve Mayıs ayı itibarıyla birçok APR’da önceki seri için yüksek indirimli kampanyalara rastlamak mümkün. iPhone için de benzeri bir durum söz konusu… Eylül ayında yeni iPhone’un tanıtılacağı beklentisiyle yavaşlayan satışlar, özellikle zincir mağazalar tarafından fiyat indirimleriyle dengelenmeye çalışılır. Ayrıca, Eylül ayında yeni iPhone tanıtıldığında bir önceki iPhone’un fiyatında Apple tarafından indirim yapılır. Örneğin, iPhone 6s modelini Eylül sonu iPhone 7 tanıtıldığında oldukça indirimli alabilirsiniz.

 BONUS: Ürün Güncellemelerini Takip Edin, Karlı Çıkın

Amacınız ister en uygun fiyatlı Apple ürünü satın almak, isterseniz en yeni Apple ürününü satın almak olsun, yapabileceğiniz en akıllı iş güncellemeleri takip etmek olacaktır. Eğer bir Apple ürünü güncellendiyse, yeni ürünlere yer açmak için raflardaki ürünleri oldukça uygun fiyattan almanız olası. Acele etmeyin ve takipte kalın… Eğer doğru zamanda satın alırsanız hatırı sayılı rakamlarda tasarruf etmeniz mümkün. Tabii ki yanlış zamanlama da saç baş yolduracak zararları beraberinde getirebilir.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0