• Anasayfa
  • Mobil
  • Tubitak, Yerli Telefon İçin Girişimlere Başladı

Tubitak, Yerli Telefon İçin Girişimlere Başladı

1
0
0
0
0
Tubitak, Yerli Telefon İçin Girişimlere Başladı
İthalat oranlarında üst sıralarda yer alan akıllı telefonlar için TÜBİTAK kolları sıvadı. Geliştiricilere çağrıda bulunan TÜBİTAK, Şubat ayında başlattığı projeyle Türkiye'den akıllı telefonlar çıkmasını hedefliyor.
İthalat oranlarında üst sıralarda yer alan akıllı telefonlar için TÜBİTAK kolları sıvadı. Geliştiricilere çağrıda bulunan TÜBİTAK, Şubat ayında başlattığı projeyle Türkiye'den akıllı telefonlar çıkmasını hedefliyor.


Geliştiricilere en fazla 36 ay süre veren TÜBİTAK, proje başına da 5 milyon lira destek vermeye hazır. Toplam 4 alanda başvuru alınan projenin başlıkları şu şekilde:


 "Engelliler için insan-makine etkileşimine dayalı çözümlerin geliştirilmesi"
 "Mobil cihazlara yönelik donanım ve yazılım için güvenlik çözümleri geliştirilmesi"
 "Özelleştirilmiş akıllı mobil cihaz geliştirilmesi"
 "Akıllı mobil cihaz kullanımını destekleyen bileşenlerin geliştirilmesi"

17 firmanın, 15 proje ile başvurduğu projede toplam bütçe 32 milyon 623 bin lira olarak belirlendi. Değerlendirme sürecinden sonra destek alacak projeler belirlenecek.

Bu tarz bir geliştirme süreci, ülkemizde akıllı telefon alanında gelişmelere yol açarken yeni yerli teknolojilerinde oluşmasına zemin hazırlıyor. KDV'si yüksek olan telefonların içindeki kamera, modem, dokunmatik ekran gibi bileşenlerin de geliştirileceği projede, uluslararası standartlara tam uyum sağlanacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0