Yeni Telefonunuzda Daha Az Google Olacak

0
0
0
0
0
Yeni Telefonunuzda Daha Az Google Olacak
Samsung’un Galaxy Note 5’inde Google+’ın dahili olarak yüklü olmadığını duymuş olabilirsiniz ki bu Google+’ın artık kullanılamayacağı anlamına gelmiyor.
Kullanıcılardan bazıları Google’ın artık Plus uygulamasını kaldıracağını ve Google+’ın kullanılamayacağını söylese de Googlê’ın böyle bir niyeti yok; ama firma çok daha büyük bir amacın peşinde.

Google Plus uygulamasının telefonunuzda dahili olarak bulunması zorunluluğunu kaldıran Google için bu bir başlangıç ve temelde Google’ın AOSP (Android Open Source Project) kapsamında başlattığı bir uygulama.

Google, Android işletim sistemini sürekli olarak geliştiriyor ve güncelliyor; ama diğer yandan kaynak kodlarını isteyen kullanıcılara AOSP kapsamında sağlıyor ve hatta kendi Android versiyonunuzu üretebilmeniz için de oldukça yardım sever davranıyor.

Google’dan isteyenlerin yanı sıra telefon üreticileri de Android işletim sisteminin kaynak kodlarına erişebiliyor ve istedikleri değişiklikleri yapma konusunda Google tarafından özgür bırakılıyor.

Diğer taraftan ise Google, belli uygulamaların bulunması için tüm Android varyasyonlarına bazı yaptırımlar da uyguluyordu. Google Play Games, Google Play Books, Google + ve Google  Newsstand gibi uygulamalar hiçbir zaman kullanmasanız da telefonunuzda dahili yüklü olarak geliyor ve yer kaplamaya devam ediyordu.

Google’ın Samsung Note5’te Google +’ı dahili olarak bulundurmamasını da bu durumun iyileşmesi yönünde bir işaret olarak algılanırken diğer işletim sistemlerinde ve hatta telefon üreticilerinde; özellikle de GSM operatörlerinin kendi markaları için ürettikleri cihazlarda da bu hiçbir zaman kullanmadığımız ve varlığından kimi zaman rahatsız olduğumuz uygulamaları daha az görmek istiyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0