• Anasayfa
  • Mobil
  • YouTube, Google Maps ve Google Arama'ya Çevrimdışı Kullanım Özelliği Geliyor

YouTube, Google Maps ve Google Arama'ya Çevrimdışı Kullanım Özelliği Geliyor

0
0
0
0
0
YouTube, Google Maps ve Google Arama'ya Çevrimdışı Kullanım Özelliği Geliyor
Mobil uygulamalarda yavaş yavaş artan çevrimdışı kullanım olanağı, Google'ın önemli ve kullanıcı sayısı fazla olan üç sistemine geldi.
Google, uygulamalarının sistemlerini geliştirmeye hız kesmeden devam ediyor. Bugün düzenlenen I/O etkinliğinin temelini de bu olay oluşturdu dersek yanlış olmaz.

Google'ın uzun süredir dünya genelinde internet kullanımını yayma projeleri mevcut. Bu gerek hava balonlarıyla olsun, gerek yerel kurulan sistemlerle olsun. Bir şekilde Google internetin kullanım alanını genişletmeye çalışıyor. Durum böyle olunca, uygulamalar da ona göre şekilleniyor.

Google'ın dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalarından olan YouTube ve Google Maps de bu sistem geliştirimlerine tabii olan uygulamalardan. Çevrimdışı kullanım günümüzde yavaş yavaş çoğu uygulamaya yayılmaya başladı. Bazı durumlarda bu kullanım özelliği hayat kurtabilecek özellik taşımakta. İşte bunlardan biri de Google Maps.
 


Artık Google Maps'de Transit olayı mevcut. Otobüs durakları, yollar, güzergahlar ya da benzeri şeyler haritanızda size sunulmakta (aynı özellik iOS 9 ile Apple Map'e de gelecek). İşte bu gibi özellikler sunan Google Maps, artık offline yani çevrimdışı olarak kullanılabilecek. İnternetiniz olduğu anda yaptığınız bir aramaya göre, o bölgeyi ön belleğe kaydeden sistem, isteğiniz doğrultusunda bu bilgileri tutuyor. Sonrasında internetiniz olmasa bile o bölgede Google Maps'in sesli yol tarifi, standart arama ya da mekan bilgisi gibi özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz. Google Maps'in sunacağı bu yeni sistem, 2016'ın başlarında kullanıma sunulacak.

Bir diğer çevrimdışı kullanım özelliği gelen uygulama YouTube (bu müthiş oldu gerçekten). Tıpkı Google Maps'de olduğu gibi internete bağlantılı haldeyken ön belleğinize kaydettiğiniz video, belirli bir süre telefonunuzun ön belleğinde beklemekte. Bu belirli süre içinde de o videoyu çevrimdışıyken yani internet bağlantınızın olmadığı zamanlarda bile açıp izleyebiliyorsunuz.
 


Son olarak çevrimdışı erişim seçeneği sunulan platform Google'ın kendi adını taşıyan arama uygulaması Google Search. Google Search'e eklenen bir diğer önemli özellik ise, internetin sınırlı olduğu alanlarda, daha verimli bir kullanım için yaptığı 'arama sonuçları iyileştirme' sistemi. İnternet bağlantınızın kötü ve yetersiz olduğu yerlerde arama yapmanız gerekir ise, 'iyileştirilmiş'sayfalar ve arama sonuçları size sunuluyor. Normal yüklenme hızına göre 4 kat daha hızlı yüklenen bu sayfalar ve sonuçlar, %80 daha az byte harcayarak sınırlı internetinizin de verimli kullanılmasını sağlamakta. Örneğin internetin oldukça az çektiği bir ortamdasınız ve o bölgeye yakın bir yerin telefon numarası lazım. Google Search'e bunu yazdığınız zaman size en iyi ihtimali bulunduran sonuçları getiriyor. Sonrasında tıkladığınız ve aktarıldığınız sayfada ise fotoğraflar, resimler ya da reklamlar gibi internetiniz hızını daha da zorlamayacak şeyleri göstermiyor. Böylece arama sonuçlarınız daha verimli hale geliyor.

Google'ın yavaş yavaş sunduğu bu çevrimdışı kullanım durumu ve iyileştirilmiş internet kullanım sistemi, ilerki günlerde diğer uygulamalara da yayılacağa benziyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0